صفحه اصلی / مقالات / ادامه افزایش فاصله بین داراها و ندارهای کلانشهر تورنتو

ادامه افزایش فاصله بین داراها و ندارهای کلانشهر تورنتو

Razi-Clinic

براساس گزارش مبتنی بر تحلیل اطلاعات آخرین آمار یونایتد وی (بزرگترین نهاد غیردولتی که خدمات اجتماعی و اقتصادی ارائه می کند) شاخه تورنتو و منطقه یورک که روز اول نوامبر منتشر شد، تورنتو که روزگاری شهری مشهور و مفتخر به محلات خوب نسبتا یک دست بود، به صورت مجموعه ای از جزایری درآمده، که اختلاف درآمد آنها را از هم جدا کرده است.

مساله دیگری که به همین اندازه مشکل ساز می باشد، این است که دامنه این روند چهل ساله از محدوده های این شهر فراتر رفته و به نقاطی مانند پیل کشیده شده، که برای نخستین بار ساکنان اکثریت محلات آنها را افراد با درآمد پایین تشکیل می دهند. دانیله زنوتی رئیس و رئیس هیئت مدیره یونایتد وی در این پیوند می گوید: آنچه هشداردهنده است این می باشد، که اکثریت محلات کلانشهر تورنتو به دو گروه با درآمد بالا یا پایین تقسیم گشته اند، و طبقه متوسط در حال ناپدید شدن است… این گزارش ما را به تأمل در این مورد وامی دارد، که چگونه منطقه ای هستیم. همچنین تأمل در این باره که اگر شمار مشاغل خوب دو برابر نشوند، احراز اطمینان نکنیم که جوانان مان دارای اینگونه مشاغل هستند، و از اینکه شرایطمان شرایط موفقیت باشند اطمینان حاصل نکنیم، در مخاطره تبدیل به منطقه ای ناهنجار هستیم.

براساس آمار مورد اشاره که در سال گذشته جمع آوری شده و مربوط به 2015 است، میزان متوسط درآمد سالانه ساکنان مناطق مذکور پیش از پرداخت مالیات، 50 هزار و 479 دلار بود. اما با تحلیل جزئیات اطلاعات به دست آمده از این آمار، درآمد ماهانه افراد از 2 هزار و 500 تا 8 هزار دلار می باشد. در گزارش مورد اشاره که در عین حال به آمار کلانشهرهای ونکوور، مونترال و کلگری نیز پرداخته، با توجه به چنین اختلاف درآمدی از جمله آمده: فاصله بین داراها و ندارها در کلانشهرهای سراسر کشورهمچنان  رو به افزایش داشته است. اما تورنتو نیز همچنان پایتخت عدم مساوات کانادا باقی مانده، و ما در خطر گیر افتادن در این وضعیت می باشیم.

در این میان گرانی همه نیازهای اصلی نیز، مزید بر علت شده است. کمااینکه به گفته پرفسور دیوید هالچامسکی استاد برنامه ریزی جوامع (درون شهری) دانشگاه تورنتو که از سال 1970 به این سو محلات دارا، متوسط و فقیر این شهر را ردگیری کرده، در دهه 1980 تورنتو زیر نگین محلات طبقه متوسط نشین بود.

در حالی که بر اساس گزارش مورد اشاره اینک اینگونه محلات تنها 29 درصد این کلانشهر را تشکیل می دهند. در مقابل تقریبا نیمی از آنها ( 48 درصد) محلات فقیرنشین هستند. اما 60 درصد درآمد کسب شده در کل کلانشهر تورنتو به گروه نخست، و 37 درصد آن به دسته دوم تعلق دارد. ولی درآمد ثروتمندترین مناطق از سال 1980 به این سو از سالانه 163، به 420 هزار دلار افزایش یافته است. افزایشی که با توجه به مقایسه ارزش دلار در آن هنگام و اکنون، نشان از دو برابر شدن درآمد این طبقه دارد.

در مناطق بیرون از تورنتو نیز، از سال 2000 به این سو شمار محلات فقیرنشین افزایش 15 درصدی داشته است. بدترین حالت به منطقه پیل پیوند دارد، که این میزان بیش از دو برابر بوده است. کمااینکه از 24 درصد سر به 52 درصد زده است.

لین پتروشچاک مدیر اجرایی مرکز محله دیکسی بلور در میسی ساگا بر این باور است، که فقر در این محله که در بین محلات ثروتمند واقع در شمال و جنوب خود قرار گرفته، رو به افزایش دارد. وی در این پیوند می افزاید: محله ما جزیره نیاز در دریای ثروت است. کمااینکه ساکنانش در وضعیتی به سر می برند، که پیشرفت به جلو را برایشان بسیار مشکل می کند…. مردم محلات ثروتمند، شبکه، فناوری، رفقا و همکارانی دارند، که می توانند در صورت نیاز به آنها مراجعه کنند. اما مردم منطقه ما فاقد این امکانات هستند. کمااینکه همسایه بغل دستی یا برادرشان نمی داند، چگونه به آنها کمک کند. زیرا وضع خودش هم شبیه اوضاع آنان است. البته خدمات خوبی ارائه می شوند، که امکان دارد آنها از وجودشان آگاه نباشند. اما ممکن هم هست، که اعتماد به نفس لازم برای استفاده از این خدمات را نداشته باشند. همچنین امکان دارد این خدمات در ساعاتی ارائه شوند، که ایشان نتوانند از آنها استفاده کنند. در عین حال نمی دانند وقتی در پی کمک می روند، فرزندان شان را چه کنند. مطمئنا این دوران برای آنها برهه آسانی نیست.

براساس گزارش مورد اشاره فاصله زیاد بین درآمد اقشار نامبرده به بسیاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی از جمله میزان کمتر اعتماد، کاهش دلنگرانی مردم با پیشینه های گوناگون در مورد یکدیگر، میزان بالاتر خشونت، بیماری های روانی بیشتر، و بی ثباتی اقتصادی افزون تر، پیوند دارد.

از دیگر سو یونایتد وی تلاش می کند، در راه کمک به بهبود وضعیت موجود گام های موثر بردارد. کمااینکه در سال 2016 به دو میلیون خانواده و اشخاص منفرد در سراسر کلانشهر تورنتو و منطقه یورک خدمات ارائه کرد. بودجه سال مالی 2016-2017 این نهاد نیکوکاری هم، 112 میلیون و 200 هزار دلار می باشد. همچنین هدفش این است، که 103 میلیون دلار کمک مالی جمع آوری کند.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *