مقالاتمقالات اقتصادی

اختلاف دیدگاه رئیس بانک مرکزی با تحلیلگران درباره بهره وام مسکن

لوک کاوا- بلومبرگ

استیون پولوز رئیس بانک مرکزی کانادا می گوید، افزایش بهره وام مسکن همچنان مورد نیاز است. در مقابل تحلیلگران مربوطه بر این باورند که امکان دارد حتی افزایش هایی هم که تاکنون صورت گرفته اند، بیش از اندازه باشند. در عین حال این تحلیلگران نگران اشتباهات در خط مشی بانک مورد اشاره هستند.

آقای پولوز که روز نهم ماه جاری در اتاوا سخن می گفت، همچنان بر این دیدگاه خود پافشاری کرد که کند شدن روند رشد اقتصادی که انتظار می رود به سبب کاهش شدید بهای نفت رخ بدهد، موقتی می باشد. بنابراین امکان افزایش بهره مورد اشاره همچنان وجود دارد.

البته آنچه که در نتیجه عملکرد مقامات بانک مورد اشاره سبب بیشترین تردید درباره طرح و برنامه های مربوطه شده است، عملکرد ضعیف تر از میزان مورد انتظار بازار مصرف و اعداد و ارقام در پیوند با مسکن است. مساله ای که به نوبه خود به این برداشت دامن می زند که همانگونه که آمد، حتی افزایش هایی هم که تاکنون صورت گرفته اند، بیش از اندازه می باشند. کمااینکه فرانسیس دانلد رئیس راهبرد اقتصاد کلان مدیریت ارزیابی منیولایف بازوی جهانی بنیاد مالی منیولایف در امر مربوطه، می گوید: بانک مرکزی کانادا میزان بهره وام مسکن را افزایش داده، و با سرعتی بیش از آمریکا به این افزایش ادامه خواهد داد. بنابراین توجه به این مساله شایان ارزش است، که این خط مشی در بازاراوراق قرضه اشتباه می باشد.

این اظهارات دور ازواقعیت نیستند. کمااینکه پنج بار افزایش بهره وام مسکن از سال 2017 به این سو، در کنار طیفی از تغییرات در قوانین اعطای این وام از سوی قانونگذاران مربوطه و سطوح گوناگون دولت ها، دارند خسارت های زیادی به حوزه مسکن وارد می کنند. مثلا در سه فصل پیاپی سرمایه گذاری برای املاک مسکونی کاهش داشته است. در عین حال در سال 2018 از میزان فروش مسکن در کلانشهر تورنتو هم، 16 درصد کم شد. این کاهش برای ونکوور سر به رقم بزرگ 32 درصد زد. همچنین کم شدن اخیر بهای نفت می تواند، در بازارهای مسکن مناطق تولید سوخت کشور تاثیرات بدتری به جای گذاشته باشد.

از دیگرسو پیامدهای مساله میزان بهره تنها به حوزه مسکن محدود نمی شود. بلکه بر بخش های حساس اقتصادی دیگر نیز، اثرداشته است. کمااینکه ادامه کاهش هزینه کردن برای کالاهای بادوام/ فاسدنشدنی به فصل سوم رسید. مثلا فروش اتومبیل برای نخستین بار از سال 2019 تا کنون، کم شد. به نظر تحلیلگران چنین کاهشی در سال 2019 نیز، وجود خواهد داشت.

بیش از اندازه سفت و سخت

به گفته دیوید رازنبرگ اقتصاددان ارشد شرکت مدیریت مالی گلاسکین و همکاران همه حرف هایی که درباره افزایش بهره وام مسکن به گوش می رسند، نشانگر این هستند که خط مشی سازان از پیامدهای تاثیری که دارند بر اقتصاد می گذارند، به طور کامل آگاه نمی باشند. در عین حال باور دارد، روند افزایش به پایان خود رسیده است. بنابراین اگر اقدام بعدی کاهش باشد، شگفت زده نخواهد شد. وی در پیوند با این باور خود می افزاید: بانک مرکزی در این مورد بیش از اندازه سفت و سخت عمل کرده است.

با اینهمه دست اندرکاران این بانک برآورد می کنند، که میزان بهره مناسب چیزی بین 2.5 تا 3.5 درصد می باشد. بنابراین در واقع تلویحا می گویند، نرخ کنونی 1.75 درصد باید سه بار دیگر افزایش پیدا کند. اما صاحبنظران مربوطه برداشت و باورمتفاوتی دارند. مثلا جرج پیرکس مسئول راهبرد کلان گروه سرمایه گذاری بسپوک خاطرنشان می کند، که در مورد واکنش بازار مسکن به مجموعه ای از اقداماتی که سبب کند شدن روند این بازار می شود، ناشناخته های بسیاری وجود دارند. بنابراین هشدار می دهد، که باید در این مورد دست به عصاتر عمل کرد. کمااینکه در ادامه می افزاید: هنگامی که همه این اقدامات همزمان با قیمت های بالا ترکیب شوند، احتیاط قطعا امری ضروری است.   

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان