مقالاتمقالات پزشکی

اختلاف دیدگاه دانشمندان درباره خوردن گوشت حیوانات مبتلا به بیماری

مورگان لوری- خبرگزاری کانادا

در آگست سال گذشته بیماری التهاب مزمن (سی دبلیو دی) که نوعی عارضه عفونی شبیه جنون گاوی و برای حیواناتی از جمله آهوی کوهی و گوزن شمالی مرگبار است، در منطقه لونتین کبک پیدا، و منجر به  کشتار 2 هزار و 789 راس گوزن نر شد. براساس اظهارات دست اندرکاران وزارت بازرسی مواد غذایی دولت مرکزی به جز 11 لاشه که نتیجه آزمایش سی دبلیودی شان مثبت بود و 7 لاشه دیگر، اجازه داده شد لاشه بقیه این حیوانات کشته شده از جمله هزار حیوان زیر یک ساله وارد سیستم غذایی شوند. زیرا این آزمایش در مورد حیوانات زیر 12 ماه جوابگو نیست. 

این خبر برای برخی از کارشناسان از جمله نیل کشمن استاد رشته پزشکی دانشگاه بریتیش کلمبیا و متخصص سرایت بیماری های مختل کننده سیستم عصبی از طریق پروتئین پریون شگفت آور بود. کمااینکه می گوید: به نظر من اگر کسی گوشت حیواناتی از دامداری ای که نتیجه آزمایش سی دبلیو دی حیواناتش مثبت بوده ارائه کند، اقدامش بازی با آتش است. 

براساس اظهارات وی پژوهشی در دست اقدام نشان می دهد، که سی دبلیو دی نیز مانند جنون گاوی می تواند به سایر حیوانات سرایت پیدا کند.همچنین در ابتدا این باور وجود داشت، که جنون گاوی برای انسان خطرناک نیست. اما بعدا عکس این باور ثابت شد. در عین حال امکان دارد، که پزشکان نتوانند در صورت ابتلای انسان به سی دبلیو دی در ابتدا آن را تشخیص بدهند. زیرا ممکن است، در انسان به شکلی متفاوت بروز کند. فراتر اینکه ما می دانیم اینگونه پروتئین ها مدت های مدیدی در محیط زیست باقی می مانند، ویگرانگرند، و در برابر درمان مقاوم می باشند. بنابراین موظفیم، احتمال بالقوه ابتلاء به آنها را کاهش بدهیم.

از دیگر سو براساس اظهارات دست اندرکاران وزارت بهداشت و درمان دولت مرکزی هیچ نشانی دال بر سرایت سی دبلیو دی به انسان وجود ندارد. بااینهمه توصیه می کنند، که به عنوان اقدامی پیشگیرانه نباید گوشت حیوانات مبتلا را مصرف نمود. شکارچیان هم باید در هنگام سر و کار داشتن با لاشه های آنها هشیار باشند. 

مسوولان وزارت بازرسی مواد غذایی این دولت نیز در ای-میلی خاطرنشان کرده اند، که اجازه دادن به ورود لاشه حیوانات دامداری مورد اشاره به سیستم مواد غذایی نقض موضع وزارت بهداشت و درمان نیست. زیرا موضع هر دو وزارتخانه این می باشد، که ورود محصولات دامی مبتلا به سی دبلیو دی به سیستم مذکور در کانادا ممنوع است. اما آن گوشت ها متعلق به حیواناتی بودند، که چنین ابتلایی نداشتند. همچنین سی دبلیو دی به عنوان تهدید برای سلامتی انسان و یا خطر غذایی شناخته نمی شود. هیچ نشانی هم دال بر ابتلای انسان به آن وجود ندارد. در عین حال خط مشی اجازه این وزارتخانه مبنی بر اجازه ورود گوشت حیوانات دامداری هایی که برخی از حیوانات شان به سی دبلیو دی مبتلا شده اند، تنها شامل گوزن های شمالی و نر می شود، که امکان سرایت بیماری از طریق آنها کمتر است.

به نظر می رسد، این موضع وزارت بازرسی مواد غذایی سبب اختلاف دیدگاه دانشمندان شده باشد. کمااینکه دو تن دیگر نیز در گفت وگو با خبرگزاری کانادا/ کندین پرس خاطرنشان کرده اند از آنجا که هیچ مدرکی دال بر خطرناک بودن گوشت های مورد اشاره وجود ندارد، نیازی نیست که خط مشی وزارتخانه مذکور زیر سوال برده شود. مثلا کری موئر کارشناس حیات وحش وزارت شکار و ماهیگیری دولت ایالت نیومکزیکو (آمریکا) می گوید، انسان از دهه 1960 به این سو گوشت آهوی کوهی و گوزن شمالی مبتلا به سی دبلیو دی را می خورده است. همچنین صدها سال گوشت گوسفندهای مبتلا را مصرف کرده است. اما هیچ موردی را سراغ نداریم، که این بیماری به انسان سرایت کرده باشد. 

ولی کیت لانتین یکی از بنیانگذاران سازمان کوشنده در مورد سیستم خون سالم از اینکه اجازه داده شد آن گوشت ها وارد سیستم مواد غذایی شوند، خشمگین است. به گفته او دولت مرکزی در سال 2014 بی سر و صدا و بدون آگاهی مصرف کنندگان و دانشمندان خط مشی خود را تغییر داد، تا چنین اجازه ای بدهد. کمااینکه هیچ یک از مصرف کنندگان کانادایی نمی دانند که از گوشت حیوانات مبتلا به بیماری مورد اشاره استفاده می کنند، که شبیه جنون گاوی است.

در ماه ژوئن امسال بیش از 30 نفر از جمله لانتینو کشمن در نامه ای سرگشاده به نخست وزیر ترودو و سایر وزرای ارشد دولتش مصرانه خواستند، که در قبال سرایت بیماری مورد اشاره اقدامات بیشتری انجام شود. در این نامه از جمله آمده، مساله مورد اشاره نه تنها تهدیدی برای انسان است. بلکه برای داد و ستد نیز زیانبار می باشد. کمااینکه نروژ از هم اینک واردات علف دامی از استان هایی که بیماری مذکور در آنها وجود دارد را، منع کرده است. همچنین به برخورد غلط ابتدایی با جنون گاوی اشاره، و خواستار توجه بیتشتر به سی دبلیو دی از جمله اقداماتی مانند آزمایش تمامی حیوانات موجود در نقاط شیوع این بیماری شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0