علم و دانش

احیای معجزه آسای صخره های مرجانی هاوایی

افزایش قابل توجه دما در سال های 2014 و 2015 به بی رنگ و سفید شدن صخره های مرجانی هاوایی منجر شد و دانشمندان را به صدور هشدار در مورد مرگ قریب الوقوع این پدیده های فوق العاده زیبا وادار کرد.
خوشبختانه، 4 سال بعد از آن دوران بحرانی، دانشمندان شاهد احیای تدریجی و معجزه آسای صخره های مرجانی می باشند. در گزارش جدید، احیای صخره های مرجانی در مناطق دور از دسترس انسان گزارش شده است. اما خبر خوب اینکه صخره های مرجانی واقع در غرب هاوایی که 60 تا 90 درصد سفید و بی رنگ شده بودند نیز در حال احیاء می باشند.
آب سنگ یا صخره های مرجانی (Coral Reef)، از قدیمی ترین و غنی ترین اجتماع موجودات زنده بر روی زمین هستند و یکی از مهم ترین، ظریف ترین و متنوع ترین اکوسیستم های آبی هستند که شکل گیری آنها به زمان زیاد نیاز دارد. مرجان هایی که صخره های مرجانی را تشکیل می دهند، تنها در شرایط خاص پرورش می یابند. حیات 25 درصد از آبزیان به طور مستقیم و غیرمستقیم به صخره های مرجانی وابسته است. تغییرات آب و هوایی بزرگترین خطر برای آنها می باشد. به جز گرمای آب، درخشندگی زیاد آفتاب، آلودگی آب و آثار ناشی از گردشگری در سفید شدن صخره های مرجانی موثر می باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان