مقالاتمقالات اجتماعی

احساس خوشبینی: ارمغان سودمند بهار برای مهاجران

هیزل مورلی- مربی سلامتی عمومی جسمی و روحی، و پیشرفت فردی
بیشتر تازه واردان به کانادا به زمستان های سرد و طولانی از این دست عادت نداشته اند. بنابراین دست و پنجه نرم کردن با اینگونه زمستان ها به خودی خود می تواند، برایشان چالشی به شمار برود. در نتیجه مشاهده جوانی و سرسبزی دوباره طبیعت، بلندتر شدن روزها، افزایش شمار روزهای آفتابی، و گرم تر شدن هوا در بهار، برایشان احساس خوشبینی و انرژی به ارمغان می آورد، که هدیه ای سودمند است. زیرا چنین تغییراتی می توانند، برای همه و به ویژه نومهاجران آغازی برای کسب دستاوردهای بیشتر باشند.
نخستین مساله مهم برای چنین آغازی، تفکر آگاهانه درباره اهداف مورد نیاز و چگونگی ترسیم راه برای رسیدن به آنها است. کمااینکه پژوهش ها نشانگر آنند، که ما در 95 درصد اوقات عملکردمان را به صورت ناخودآگاه انجام می دهیم. مثلا به آنچه اندیشه می کنیم، توجهی نداریم. بلکه چیزهایی را احساس می کنیم و کارهایی را انجام می دهیم، که برایمان حالت عادت دارند یا در زندگی مان جاافتاده اند. بنابراین وقتی مکث می کنیم و در مورد جاهایی که به آنها می رویم می اندیشیم، می بینیم الزاما اماکنی نیستند که برایمان اهمیت داشته باشند. بلکه عملکردمان از روی عادت است. بنابراین برای آن که وقت مان را صرف کارهایی کنیم که باید و شاید، ضرورت دارد انگیزه یا نیازی برایشان به وجود بیاوریم.
دیگر مساله شایان توجه اینکه دستاوردهای ما معمولا بیش از آنی هستند، که فکر می کنیم. زیرا عموما پیروزی های کوچکترمان را دست کم می گیریم. چون مشغول کارهای روزمره می شویم، و چالش های بزرگتر حواس مان را پرت می کنند. البته این یک حقیقت است که هرگز نمی توانیم تمام کارهایی را که در نظر داریم، انجام دهیم. اما وقتی تمام تلاش مان را می کنیم، باید به خودمان آرامش خاطر و امتیاز بدهیم.
رسیدن به چنین نقطه ای و تایید موفقیت های هر چند کوچک، به ما انرژی جسمی و روحی بیشتری برای حرکت به پیش می دهد. و بهار می تواند زمانی عالی برای اندوختن انرژی جهت انجام اموری باشد، که برایمان مهم هستند. مثلا اینکه به یکی دو ایده نوین مفید بیندیشیم، یا اینکه از یک موقعیت تازه به خوبی بهره ببریم. چنین افکار و در ادامه عملکردهایی می توانند به مهاجران کمک کنند، زندگی نوین خود در کانادا را به خوبی بنیان نهند و پیش ببرند. البته روند زندگی باید در هر فصلی بر مبانی منطقی و عملی قرار داشته باشد. اما به سبب تغییرات خوشایند طبیعی و روحی در بهار، این برهه از سال ایده آل ترین زمان برای انجام اموری است، که به هر دلیل به تعویق افتاده اند. یا اقداماتی که می خواسته ایم انجام بدهیم، اما سردی زمستان مانع می شد.
چهارچوب درست و مناسب فکری برای حرکت به پیش
ایده های نوین و افکار تازه معمولا در هنگامی پیش می آیند، که فکر، آزاد است و احساس راحتی می کنیم. کمااینکه در هنگامه اضطراب و داشتن حس درماندگی، از اینگونه ایده ها و افکار خبری نیست. یکی از راه های ایجاد فکر آزاد و احساس راحتی اختصاص وقت مفید به رویاپردازی در مکانی است، که می توان در آن آسوده بود. امکان دارد چنین مکانی در دامن زیبای طبیعت بهاری، یا کنج آرام خانه باشد. به هر حال باید آرام بنشینیم، و اجازه ندهیم افکار منفی خود را به ما تحمیل کنند. سپس باید پرسش های مهمی را برای خود مطرح کنیم، و به پاسخ هایی که قلب مان به آنها می دهد، گوش فرادهیم. همچنین برای خود معلوم سازیم که اهدافی که دوست داریم در بقیه سال به آنها دست یابیم، کدامند. در ادامه گام های عملی برای دستیابی به این اهداف را برداریم. در صورتی که در این راه گام های کوتاه اما محکم برداشته شود، بی تردید سرانجام می توانیم شاهد موفقیت را در آغوش بکشیم. نکته دیگر اینکه باید آگاهانه انرژی خود را به این سمت و سو هدایت کنیم، که می خواهیم چگونه انسانی باشیم.
باید دانست که حرکت در چنین مسیری آنقدرها هم که به نظر می رسد، ساده نیست. زیرا در این راه عواملی وجود دارند، که سبب می شوند انرژی و حواس مان از هدف اصلی منحرف گردد. بنابراین به ویژه باید در مورد عوامل زیر دقت کنیم:
دیدگاه ها و تاثیرات منفی دیگران
گفت و گوی درونی منفی (به ویژه افکاری که ناسالمند، پیامد مثبتی ندارند، و تنها سبب از دست رفتن روحیه مثبت و شوق ادامه راه می شوند)
راضی شدن به کمتر از میزان توانایی (خوب می تواند دشمن بهترین باشد)
احساس راحتی از وضعیت موجود، که ما را از رفتن در پی رشد و تعالی بازمی دارد
چالش ها و عقب نشینی ها (که البته معمولا وجود دارند، اما مهم چگونگی رویارویی با آنهاست)
اگر شما خواننده گرامی در اینجا به این نتیجه رسیده اید که فرصت انجام توصیه های ذکر شده را ندارید، توجه تان را به دو مورد زیر جلب می کنیم:
پژوهش ها نشان می دهند افرادی که فکر می کنند و برنامه ریزی دارند، شادتر، خرسندتر و مولدتر هستند. همچنین کمتر احساس درماندگی می نمایند.
لائوتسه فیلسوف باستانی چین می گوید: طبیعت شتاب نمی کند. اما همه چیز انجام می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان