املاک و مسکنمقالات

احتمال پررونق تر شدن بازار واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی

در سال های اخیر حکایت بازار واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی تورنتو، افزایش بها، بالا رفتن اجاره، محدودیت عرضه، و جدا شدن از بازار خانه های مستقل (از هر دو طرف فاصله دار با سایر املاک)، بوده است. اینک نیز تحلیلگران و دست اندرکاران ساخت و ساز با نگاهی به سال 2019 علائمی مبنی بر احتمال پررونق تر شدن بازار اینگونه واحدها برای خریداران نوین، شرکت های ساخت و ساز و اجاره نشین ها را، مشاهده می کنند.

در این پیوند نخستین مساله می تواند، مقرون به صرفه نبودن باشد. کمااینکه شان هیلدربرند رئیس شرکت تحلیل های بازاراملاک اربن نیشن می گوید: بهای نوین واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی دارد، در را به روی خریداران بار نخست می بندد. کمااینکه در سال 2019 برای هر پای مربع/ اسکوئرفوت واحدهای از پیش موجود، بهای تا هزار دلار تعیین شده است. این میزان نسبت به قیمت متوسط 595 دلار برای هر پای مربع در 2016، افزایش چشمگیر 68 درصدی نشان می دهد.

معمولا واحدهای پیش فروش از همگنان آماده و عرضه مجدد شده به بازار خود گران تر می باشند. اما در خلال سه سال اخیر بهای این همگنان 50 درصد بالا رفته است. به پیش بینی دست اندرکاران شرکت مورد اشاره قیمت کنونی در سال جاری نیز، 6 درصد افزایش خواهد داشت. این امر سبب ادامه وضعیت 19 ماهه اخیر خواهد شد، که سرعت روند بالا رفتن بهای اینگونه واحدها بر خانه های مستقل پیشی گرفته است. جالب توجه اینکه این وضعیت بین سال های 2012 تا 2017 برعکس بود.

از دیگر سو اگر افزایش عرضه سبب متعادل شدن بهای اینگونه واحدها گردد، خریداران اخیر متحمل بیشترین زیان خواهند شد. از جمله این خریداران می توان به سرمایه گذارانی اشاره نمود، که برای پرداخت اقساط وام خود روی ادامه افزایش اجاره بها حساب می کنند.

احتمال چنین تعادلی وجود دارد. کمااینکه براساس برآورد شان هیلدربرند در سال جاری شرکت های ساخت و ساز 25 هزار از این واحدهارا به بازار عرضه خواهند کرد. این میزان برای بازاری که در بیش از دو سال اخیر کمتر از هزار و 500 واحد در آن عرضه شده است، رقم قابل توجهی می باشد.

این امر در مورد اجاره بها نیز، مصداق دارد. البته در سال 2018 شمار واحدهای اجاره رفته سر به 27 هزار و 426 زد. مبلغ اجاره بها نیز، به طور متوسط افزایش 9.3 درصدی پیدا کرد. در عین حال تحلیلگران تارنمای Rentals.ca می گویند احتمال دارد، در سال جاری هم 11 درصد بالا برود. اما همگنان آنها در اربن نیشن هشدار می دهند، که با توجه به کاهش 30 درصدی اجاره رفتن واحدهای نوین و عرضه ناگهانی 7 هزار واحد دیگر، بازار داغ کنونی اجاره دیگر وجود نخواهد داشت. البته این نه تنها به مفهوم کاهش اجاره بها نیست، بلکه هنوز جا برای افزایش وجود دارد. اما این افزایش دیگر سالانه 10 درصد نخواهد بود. درنتیجه برای سرمایه گذارانی که در سال های اخیر برای چنین واحدهایی بیش از اندازه پول پرداخته اند، کافی نیست.

شرکت های ساخت و ساز هم با مشکلات متفاوتی روبرو هستند. از جمله اینکه هزینه ساخت و ساز در سال 2018 افزایش 7.2 درصدی داشت. به موازاتی هم که در کلانشهر تورنتو بیش از همیشه واحدهای نوینی در دست ساخت هستند، نشانه ای دال بر کاهش اینگونه هزینه ها به چشم نمی خورد.

به همین سبب گوین چانگ معاون شرکت موسوم به ساخت و ساز سنترکورت بر این باور می باشد، که ترکیب افزایش هزینه های مورد اشاره و کندتر شدن برهه ساخت و ساز می تواند به ابطال پروژه های حتی بیشتری منجر شود. کمااینکه در سال 2018 پروژه ساخت 4 هزار واحد لغو گردید، که البته تنها معادل 4 درصد میزان واحدهای فعال می گردد. اما باز هم در مقایسه با سال 2017 دو برابر شد.

بااینهمه در حال حاضر سنترکورت عمدتا تمرکز خود را روی پروژه اش در منطقه جنوب خیابان بلور و شرق خیابان یانگ قرار داده، که دارد روی برنامه پیش می رود. کمااینکه یکی از نخستین عرضه شده ها به بازار در سال جاری پروژه 50 طبقه ای 563 واحدی واقع در شماره 181 خیابان داندس غربی این شرکت خواهد بود. گوین چانگ در این پیوند خاطرنشان می کند: بی تردید ما هزینه زیادی کرده ایم. اما این کار برای خوشنامی درازمدت شرکت مان مفید خواهد بود.

درصورت داشتن هرگونه سوال با علیرضا صدیقی تماس حاصل فرمایید: 4646 – 939 – 416

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان