صفحه اصلی / مقالات / احتمال مشکل ساز شدن بدهی کارت های اعتباری کانادایی در رکود اقتصادی بعدی

احتمال مشکل ساز شدن بدهی کارت های اعتباری کانادایی در رکود اقتصادی بعدی

Leeza

براساس گزارش منتشر شده در بیست و سوم ماه اوت آژانس موسوم به خدمات سرمایه گذاران مودی، در یک رکود اقتصادی احتمالی دیگر در سال های پیش رو، میزان بالای بی سابقه وام خانواده های کانادایی به منزله بیدارباشی تکاندهنده در مورد قبض های پرداخت نشده کارت های اعتباری آنان خواهد بود.

این شرکت برای مشاهده هر گونه علائم مبنی بر افزایش عملکرد غلط استفاده کنندگان از اینگونه کارت ها، روند موجود در استان های آلبرتا و سسکچوان را به دقت و از نزدیک زیر نظر خواهد داشت. چراکه این دو استان از هم اینک علائم دو رقمی شدن میزان بیکاری در نیمه دوم سال 2016 را، بروز داده اند. این روند پیامد سقوط مستمر در حوزه صنعت نفت است. سقوطی که از هنگام کاهش بهای نفت خام از اواخر سال 2014 آغاز شده، و کم و بیش همچنان ادامه داشته است. جیسون مرسر دستیار معاون آژانس مورد اشاره در این باره می گوید: اگر در منطقه ای از کشور شاهد دست و پا زدن شویم، شگفت زده نخواهیم شد.

براساس گزارش مذکور در فصل آتی چگونگی عملکرد در پیوند با بدهی های کارت های اعتباری در بخش موسوم به مرغزارهای کانادا/ Canadian Prairies (استان های آلبرتا، سسکچوان و منی توبا، که عمده خاک شان را سرزمین های سبز تشکیل می دهند)، به عنوان تصویر و بازتاب نخستین آزمایش تقلا در حوزه پرونده های کارت های اعتباری کانادا، و محیط گسترده تر اعتبار مالی دارندگان اینگونه کارت ها تلقی خواهند شد. مرسر در این پیوند خاطرنشان می کند: در حال حاضر همه ما اندکی آسیب پذیر هستیم. کمااینکه در صورتی که به نوعی شوک بیکاری به ما وارد شود، می تواند سبب تغییر روش هزینه کردن استفاده کنندگان این کارت ها و همچنین چگونگی خدمات وام آنها شود.

براساس اظهارات جیسون مرسر سبب این است، که در خلال 30 سال اخیر مردم کانادا تقریبا شاهد دو برابر شدن میزان بدهی خویش بوده اند. چراکه دو عامل عمده سطح پایین بهره وام و اقتصاد با فشار روانی کمتر، مردم هر چه بیشتری را تشویق کرده اند، که برای مواردی مانند افزایش بهای مسکن بیشتر هزینه نمایند، و در نتیجه زیر بار وام بیشتری بروند.

اظهارات وی دور از واقعیت نیستند. کمااینکه گزارش آژانس مورد اشاره نیز حکایت از آن دارد، مردم تا ماه مارس سال جاری در برابر هر یک دلار درآمد خود، 1.69 دلار بدهی بالا آورده بودند. همانگونه که آمد بخشی از چنین زیر بار قرض رفتنی، به میزان پایین بهره و اقتصاد کشور پیوند دارد. اقتصادی که در خلال آخرین رکود جهانگیر، در مجموع خیلی سریع تر از همتای آمریکایی و کشورهای اروپایی خود رو به راه شد، و به حالت عادی درآمد. به همین سبب برخی از تحلیلگران در این مورد اظهار نگرانی کرده اند، که یک نسل کامل از مردم کانادا در قبال سطح غیرقابل مدیریت امور مالی و بدهی های خود، کاملا احساس راحتی و آسودگی خیال داشته اند.

بر مبنای گزارش مورد اشاره نیز، البته افزایش میزان وام مسکن، و نه کارت های اعتباری، سبب بالا رفتن سطح بدهی خانواده های کانادایی شده است. اما این مشکل هم وجود دارد، که مردم عموما به پرداخت اقساط وام مسکن خود بیش از پس دادن بدهی های کارت های اعتباری شان اهمیت می دهند. زیرا قابلیت انعطاف موجود در چگونگی پرداخت اینگونه بدهی ها، سبب می شود مردم به دلیل ندادن آنها داشته هایی مانند مسکن و اتومبیل شان را از دست ندهند. ولی اگر اقساط وام مسکن و یا اتومبیل شان را به موقع نپردازند، خطر از دست دادن آنها وجود دارد. بااینهمه این واقعیت نیز همچنان به قوت خود باقیست، که میزان بهره بدهی های کارت های اعتباری بسیار بیش از سود وام های مسکن می باشد. بنابراین نپرداختن آنها هم، منجر به افزایش بیشتر میزان مقروض بودن مردم می شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *