صفحه اصلی / مقالات / احتمال زیان کلان برای سرمایه گذاران در سال پیش رو

احتمال زیان کلان برای سرمایه گذاران در سال پیش رو

میزان پایین نرخ بهره وام ها یکی از عوامل کلیدی افزایش سهام در سال های اخیر بوده است. چراکه سبب شده، سرمایه ها به منظور کسب سود بیشتر به سوی بازار سهام سوق داده شوند. بنابراین اگر این میزان بیش از آنچه انتظار می رود افزایش پیدا کند، سهام در برابر اوراق قرضه با رقابت نوینی روبرو خواهد شد. رقابتی که به نوبه خود سبب فشار بر وال استریت می گردد.

به نظر می رسد دوران نرخ بهره وام  پایین، دارد به ویژه در ایالات متحده خاتمه پیدا می کند. کمااینکه این میزان تا دوازدهم دسامبر سال جاری دو بار افزایش یافت. فراتر اینکه صاحبنظران مربوطه تقریبا متفق القولند، میزان مورد اشاره در سال 2018 سه بار دیگر بالا خواهد رفت. در این میان جان هیگینز اقتصاددان ارشد موسسه مالی اقتصاد سرمایه گذاری، میزان این افزایش در هر سه بار را 0.25 درصد پیش بینی می کند. به گفته وی روند موجود در سال پیش رو تاثیرات زیادی بر سهام می گذارد. کمااینکه به موازات آغاز مشاهده ضربه های سنگین بر اقتصاد آمریکا، بازار سهام این کشور فرومی ریزد.

بدیهی است، که هیچ فرد و یا نهادی خواستار رکود سنگین و شدید نیست. به همین سبب دولت مرکزی ایالات متحده با احتیاط در پی خنثی کردن محرک های فوق العاده ای می باشد، که در خلال بحران های مالی خود را نشان می دهند. زیرا خطر اصلی این است که اگر تورم رو به افزایش بگذارد، سقوط بازار سهام سریع تر از آن رخ می دهد، که انتظار می رود.

از دیگر سو در حالی که بهای اجناس به استثنای مواد غذایی و سوختی همه ساله تنها حدود 1.8 درصد افزایش پیدا می کند، تورم به شکلی نامحسوس و در لایه های زیرین بالا می رود. این افزایش در ماه های اخیر چنان شدید بوده، که حکایت از آن دارد که تورم همچنان به سرعت روندی صعودی طی می کند. کمااینکه افزایش مورد اشاره در ماه اکتبر بین 2.25 تا 3 درصد در سال بود. افزایشی که بگونه ای چشمگیر بالاتر از 2 درصدی است، که سیاست سازان مالی آن را عادی تلقی می کنند.

البته این روند تنها به ایالات متحده محدود نمی شود. بلکه تقریبا همه نقاط دنیا از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا و چین در وضعیتی مشابه قرار دارند. بر اساس گفته های مقامات مریل لینچ (شاخه مدیریت ثروت بانک مرکزی آمریکا)، بنابراین تورم ماجرای مهم سال 2018 خواهد بود. ماجرایی جهانی که وضعیت بازار سهام و بازارهای اعتباری را دگرگون خواهد کرد. حتی در ژاپن نیز که در خلال دو دهه اخیر میزان تورم در آن رو به کاهش داشته، و کم شدن قیمت کالاها روندی مستمر بوده، احتمال دارد تورم خود را نشان دهد. به گفته دست اندرکاران بانک مرکزی آمریکا میزان این تورم در ژاپن 1 درصد خواهد بود.

از دیگر سو بر اساس دیدگاه تحلیلگران این بانک انتظار می رود، بازار سهام آمریکا در سال پیش رو سودی متوسط داشته باشد. اما این تحلیلگران همچنین بر این مساله تاکید می کنند، که وضعیت در 2018 از نظر مقایسه بازار سهام و اوراق قرضه غیرعادی خواهد بود. چراکه انتظار می رود، برای هفتمین سال پی در پی عملکرد و وضعیت بازار سهام از اوراق قرضه بهتر باشد. مساله ای که از سال 1928 به این سو سابقه نداشته است.

یکی از مخاطرات جدی که صاحبنظران بانک مورد اشاره مشاهده می کنند، این است که احتمال دارد اصلاحات به عمل آمده در حوزه مالیات آتش تورم در سال 2018 را شعله ورتر نماید. کمااینکه می گویند: در حالی که در وضعیت کنونی شاغل بودن کامل واجدان شرایط کار کردن می تواند سبب گرم شدن بازار اقتصاد گردد، امکان دارد سریع تر شدن چرخه افزایش بهای بهره وام و اصلاحات به عمل آمده در حوزه مالیات، به بالا بردن مخاطره خط مشی اشتباه مسوولان بانک مرکزی ایالات متحده منجر شود.

خلاصه اینکه وضعیت تورم در حال تغییر شکل است. به همین سبب امکان دارد، سرمایه گذاران بهای سنگینی برای آن بپردازند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *