علم و دانش

احتمال تصادف اتومبیل خودران با سیاهپوستان بیشتر است

در سراسر صنعت اتومبیل سازی و حمل و نقل، نه تنها هدایت تاکسی ها، اتومبیل های شخصی و کامیون های خودران کم هزینه تر، بلکه قرار است به مراتب از اتومبیل هایی که توسط انسان کنترل می شوند، ایمن تر باشند. اما اگر این اتومبیل های بدون راننده هم تعصب نژادی داشته باشند و احتمال برخوردشان با رنگین پوستان بیشتر باشد، آن وقت چه خواهد شد؟

در نگاه اول، این احتمال ممکن است غیرممکن به نظر برسد. زیرا این ها ماشین هستند و ابزارهای تعبیه شده بر روی آنها قاعدتا می بایست روی رنگ پوست تعصب نداشته باشند. اما نتیجه تحقیقات اخیر پژوهشگران انستیتوی فناوری جورجیا، نشان می دهد که سیستم های پیشرفته تجسم و تشخیص بر روی همان حسگرها و دوربین هایی اتکاء می کنند که قبل از این اشتباهاتی در تشخیص طیف رنگ پوست مرتکب شده اند.

این بدان معنی است که اتومبیل ها احتمالا کمتر افراد سیاهپوست را تشخیص داده و به موقع متوقف نخواهند شد. نتیجه آزمایشات انجام شده بر روی سیستم های تشخیص نشان داد افرادی که پوست تیره دارند، با سرعت 5 درصد کمتر از افراد با پوست روشن تشخیص داده می شوند.

کیت کرافورد، پژوهشگر AI (هوش مصنوعی) که در این مطالعات شرکت نداشت، می گوید که منتقدان فن آوری اتومبیل های خودران از مدت ها پیش این مشکل را شناسایی و درباره آن ابراز نگرانی کرده اند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!