صفحه اصلی / اخبار / احتمال افزایش مجدد نرخ بهره

احتمال افزایش مجدد نرخ بهره

اتاوا- طبق اظهارات اقتصاددانان بانک های عمده کانادا، بانک مرکزی کانادا احتمالا 17 ژانویه بار دیگر نرخ بهره را افزایش خواهد داد. نتایج به دست آمده و لحن مثبت پاسخ دهندگان به نظرسنجی Business Outlook Survey، افزایش مجدد نرخ بهره را محتمل تر کرده است. از نتیجه نظرسنجی که اواخر نوامبر و اوایل دسامبر انجام شد، اینطور استنباط می شود که شرکت های کانادایی به آینده خوشبین هستند و قصد سرمایه گذاری و اشتغالزایی بیشتر را دارند. نرخ بیکاری با 5.7 درصد، در پایین ترین حد از دهه 1970 به این سو، قرار دارد.

داگلاس پورتر، اقتصاددان ارشد BMO Financial Group می گوید: نتیجه نظرسنجی <چشم انداز کسب و کار> به اندازه کافی مثبت است  تا ما را به افزایش مجدد نرخ بهره توسط بانک مرکزی متقاعد کند.

جاش نی، کارشناس ارشد RBC نیز با نظر پورتر موافق است.

از گزارش اخیر وضعیت اشتغال در کشور، اینطور استنباط می شود که بسیاری از شرکت های کانادایی به دلیل کمبود جدی نیروی کار، برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد، با مشکل روبرو خواهند شد. افزیش تقاضا از یک سو و لزوم جذب نیروی کار می تواند به افزایش دستمزدها منجر شود، که به نوبه خود می تواند قیمت کالا و خدمات را نیز افزایش دهد. از طرف دیگر، افزایش نرخ بهره معمولا فعالیت اقتصادی را سرد کرده و می تواند تورم را در محدوده مورد نظر بانک مرکزی کانادا حفظ کند.

نتیجه نظرسنجی نشاندهنده افزایش تمایل کارفرمایان بخش خدماتی به استخدام نیروی کار جدید از پاییز سال گذشته به این سو می باشد. شرکت های کانادایی همچنین به افزایش فروش خود طی 12 ماه آینده خوشبین هستند.

با اینکه این شرکت ها به طور فزاینده نگران نتیجه مذاکرات NAFTA (توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی) هستند، اما از سوی دیگر رشد اقتصادی در آمریکا و پایین بودن ارزش دلار کانادا را برای بیزنس شان سودمند ارزیابی می کنند.

جاش نی می گوید: شواهد نشان می دهد که اقتصاد کانادا به محرک های مالی که در حال حاضر ارائه می شود، نیاز ندارد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *