مقالاتمقالات اجتماعی

اجباری شدن واکسیناسیون، شرّی که باید موقتا به آن تن داد!

 

داگ فورد، نخست وزیر انتاریو، این هفته ضمن اعلام اجباری شدن واکسن برای استفاده از بعضی خدمات غیر ضروری، گفت: واضح بگویم، این یک ابزار موقت است که حتی یک روز بیشتر از حد ضرورت از آن استفاده نخواهیم کرد. البته از این قبیل اقدامات موقتی که از مارچ 2020 با هدف صاف کردن نمودار ابتلا آغاز شده و هنوز که هنوز، ادامه دارد، کم نداشته ایم. ابتدا گفته شد در مکان هایی که امکان حفظ فاصله ایمن وجود ندارد، ماسک بزنید؛ بعد به آنجا رسیدیم که تا ساخت واکسن، ماسک بزنید و فاصله ایمن را رعایت کنید؛ و حالا هم دستورالعمل ها می گویند حفظ فاصله، استفاده از ماسک و دریافت واکسن همگی لازم است، ضمن اینکه از این به بعد باید پاسپورت واکسن نیز همراه داشته باشیم. بنابراین حق داریم اگر به ویژگی موقت بودن اقدام جدید دولت شک کنیم. ضمن اینکه هنوز دو ماه از اظهار نظر فورد در نکوهش اجباری کردن واکسن و مضرات آن از جمله ایجاد تفرقه در جامعه، نمی گذرد. 

البته الزام به دریافت واکسن پدیده جدیدی نیست- برای مثال پیش از این نیز جهت ثبت نام در مهدکودک و دبستان باید گواهی واکسیناسیون فرزند خود را در برابر بعضی بیماری ها نشان می دادید- اما توسعه این قانون به همه گروه های سنی و همه جنبه های زندگی امری متفاوت در سطحی متفاوت است.

به عقیده تحلیلگر نشنال پست، اصرار داگ فورد بر موقتی بودن این اقدام نیز از همین جا ناشی می شود. در واقع داگ فورد اجباری کردن واکسن را شری می داند که در حال حاضر ضرورت یافته و توسط اکثر مقامات بهداشت و سلامت نیاز به آن تایید شده است. بنابراین باید آن را موقتا لازم الاجرا کرده و به محض پایان ضرورت، متوقف کرد.

اما چرا اجباری شدن واکسن را شر می دانیم؟ مگر معایب آن چیست؟ 

همان طور که داگ فورد در اظهارات خود تصریح کرد، بزرگ ترین عیب این سیاست، ایجاد دو دستگی و تفرقه در جامعه است. هر چند همیشه اختلاف نظرهای سیاسی وجود دارد، اما پیاده کردن قانونی که به دسته بندی در جامعه منجر شود شروع یک بازی خطرناک است. 

 

 

با اجرای این قانون، جامعه به دو دسته واکسینه شده و غیر واکسینه تقسیم می شود که یکی از جهت دسترسی به خدمات بر دیگری برتری پیدا می کند. در بریتیش کلمبیا حتی افراد غیر واکسینه ای که به دلیل معذوریت های پزشکی قادر به دریافت واکسن نیستند نیز در دسته افراد محروم از دریافت خدمات قرار می گیرند که طبیعتا منجر به خشم این افراد شده است.

این دو دستگی، افرادی را که معتقدند دریافت یا عدم دریافت واکسن یک انتخاب شخصی است، افرادی را که نسبت به عوارض واکسن بر سلامت خود نگرانند، یا کسانی را که به دلیل اعتقادات مذهبی یا سیاسی خود تمایل به دریافت واکسن ندارند از بقیه جامعه جدا می کند، و دولت را حامی دسته اول، و مقابل دسته دوم قرار می دهد؛ پدیده نگران کننده ای که شرایط زندگی مسالمت آمیز را برای همه شهروندان تحت تاثیر قرار خواهد داد. 

موضوع دیگر، اجبار افراد به افشای اطلاعات شخصی از جمله وضعیت سلامت شان است. آیا درست است که دولت شهروندی را وادار کند برای ورود به سالن سینما، بیماری زمینه ای خود را که او را از دریافت واکسن باز می دارد، برای صندوقدار سینما توضیح بدهد؟. آیا بجاست که هر استاد و دانشجویی را مجبور کنیم پاره ای از اطلاعات شخصی مربوط به سلامت خود را در اختیار کالج ها و دانشگاه ها قرار دهد؟.

یکی از اصول مهم دیگری که اجباری شدن واکسن در کانادا با آن در تناقض است، اصل خودمختاری بیمار است. کانادا موضوع موافقت و رضایت فرد در دریافت یا عدم دریافت هر گونه درمان و مراقبت پزشکی را به اندازه ای محترم می شمرد که حتی به بیمار اجازه می دهد از پزشک بخواهد با تزریق داروی مرگبار، او را از ادامه زندگی در رنج و بیماری خلاص کند. حالا نمی توان پذیرفت دولتی که چنین آزادی و اختیار عملی به بیماران می دهد، افراد را مجبور به دریافت واکسن کرده و در صورت مخالفت، آنها را از حقوق اولیه ای مانند تحصیل و تفریح محروم کند!

هرچند می توان درک کرد بین اخلاقی بودن اقدامات در شرایط طبیعی و دوران پاندمی مرز باریکی وجود دارد که دولت فورد علیرغم اکراه از عبور از این مرز، بالاخره آن را به صورت موقت پذیرفت. اما جا دارد از دولتمردان و مقامات بخواهیم درباره اثربخشی سیاست های خود بیشتر فکر کنند. کانادا با بالاترین نرخ واکسیناسیون در جهان و سختگیرانه ترین مقررات، هنوز حرف از نیاز به افزایش روند واکسیناسیون می زند، آیا اگر واکسینه بودن 75 درصد مردم هنوز پاندمی را مهار نکرده. افزایش آن به 85 درصد یا 95 درصد تغییری ایجاد خواهد کرد؟ به نظر می رسد باید پیش از لازم الاجرا کردن چنین قانون خطیری، از اثربخشی آن بیشتر مطمئن شد

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست