اخباراخبار کانادا

اجباری شدن استفاده از ماسک در بعضی فروشگاه های کانادا

به گزارش سی بی سی نیوز، به منظور جلوگیری از گسترش کووید-19 پوشیدن ماسک در تعدادی از فروشگاه های کانادا الزامی شده و در بعضی دیگر از خریداران درخواست می شود با ماسک وارد شوند. این تغییر رویه در پی تغییر نظر مسئولان بهداشت و سلامت اتفاق افتاد که ابتدا پوشیدن ماسک توسط عموم مردم را بی فایده دانسته اما بعد اعلام کردند ممکن است به جلوگیری از شیوع ویروس کمک کند. البته هنوز داده های علمی کافی برای موثر بودن آن وجود ندارد و به علاوه عدم استفاده صحیح از آن می تواند مسئله ساز باشد.

روز دوشنبه سوپر مارکت های زنجیره ای T&T پوشیدن ماسک را علاوه بر کارکنان، برای مشتریان نیز اجباری کردند. این مجموعه به Lablaws تعلق داشته و در انتاریو، بریتیش کلمبیا و آلبرتا شعبه دارد. تینا لی، مدیر این فروشگاه ضمن موثر خواندن استفاده همگان از ماسک گفت: در این فروشگاه ماسک از هر جنسی که باشد، در صورتی که جلوی بینی و دهان را بپوشاند، مورد قبول است، اما اینکه کسی بینی و دهانش را با یقه لباسش بپوشاند کافی نیست.

کسانی که ماسک نداشته باشند می توانند در خود فروشگاه یک عدد ماسک یک بار مصرف را به قیمت 1 دلار تهیه کنند. سود حاصل از فروش این ماسک ها به خیریه کودکان تعلق می گیرد.

فروشگاه زنجیره ای لانگوس اولین فروشگاه در کانادا بود که پوشیدن ماسک را برای مشتریان خود اجباری کرد. پوشیدن ماسک از نیمه آوریل برای کارکنان و از 4 می برای خریداران در لانگوس اجباری شد. آنتونی لانگو، صاحب مجموعه لانگوس گفت: ما برای حفظ سلامت کارکنان و مشتریان خود از هیچ اقدامی فروگذار نمی کنیم.  در این فروشگاه نیز ماسک یک بار مصرف به قیمت یک دلار به فروش می رسد که عواید آن به بانک های غذا اهدا می شود.

در برخی فروشگاه های دیگر، بدون اجبار، از مشتریان محترمانه درخواست می شود از ماسک استفاده کنند. برای مثال استار باکس، که قصد دارد تا پایان این هفته بیش از نیمی از فروشگاه های خود را بازگشایی کند، از دو هفته قبل اعلام کرده است که با احترام از مشتریان می خواهد از ماسک استفاده کنند. پوشیدن ماسک برای کارکنان این فروشگاه اجباری است. 

 

 

همچنین غول صنعت خرده فروشی، آمازون، ضمن اجباری کردن استفاده از ماسک برای کارکنان، از مشتریان فروشگاه های Whole Food، متعلق به این شرکت، خواسته از ماسک استفاده کنند. ماسک در این فروشگاه برای مشتریان به صورت رایگان توزیع می شود. 

در حالی که فروشگاه کاسکو آمریکا نیز پوشیدن ماسک را برای مشتریان اجباری کرده، هنوز مشخص نیست که آیا کاسکو کانادا هم از این رویه پیروی خواهد کرد یا نه. یکی از مشتریان می گوید علی رغم اینکه پشت تلفن به من گفته شد مشتریان باید از ماسک استفاده کنند، وقتی بدون ماسک وارد فروشگاه شدم کسی جلوی من را نگرفت. البته این مشتری از عدم اجبار خریداران به استفاده از ماسک راضی است و می گوید درباره تاثیرگذاری آن هر روز پیام های متناقضی می شنویم.

از ابتدای پاندمی، مقامات بهداشت و سلامت بر این موضوع اتفاق نظر داشتند که ماسک های پزشکی باید برای کادر درمان محفوظ بماند. آنها همچنین اعلام کردند پوشیدن ماسک های دست ساز یا یکبار مصرف توسط بیماران می تواند از شیوع بیماری جلوگیری کند ولی برای سایر افراد استفاده از ماسک تاثیری ندارد. 

اما با توجه به اینکه ممکن است افرادی بدون داشتن علائم بیماری، صرفا ناقل ویروس باشند، از نیمه آوریل پوشیدن ماسک برای عموم توصیه شد. البته موثر بودن جنس بعضی ماسک های خانگی در جلوگیری از انتشار ویروس مورد تردید است.

به هر حال، بسیاری از مشتریان، سیاست اجبار به پوشیدن ماسک را سیاست درستی می دانند و معتقدند اگر موثر باشد چه بهتر، اگر هم موثر نباشد چیزی را از دست نداده ایم.

در حال حاضر، استفاده از ماسک در چند ایالت آمریکا و همچنین آلمان و فرانسه برای تردد در مکان های عمومی اجباری است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!