اخباراخبار جهان

اثر واکسن های فایزر و مدرنا پس از 6 تا 8 ماه کاهش می یابد 

آمریکا- در حالی که مقامات ایالات متحده در حال بررسی موضوع تزریق واکسن های  بوستر یا تقویت کننده می باشند، فایزر و مدرنا می گویند محافظت ایجاد شده در برابر کووید-19 توسط  واکسن های آنها به مرور زمان کاهش می یابد. 

مسوولین فایزر، پیش از جلسه مهم جمعه با سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای بحث در مورد تزریق تقویت کننده، نتیجه مطالعات Kaiser Permanente Southern California را ارائه کردند که نشان می داد اثرگذاری واکسن به طور طبیعی و صرف نظر از نوع واکسن، به مرور کاهش می یابد.  

فایزر داده هایی را ارائه کرد که حاکی از کاهش اثر واکسن شش تا هشت ماه پس از دریافت دوز دوم بود ؛اثر واکسن هر دو ماه یکبار، بعد از دوز دوم، حدود 6 درصد کاهش می یابد. به عبارتی، از 96/2 درصد در هفته پس از واکسیناسیون کامل به 83/7 درصد در چهارماه بعد، افت می کند. این شرکت همچنین به داده های اسرائیلی اشاره می کند که نشان می دهد تزریق دوز سوم، تا 95 درصد در برابر کووید-19 محافظت ایجاد می کند. 

شرکت Moderna به طور جداگانه داده هایی را ارائه کرده است که نشاندهنده کاهش اثر واکسن در طول زمان است. استیون بانسل، مدیر اجرایی مدرنا گفت: کاهش ایمنی نزد افرادی که سال گذشته واکسینه شدند مشاهده شده و این مساله نیاز به تقویت کننده را برجسته می کند. 

FDA تزریق دوز سوم یا تقویت کننده را بررسی می کند؛ این سازمان قبل از این تزریق دوز سوم واکسن های mRNA فایزر و مدرنا به افرادی با نقص سیستم ایمنی بدن را تایید کرده بود. 

فایزر از FDA خواسته است که تزریق دوز تقویت کننده، شش ماه پس از تزریق دوز دوم را تایید کند، دولت جو بایدن قصد دارد برنامه واکسن تقویت کننده را به همراه ده ها کشور دیگر که نگران افزایش موارد ابتلا بین افراد واکسینه شده می باشند، آغاز کند. اما این برنامه بحث برانگیز بوده و انتقاد دو دانشمند برجسته آمریکایی را برانگیخته است. 

این دانشمندان ، فیلیپ کراوس و ماریون گروبر  در گزارش اخیر خود به این نتیجه رسیدند که شواهد کافی برای توجیه تزریق تقویت کننده، در زمانی که موجودی واکسن در سایر نقاط جهان به شدت محدود می باشد، وجود ندارد.

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست