علم و دانش

اثرات مخرب زیست محیطی سوزاندن اجساد مردگان 

سوزاندن اجساد مردگان از نظر بسیاری از افراد، گزینه سازگارتر با محیط زیست در مقایسه با دفن کردن جسد در تابوت است. اما می توان پایین بودن هزینه آن نسبت به هزینه کفن و دفن را به عنوان دلیل اصلی گرایش بسیاری از افراد به آن دانست. 

برای سوزاندن جسد به سوخت زیاد نیاز می باشد. در نتیجه آن، میلون ها تن دی اکسید کربن ایجاد می شود. میزان آن به حدی است که بسیاری از حامیان محیط زیست را نگران کرده است و به فکر جایگزین کردن این شیوه انداخته است. برای مثال سوزاندن هر جسد در آمریکا به حدود 2 باک پر بنزین نیازمند است. 

اثرات زیست محیطی سوزاندن اجساد به شیوه انجام آن بستگی دارد. در هند، پیروان آیین هندو بستگان خود را در هوای آزاد و روی هیزم می سوزانند، که نیازمند قطع شدن میلیون ها درخت در سال می باشد. از آنجایی که اکثر مراسم در حاشیه رودخانه ها برگزار می شود، آلوده شدن آب رودخانه نیز جزو اثرات مخرب تلقی می شود. با اینکه سوزاندن اجساد در آمریکا در هوای آزاد انجام نمی شود، اما میزان انرژی مصرفی و دی اکسید کربن ایجاد شده همچنان بالا می باشد. بر اساس مقررات ایالتی، این مراکز دارای سیستم فیلتر برای خنثی کردن آلاینده هایی نظیر جیوه در اثر سوختن دندان های پر شده می باشند. اما این فیلترها قادر به خنثی کردن CO2 نیستند. 

از سال 1992 به این سو، دست اندرکاران سازمان غیرانتفاعی Mokshda Green Cremation System به دنبال جایگزین کردن روش سنتی با شیوه سازگارتر با محیط زیست است. به عبارتی فراهم کردن دسترسی به سازه های فلزی مخصوص به جای تل هیزم. به این ترتیب میزان هیزم مورد نیاز از 800 الی 1100 پوند برای هر جسد به 220 الی 330 پوند کاهش می یابد. همانطور که انتظار می رفت، این پیشنهاد با مقاومت سنت گرایان روبرو شده است. 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

  • 9
  • 0