صفحه اصلی / اخبار / اتهام واهی سازمان اطلاعات و امنیت کانادا به دو مرد مسلمان ساکن کلگری

اتهام واهی سازمان اطلاعات و امنیت کانادا به دو مرد مسلمان ساکن کلگری

کلگری- یاسین مزیانه و عبدالرحمان غانم، می گویند که پس از وارد شدن اتهامات واهی از سوی سازمان اطلاعات و امنیت کانادا به خود، زندگی شان تباه شده و خواستار اعاده حیثیت خود می باشند. آنها می گویند که با کمال میل مایل به همکاری با CSIS در تحقیقات مرتبط با تروریسم بودند، اما سازمان اطلاعات و امنیت کانادا آنها را هدف قرار داد و اطلاعات شخصی شان را با همتایان خارجی خود به اشتراک گذاشت. نامبردگان در گفتگوی انحصاری با CBC News مدعی شدند که CSIS و RCMP به اشتباه آنها را با گروهی از داعشی های اهل کلگری که برای پیوستن به این گروه تروریستی به عراق و سوریه سفر کرده بودند، مرتبط دانسته و آنها را تحت نظر قرار دادند. کنترل های ماموران سازمان امنیت به سرعت به آزار و اذیت مستمر تبدیل شد و در نهایت زندگی آنها را مختل کرد.

لازم به ذکر است که نه CSIS و نه RCMP آماده اظهار نظر درباره موارد فردی نبودند، ولی CSIS با ارسال پاسخ برای CBC، اطمینان داد که در جریان تحقیقات، تعادل مناسب بین سطح نظارت و دخالت و رعایت حقوق و آزادی افراد مورد تحقیق، حفظ می شود. در بخشی از بیانیه CSIS، به مسوولین برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات امنیتی با همتایان و شرکای خارجی جهت کاهش ریسک و تهدیدات تروریستی در داخل و خارج از کشور، تاکید شده است.

غانم و مزیانه ادعای سازمان اطلاعات را نمی پذیرند و خواهان کمک سازمان های اطلاعاتی کانادا برای اعاده حیثیت و بازگشت به زندگی عادی می باشند.  

این اولین بار نیست که چنین شکایاتی بر علیه سازمان اطلاعات و امنیت کانادا مطرح می شود. به گفته شورای ملی مسلمانان کانادایی، طی 4 سال گذشته 90 شکایت مشابه از سوی مسلمانان دریافت شده است.

غانم  که الجزایری تبار می باشد، ماه اوت سال جاری، پس از 13 ماه حبس در زندان الحراش الجزایر به کانادا بازگشت و مدعی شد که در زندان شکنجه شد. غانم می گوید: من در یک سلول با 75 نفر دیگر زندانی بودم. شرایط، وحشتناک و بسیار ناسالم بود. علت قرار گرفتن نامبرده در زیر رادار CSIS مشخص است. او با گروهی از مردانی که کانادا را با هدف ملحق شدن به داعش ترک کردند، دوست بود. (از جمله دیمین کلرمونت، وسیم الحاج یوسف، سلمان اشرافی و گرگوری و کالین گوردن.) غانم می گوید: ما همه مردان جوانی بودیم که می خواستیم به دین خود عمل کنیم. ما با شرکت در سخنرانی ها و مطالعه کتاب برای آشنایی با آموزه های اسلام تلاش می کردیم.

غانم می گوید که ماموران اطلاعاتی کانادا اصرار داشتند که او دوستانش را به ترک کشور و پیوستن به داعش تشویق کرده بود. گری کارولین، وکیل مدافع غانم، نیز می گوید که موکلش به دلیل انتخاب اشتباه دوستانش مجازات شد!

غانم در سال 2016 در عمان بازداشت و به الجزیره مسترد و به اتهام عضویت در گروه تروریستی زندانی شد. آوریل گذشته، قاضی الجزایری اتهامات وارده به غانم را باطل اعلام کرد تا بتواند به کانادا بازگردد.

اما مزیانه برخلاف غانم، شخصا اعضای اهل کلگری داعش را نمی شناخت. او در سال 2014 با ملاقات با ماموران واحد ضد تروریسم کانادا در خانه اش موافقت کرد، زیرا گمان می کرد می تواند به آنها در تحقیقات شان کمک کند. ماموران در جریان گفتگو، از مزیانه درباره دو نفر از بستگان وی به نام حسین و جمال بورهوت که مفقود شده بودند، پرس و جو کردند. اما چند دقیقه بعد، سوالات بر روی زندگی خصوصی مزیانه متمرکز شد. ماموران از وی آدرس ایمیل و سوالاتی مربوط به خانواده و اینکه آیا فرزند دارد یا خیر، را پرسیدند. اما پس از ملاقات اول، به مراجعات مکرر و بدون اعلام قبلی خود به خانه مزیانه ادامه داده و حتی با او در محل کارش تماس می گرفتند. او که می خواست مدتی از کانادا دور باشد، پیشنهاد کار در شرکتی در کویت را پذیرفت و به همراه همسرش به آنجا منتقل شد. ماموران در سال 2016 و هنگام بازگشت مزیانه به کانادا در فرودگاه کلگری انتظارش را می کشیدند. او می گوید که در کویت نیز از سوی ماموران امنیتی فرودگاه مورد بازجویی قرار گرفته و به مدت یک شب بازداشت شد.

21 دسامبر 2016، مزیانه و خانواده اش برای ملاقات با والدین او در الجزیره، کویت را ترک کردند. 6 ژانویه 2017، در هنگام بازگشت به کویت، مزیانه بازداشت شد. ماموران به وی گفتند که بر اساس اطلاعات به اشتراک گذاشته از سوی یک سازمان اطلاعاتی خارجی، وی را بازداشت کرده اند. یاسین پس از عدم دریافت مجوز ورود به کویت، به کانادا بازگشت، اما چون پول، خانه و کار نداشت، یک سال را به عنوان فرد بی خانمان سپری کرد. او تا به این لحظه چند دادخواست و شکایتنامه برای جاستین ترودو، مدیر CSIS و رالف گودل (وزیر امنیت عمومی) ارسال کرده است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *