علم و دانش

اتاق شارژ بی سیم، برق را از طریق هوا و بدون نیاز به کابل به لپ تاپ یا تلفن منتقل می کند

تیم پژوهشگران می گوید این فناوری علاوه بر حذف مجموعه ای از کابل های شارژ از روی میز، قادر به شارژ مجموعه ای از دستگاه ها بدون نیاز به پورت، دوشاخه یا کابل است، محققان درباره هزینه این فناوری اظهار نظر نکرده اند، زیرا هنوز در مراحل اولیه توسعه قرار دارد و تا چند سال دیگر در دسترس عموم قرار نخواهد گرفت. 

پس از در دسترس قرار گرفتن آن برای استفاده عمومی، می توان آن را در ساختمان های موجود یا ساختمان های نوساز به کار گرفت، آلانسون سمپل از دانشگاه میشیگان و یکی از اعضای تیم تحقیقات می گوید: شما می توانید یک کامپیوتر را بدون هیچگونه نگرانی در مورد شارژ یا وصل کردن آن، مورد استفاده قرار بدهید. 

به گفته سمپل، برای این فناوری کاربردهای پزشکی نیز وجود دارد. در حال حاضر ایمپلنت های قلب به سیم متصل به پمپ که از بدن عبور کرده و به پریز متصل می شود، نیاز دارند. اما این فناوری می تواند با حذف کامل سیم، خطر عفونت را کاهش بدهد. 

شارژ بی سیم موضوعی بحث برانگیز بوده است؛ یک مطالعه اخیر نشان داد که نوع آهن ربا و سیم پیچ های مورد استفاده در برخی محصولات اپل می تواند ضربان ساز قلب و دستگاه های مشابه را خاموش کند؛ اما سمپل می گوید که فناوری جدید بعید است که تاثیر مشابه داشته باشد. 

گروه پژوهشی برای نشان دادن قابلیت های سیستم جدید، آن را در یک اتاق آلومینیومی به مساحت 10 x 10 فیت، نصب کرده و از آن برای روشن کردن چند لامپ، پنکه و دستگاه های موبایل استفاده نمودند؛ طراحان این سیستم ادعا می کنند که می توان از آن در ساختمان های بزرگ، از جمله کارخانجات و انبارها نیز استفاده کرد.

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست