مقالاتمقالات اجتماعی

ابهام پیرامون پلتفرم های پخش بازی های سایت های قمار- قانونی اند یا غیر قانونی؟  

امروزه پلتفرم های استریم مانند توییچ و یوتیوب لایو به بخش مهمی از صنعت سرگرمی تبدیل شده اند، به طوری که روزانه میلیون ها استریم زنده را در خود جای داده و ده ها میلیون مخاطب را پای این استریم ها می نشانند. استریم کنندگان نیز فعالیت های خود را به صورت زنده با مخاطبان به اشتراک می گذارند و در لحظه با آنها صمیمانه چت می کنند. توییچ که فعلا پلتفرم غالب در این زمینه شناخته می شود، در حال حاضر فقط 150 کانال ویدیوی زنده از بازی های سایت های قمار را میزبانی می کند که بینندگان هر ویدیو به 100 هزار نفر هم می رسد.

اخیرا ویدیوهای حاوی این بازی ها خبرساز شده اند از جمله اینکه، با افزایش محبوبیت این قبیل استریم ها و جذب بیشتر مخاطب، درآمد استریم کنندگان آنها نیز جهش یافته و صدای اعتراض استریم کنندگان ویدیوهایی با سایر موضوعات را درآورده است. آنها این گونه استریم ها با موضوع قمار را نامطلوب خوانده و از نظر اخلاقی بلاتکلیف می دانند، همچنین، یکی از استریم کنندگان این ویدیوها اخیرا از ترس اعتیاد پیدا کردن خود به قمار، ضمن پایان دادن به پخش این بازی ها، از مخاطبان خود به ویژه نوجوانان به خاطر قرار دادن آنها در معرض بازی قمار عذرخواهی کرد.

تحقیقات نشان می دهد در آمریکا 4 درصد بزرگسالان به تماشای بازی قمار و 14 درصد به انجام آن عادت دارند. همچنین رابطه مستقیمی بین تماشای این ویدیوها و کشیده شدن به سمت انجام قمار مشاهده شده است. اما مساله اصلی، نه بزرگسالان بلکه کودکان و نوجوانان هستند، هرچند تحقیق بر روی پلتفرم توییچ نشان می دهد محدودیت سنی در آن لحاظ شده، اما ابزار اجرای آن به حدی ضعیف است که دسترسی به ویدیوها با مضمون مناسب گروه سنی بزرگسال، در عمل برای هیچ کس مسدود نیست 

از طرف دیگر، خود موضوع قمار از نظر قانونی موضوع چالش برانگیزی است، قمار می تواند با توجه به مجوز داشتن یا نداشتن سایتی که بازی های آن استریم می شود، و همچنین کشور محل سکونت فرد استریم کننده، غیر قانونی تلقی شود. اما در شرایطی که وبسایت قمار به یک کشور تعلق دارد، استریم کننده مقیم کشور دیگری است، و مخاطبان جهانی اند، قانون کدام کشور می تواند قانونی بودن یا نبودن این استریم ها را تعیین کند؟ حالا ارزهای رایج قمار، که در کشوری مورد قبول و در کشور دیگر غیر قابل قبول هستند، را نیز به این پیچیدگی ها اضافه کنید. البته دستورالعمل پلتفرم توییچ شفاف است و مقرراتی در آن ذکر شده که در صورت عدم رعایت آنها از سوی استریم کنندگان، محتوای غیر قانونی حذف و استریم کننده تعلیق یا مسدود خواهد شد.

اما اصلا چرا بازی های قمار این همه بیننده دارد؟ ظاهرا تماشای قمار در عین حال که می تواند باعث تمایل افراد به انجام آن شود، یکی از راه های ترک اعتیاد به قمار نیز هست. اخیرا این موضوع در پادکستی توسط کارشناسان بحث شد و یک قمارباز که قصد کنار گذاشتن عادت خود به قمار را داشت تماشای زنده بازی های قمار را به عنوان یکی از راه های موثر معرفی کرد. به علاوه، علاقه به استریم هایی با این محتوا می تواند کاملا فارغ از نفس قمار، صرفا جهت سرگرمی، هیجان یا درآمدزایی انجام شود.

در هر صورت، همیشه تکنولوژی یک قدم جلوتر از دولت ها و قوانین حرکت کرده و این مشکلی است که قانونی بودن یا نبودن فعالیت پلتفرم هایی مانند توییچ را در هاله ای از ابهام قرار می دهد، اما در نهایت، حمایت از مصرف کننده در فضای اینترنت را نمی توان صرفا بر عهده دولت ها گذاشت. در این مسیر، گردانندگان پلتفرم ها، استریم کنندگان، تولیدکنندگان بازی ها، خود مخاطبان و والدین باید برای تبدیل تماشای استریم به تجربه ای دوستانه و مثبت- هدفی که در اساسنامه توییچ عنوان شده- سهم خود را ادا کنند. ضمن اینکه به نظر می رسد با توجه به این واقعیت که تماشای بازی های سایت های قمار به سرگرمی محبوبی تبدیل شده و در سال های آینده رواج بیشتری خواهد یافت، این حوزه شایسته مطالعه و بررسی دقیق تر و قانونگذاری های شفاف و عاجل است


برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست