اخباراخبار کانادا

ابداع شیوه جدید جراحی مغز بدون نیاز به ابزار جراحی توسط پژوهشگران کانادایی

کانادا- تکنیک آزمایشی ابداع شده توسط محققین کانادایی که با نام <سونوگرافی متمرکز> یا Focused Ultrasound شناخته می شود، به پزشکان اجازه می دهد که عمل جراحی مغز را با استفاده از تصویربرداری دقیق و امواج صوتی و بدون نیاز به اسکالپل (تیغ جراحی) و استخوان بر، انجام بدهند.
این روش به عنوان روش جایگزین برای درمان بیماری ها، شناخته می شود. دکتر آنتونی لویت، رئیس مرکز علوم مغز هورویتز در بیمارستان Sunnybrook تورنتو می گوید: <ما از چندین دهه قبل عمل جراحی مغز را انجام می دهیم. اما فن آوری جدید به ما اجازه می دهد بدون وارد شدن به جمجمه و آسیب رساندن به بخش های سالم مغز، عمل جراحی را انجام بدهیم.>
شیوه کار <سونوگرافی متمرکز> ساده است. سونوگرافی، از امواج صوتی یا اکو استفاده می کند تا تصویری از آنچه در درون بدن است، ایجاد کند. اگر امواج صوتی بر روی یک نقطه خاص متمرکز شود، درست مانند استفاده از ذره بین برای متمرکز کردن پرتوهای نور، حرارت ایجاد می کند. به این ترتیب پزشکان می توانند نقاط معیوب را درمان کنند. امواج صوتی همچنین می توانند امکان دسترسی به قسمت های غیرقابل دسترس مغز را فراهم کنند.

تاکنون از تکنیک <سونوگرافی متمرکز> برای درمان بیش از 200 هزار بیمار استفاده شده است. در بهار 2018، جراحان بیمارستان Sunnybrook با استفاده از این روش لیندا بونن که به مدت بیش از 30 سال از افسردگی و اضطراب شدید رنج می برد را درمان کردند. پزشکان با استفاده از <سونوگرافی متمرکز>، مدارهای بیش از حد فعال مغز را تخریب کردند. خانم بونن به جای رفتن زیر تیغ جراحی، کلاه ایمنی بر سر گذاشت که تقریبا شبیه سشوارهای قدیمی بود. این کلاه ایمنی مجهز به 1 هزار مبدل است که امواج صوتی ایجاد می کنند. خوشبختانه عمل خانم بونن موفقیت آمیز بود و وضعیت او تا حد زیادی بهبود یافته است. بد نیست بدانید که تنها 50 بیمار در جهان برای درمان افسردگی یا OCD با این شیوه تحت درمان قرار گرفته اند.

دکتر لویت معتقد است که می توان از <سونوگرافی متمرکز> برای درمان ریشه ای سایر بیماری ها، از جمله اختلال دوقطبی، اختلال غذا خوردن و اعتیاد استفاده کرد.

رایج ترین و در عین حال موفقیت آمیزترین کاربرد این شیوه تا به این لحظه برای درمان لرزش دست ها یا Essential tremor است. پزشکان از این روش برای انجام عمل تالاموتومی برای تخریب بخش کوچکی از بافت مغز که عامل این اختلال می باشد، استفاده می نمایند. تالاموتومی (Thalamotomy)، نوعی عمل جراحی تهاجمی جهت برداشتن قسمتی از تالاموس می باشد. این عمل جراحی برای اولین بار در سال 1950 میلادی انجام شد. تالاموتومی در درجه اول برای درمان بیماری پارکینسون و لرزش حاصل از آن انجام می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان