اخباراخبار جهان

ابتلا به عفونت در دوران بارداری و افزایش ریسک دچار شدن کودک به آتیسم و افسردگی

سوئد- نتیجه تحقیقات جدید نشان می دهد ریسک دچار شدن به آتیسم و افسردگی نزد کودکانی که از مادران مبتلا به عفونت در دوران بارداری به دنیا می آیند، بیشتر است. در واقع احتمال دچار شدن به آتیسم و افسردگی به ترتیب 79 درصد و 24 درصد بیشتر می باشد. محققان نتیجه گیری خود را با تجزیه و تحلیل داده های مربوط به زنان باردار بستری شده در بیمارستان در فاصله سال های 1973 و 2014 در سوئد، انجام دادند. آنان با استفاده از داده های 1.8 میلیون کودک موجود در بانک اطلاعاتی، دریافتند که کدام یک از کودکان در رحم مادر در معرض عفونت قرار گرفته بودند. سپس، همان کودکان را طی تمام سال های پس از آن از نظر سلامت روانی مورد ردگیری قرار دادند. دانشمندان عفونت ها را به سه گروه تقسیم کردند: گروه نخست شامل انواع عفونت، گروه دوم شامل عفونت های جدی مادر و گروه سوم شامل عفونت های خفیف از جمله عفونت دستگاه ادراری یا Urinary Tract Infection.
دکتر بنجامین ج. اس. الحداد در گفتگو با خبرنگاران گفت: ما به عفونت هایی فکر کردیم که می توانند عامل ایجاد شدن التهابات مختلف در بدن مادر بشوند. از جمله Sepsis (وجود باکتری در خون)، ذات الریه شدید که مادر به دستگاه تنفسی نیازمند می شود، مننژیت یا انسفالیت (عفونت مغزی)، پیلونفریت (عفونت کلیه ها) و همچنین آنفلوانزا و کوریوآمنیونیت که سبب عفونی شدن جفت (Placenta) در هنگام زایمان می شود.
دانشمندان در ابتدا تصور می کردند که عفونت های خفیف مانند عفونت دستگاه ادراری (UTI) ریسک را افزایش نمی دهد، اما اشتباه می کردند. دکتر الحداد می گوید: نتایج به دست آمده نشان می دهد ریسک دچار شدن به این عوارض در صورت عفونت شدید و خفیف، یکسان است.
لازم به ذکر است که ارتباطی بین عفونت مادر در دوران بارداری و دچار شدن کودک به اختلالات روانی دیگر مانند اختلال دوقطبی و جنون مشاهده نشده است.
گزارش کامل تحقیقات پژوهشگران در وب سایت JAMA Psychiatry منتشر شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان