Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / ابتلای فرزندان به افسردگی و چگونگی مقابله با آن

ابتلای فرزندان به افسردگی و چگونگی مقابله با آن

banner-niazmandiha2

آرتی پتل-نشریه آن-لاین گلوبال نیوز

گرچه پذیرش اینکه کودکان نیز به افسردگی مبتلا می شوند مشکل است، اما پژوهشگران می گویند حتی بچه های هفت ساله هم می توانند دچار این ناخوشی روانی شوند. کمااینکه دکتر سینا گروال روانپزشک و رئیس بخش روان درمانی بیمارستان کودکان تورنتو، در این پیوند خاطرنشان می کند: ممکن است علائم  افسردگی کودکان و نوجوانان با بزرگسالان متفاوت باشد. مثلا امکان دارد این علائم در بچه های کم و سال تر خود را به صورت بداخلاقی، زودرنجی، گریه های مداوم، خودداری از رفتن به مدرسه، و یا حتی عوارض جسمی مانند درد معده، نشان بدهند. نوجوانان هم که برای بیان افکارشان توانایی بیشتری دارند، ممکن است درباره خودکشی و یا احساس بی ارزش بودن حرف بزنند.

از دیگر سو بنا به اظهارات دست اندرکاران مرکز مبارزه با اعتیاد و بیماری های روانی 75 درصد کودکان مبتلا به ناراحتی های روانی، امکان دسترسی به گزینه های درمانی را ندارند. همچنین سبب مراجعه 5 درصد کودکان و نوجوانان به بخش اورژانس بین سال های 2013 تا 2014، ناخوشی های روانی بود.

علائم

براساس گفته های دکتر گروال والدین و یا سرپرستان این گروه سنی می توانند، با مشاهده هشت علامت زیر متوجه امکان ابتلای کودکان به افسردگی شوند:

بنا به اظهارات این روانپزشک صحبت کردن با فرزند و اینکه به او گفته شود احساساتش برای والدین اهمیت دارند، عامل کلیدی است. همچنین کودکان دچار دو نوع افسردگی حاد و ملایم تر می شوند، که اولی معمولا در پی تجربیاتی مانند از دست دادن یک خویشاوند و یا دوست به وجود می آید.

توصیه هایی به والدین جهت مقابله با افسردگی فرزندان

دکتر گروال می گوید: باید دانست که امکان دارد، کودکان افسرده به کلی تبدیل به آدم دیگری بشوند. همچنین اینگونه نشان بدهند که علاقه ای به پشتیبانی والدین ندارند، و مایلند آنها را به حال خود گذاشت. اما این گفتارها و رفتارها اغلب از تاثیرات افسردگی هستند. مثلا امکان دارد برای انجام فعالیت هایی که از نظر والدین خیلی ساده و آسان به نظر می رسند، در واقع نیازمند به تشویق زیاد مادر و پدر باشند. بنابراین اگر انجام و یا تکمیل کاری برای فرزندی مشکل است، والدین نباید دست بردارند و تسلیم شوند. بلکه ضروری است، که همچنان وی را برای انجام و یا تکمیل آن تشویق کنند.

صحبت بی پیرایه و روراست با فرزند، دیگر اقدام موثر می باشد. برای این منظور باید برای وی محیطی امن ایجاد کرد، تا مکنونات درونی اش را بیرون بریزد. گوش کردن به این مکنونات نیز، از اهمیت فراوانی برخوردار است. همچنین باید به او اطمینان بدهند که حتی اگر پاسخ پرسش هایش را نمی دانند، اما همواره پشتیبانش هستند و از هیچ کمکی دریغ نمی کنند.

برای گرفتن کمک حرفه ای/ تخصصی باید به کجا مراجعه کرد؟

اگر خود شما خواننده گرامی و یا کسی که او را می شناسید در این مورد به کمک نیاز دارید/ دارد، منابع حرفه ای/ تخصصی موجود هستند. در مواقع اضطراری باید با شماره تلفن 911 تماس گرفت.

اتحادیه موسوم به پیشگیری از خودکشی، افسردگی دردناک است/ و همچنین بیمارستان کودکان نیز در اغلب مواقع می توانند، کمک های خوب و موثری ارائه دهند. لطفا برای استفاده از اینگونه خدمات با شماره تلفن1-800-668-6868  تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *