اخباراخبار جهان

ابتلای خواهران دوقلو به سرطان سینه در فاصله یک هفته از یکدیگر

آمریکا- هانا، قبل از مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده شدن خواهر دوقلویش متا، به توده ای که اخیرا در سینه راست اش پیدا شده بود، بی توجه بود. او در آن زمان به فرزند هم اکنون 15 ماهه اش شیر می داد و گمان می کرد که توده، ناشی از گرفتگی داکت پستان است. 

متاسفانه طی چند روز، هر دو، مبتلا به سرطان سینه Stage 2، تشخیص داده شدند. خوشبختانه بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شده و امکان درمان وجود دارد. هانا می گوید: وقتی بیماری متا تشخیص داده شد، نزد پزشک رفتم و آنها هم ماموگرام و نمونه برداری را در یک روز انجام دادند. یک ماه بعد هم اولین دوره شیمی درمانی ام شروع شد. 

هانا و متا، دارای ژن BRCA2 می باشند که در صورت جهش یافتن، ریسک ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را افزایش می دهد. 

خواهران 35 ساله، بعد از پایان دوره شیمی درمانی، عمل برداشتن سینه هایشان را انجام خواهند داد، تا احتمال بازگشت بیماری را کاهش بدهند. 

به گفته انجمن سرطان آمریکا، ابتلای یکی از بستگان درجه یک (مادر، خواهر یا دختر) به سرطان سینه، ریسک ابتلای فرد را دو برابر افزایش می دهد. 

 

 

پزشکان برای تشخیص وجود ژن BRCA2، نمونه DNA را از خون یا بزاق استخراج کرده و آن را به آزمایشگاه می فرستند. هرچند استخراج DNA آسان است، اما آنالیز ژن ها برای تشخیص جهش پیچیده می باشد. افراد دارای ژن BRCA2 می توانند با عمل برداشتن پستان ها، ریسک ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را کاهش بدهند. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

  • 24
  • 0