مقالاتمقالات اجتماعی

آیا یک شغل بخور و نمیر آغاز خوبی برای زندگی در کاناداست؟

banner-niazmandiha2

مارگارت جتلینا- نویسنده و ویراستار امور مهاجرت، دست اندرکار کاریابی مهاجران

برای هر نومهاجری که وارد خاک کانادا می شود، یافتن جایی جهت اقامت و ثبت نام فرزندان در مراکز آموزشی مربوطه، دو فوریت نخست به شمار می روند. سومین فوریت نیز یافتن شغل برای کسب درآمد و پرداخت هزینه های مربوطه است. این مرحله می تواند، گیج کننده باشد. چراکه مهاجران به کانادا اغلب در زادگاه های خود دارای مشاغل سطح بالا و تخصصی بوده اند. اما در این کشور توصیه بسیاری از آدم های خوبی که با آنها آشنا می شوند، این است که در ابتدا یک شغل دم دستی/ بخور و نمیر پیشه کنند.

در اینجا این پرسش مطرح می شود، که چه باید کرد؟ برای یافتن پاسخ این پرسش، ابتدا تعریفی از چنین شغلی ارائه، و در ادامه به نکات مهم دیگر پرداخته می شود.

مشاغل بخور و نمیر چیستند؟

چنین مشاغلی به طور کلی به معنی کارهایی هستند، که انجام آنها به مهارتی خاص نیاز ندارد. همچنین مردم تنها برای پول در آوردن و در زمانی به سراغ آنها می روند، که همچنان در پی یافتن شغل رویایی خود و یا کاری در حوزه تخصصی شان باشند. برای نومهاجران کارهای بخور و نمیر اغلب به معنی اشتغال در بخش های ارائه خدمات مستقیم به مشتریان، و یا برخی کارهای یدی دیگر است.

تجربه کاری شخصی من در کمک به نومهاجران برای کاریابی نشان می دهد، که برخی از آنان به عنوان گام نخست جهت اشتغال در کانادا به سراغ کارهای بخور و نمیر می روند. اما گروهی دیگر از همان ابتدا مصرند، که در حوزه تخصصی خود شغل پیدا کنند. البته اینگونه پافشاری منطقی و قابل تایید می باشد. چراکه دلیلی ندارد وقتی فردی از مهارت و تخصصی برخوردار است که دست زدن به آن هم به نفع خودش و هم به سود جامعه می باشد، به سراغ کاری برود که انجام آن از عهده هر آدم معمولی دوره ندیده و بی هیچ تخصص و مهارتی هم برمی آید. اما باید دانست که گاهی بهترین اقدام حتی برای اینگونه افراد این است، که تجربه کاری خود در کانادا را ابتدا با مشاغل بخور و نمیر آغاز کند. چرا؟ پاسخ این چرا در ادامه داده می شود.

چه زمانی باید به کارهای بخور و نمیر پرداخت؟

به باور من اینگونه مشاغل می توانند، در زندگی همه افراد جایی داشته باشند. بااینهمه پرداختن به آنها تا اندازه بسیار زیادی به وضعیت مالی در زمان تصمیم گیری برای اشتغال به طور کلی، و به طور اخص برای نومهاجران به سطح تسلط شان به زبان انگلیسی/ فرانسه بستگی دارد. به عبارت دیگر اصولا اینگونه مشاغل می توانند در هنگامی بهترین گزینه برای یک نومهاجر باشند، که وی هنوز از اشتغال در محیط های تخصصی کانادا احساس راحتی نکند و نگران باشد. چنین فردی در عین حال باید هوشیار بوده و بداند این کار موقتی است، و ضرورت دارد بگونه ای مستمر در پی یافتن شغلی در حوزه تخصصی خودش باشد. اما در اینجا یک مورد منفی تاثیرگذار هم وجود دارد. اینکه اشتغال در کارهای بخور و نمیر اغلب مستلزم صرف ساعات طولانی است. روندی که فرد را به اندازه ای خسته می کند و وقتش را می گیرد، که نیرو و فرصتی برای جستجو جهت یافتن مشاغل حوزه تخصصی خودش باقی نمی گذارد.

داشته های ضروری جهت تمرکز بر یافتن مشاغل تخصصی

بااینهمه افرادی که مایل و مصرند که از همان ابتدا در حوزه تخصصی خود کار پیدا کنند، باید بدانند که عملی ساختن چنین تصمیمی لوازمی دارد. لوازمی که بدون وجود آنها نمی توان، دست به چنین تصمیمی زد. مواردی که در ادامه به آنها اشاره می شود نشان می دهند، که یک نومهاجر چه زمانی می تواند از همان ابتدا درپی یافتن مشاغل حوزه تخصصی خود برود.

 

 

براساس تجربیات من اغلب نومهاجران با میزانی از اندوخته مالی وارد کانادا می شوند، که می تواند چند ماه پاسخگوی مخارج شان باشد. بنابراین اینگونه افراد توانایی آن را دارند، که از چنین فرصتی برای یافتن مشاغل مورد نظرشان در حوزه تخصصی استفاده کنند. اما باید دانست در حالی که امکان دارد یافتن کارهای بخور و نمیر تا سه ماه طول بکشد، پیدا کردن مشاغل تخصصی تا شش ماه وقت می برد.

 

 

دانستن و یا حتی تسلط به انگلیسی/ فرانسه در سطح محاوره ای، به هیچ روی به مفهوم آگاهی لازم برای مشاغل تخصصی نیست. بنابراین انسان می تواند با دادن یکی از امتحان های تخصصی زبان در کانادا، میزان تسلط خود را محک بزند. زیرا احراز برخی از سمت ها نیازمند دانستن زبان در سطح بالا و حتی بسیار بالا است.

 

 

نومهاجر باید به خوبی به آگهی های استخدام در حوزه تخصصی خود دقت کند، و ببیند شرایط لازم اعلام شده برای احراز سمت مورد نظرش کدامند. در صورتی که خودش بیشتر یعنی دست کم 70 تا 80 درصد آن شرایط را داشته باشد، می تواند با اعتماد به نفس درخواستش را برای استخدام کننده بفرستد. چنین فردی همچنین باید توجه کند، که برای احراز برخی از سمت ها داشتن گواهینامه یا مجوز مربوطه ضروری است.

 

 

نومهاجر و هر کارجوی دیگر باید در این مورد کندوکاو کند و بفهمد، خواسته های بازار کانادا از حوزه تخصصی مورد نظرش کدامند. سپس با تجهیز خود به این خواسته ها، با اعتماد به نفس کافی در پی یافتن مشاغل این حوزه برود.

 

 

امکان دارد یافتن مشاغل حوزه تخصصی به دلایل گوناگون از جمله میزان بالای رقابت بین کارجویان، بیش از آن که فرد فکر می کرده طول بکشد. در عین حال در این مدت اندوخته های مالی مورد اشاره هم ته کشیده باشد. در چنین صورتی کار عاقلانه رفتن در پی یافتن کارهای بخور و نمیر است. البته پس از مدتی کار و کسب درآمد، می توان دوباره جستجو برای یافتن مشاغل تخصصی را از سرگرفت.

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان