مقالاتمقالات پزشکی

آیا گلوکوم بیماری خودایمنی است؟

آمریکا-  گلوکوم یا <آب سیاه> بیماری با اثر بالینی و مشترک بر روی چشم و عصب بینایی و وابسته به فشار داخل چشمی است. گلوکوم یکی از علل اصلی نابینایی غیرقابل برگشت در کانادا می باشد، اما به طرز شگرفی عامل دقیق آن کمتر شناخته شده است.
حال محققان آمریکایی شواهدی را یافته اند که نشان می دهد این بیماری چشمی می تواند در اثر بیماری خودایمنی ایجاد شده باشد. بیماری خودایمنی یا Autoimmune Disease هنگامی رخ می دهد که دستگاه ایمنی بدن به اشتباه حمله به خود بدن را آغاز می کند. بیماری های خودایمنی می توانند اندام ها و بافت هایی از جمله گلبول های سرخ خون، عروق خونی، غده تیروئید، لوزالمعده، عضلات، مفاصل و پوست را درگیر کند.

از مدت ها قبل می دانیم هنگامی که فشار داخل چشم افزایش می یابد، سلول های عصبی داخل شبکیه – بافت نازک در پشت چشم که به تشخیص نور کمک می کند- آسیب می بینند. امکان جایگزین شدن سلول های آسیب دیده وجود ندارد و موجب از دست رفتن بینایی می شود. اگرچه این بیماری می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، خطر ابتلا با بالا رفتن سن افزایش می یابد. اما علت تجمع مایع (زجاجیه) در چشم که سبب فشار می شود، مشخص نیست.

اکنون محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و مرکز چشم و گوش می گویند که شواهدی در دست دارند که نشان می دهد سیستم ایمنی بدن نقش کلیدی در آن ایفا می کند. پژوهشگران هنگامی به یافته های خود رسیدند که مشاهده کردند تنها درمان گلوکوم یعنی کاهش فشار داخل چشم، تنها روند پیشرفت بیماری را در برخی از بیماران کند می کند و در مابقی بیماران بازگشت فشار چشم به حالت نرمال، سبب توقف کامل روند پیشرفت بیماری نمی شود.

آنان برای بررسی فرضیه خود، سلول های سیستم ایمنی در رتینای موش مبتلا به گلوکوم را بررسی کردند. آنها در بررسی های خود سلول های لنفوسیت تی (نوعی از سلول های سیستم ایمنی بدن) را یافتند که در ایمنی سلولی نقش دارند.  
محققان دریافتند که هنگامی که فشار در چشم افزایش می یابد، سلول های T به نحوی از مانعی به نام blood-retina barrier  عبور می کند. در حالی که این سلول ها نباید به شبکیه وارد بشوند.

دانشمندان در مرحله بعد بر روی موش های فاقد سلول های T آزمایش کردند و عمدا فشار چشم این موش ها را افزایش دادند. با اینکه فشار آسیب جزئی به شبکیه چشم موش وارد کرد، اما پیشرفت بیماری گلوکوم پس از بازگشت فشار به حالت عادی، متوقف شد.
محققان همچنین متوجه شدند که سلول های T مرتبط با گلوکوم، پروتئین هایی به نام <گرماشوک> را هدف قرار می دهند. پروتئین های گرماشوک که با عنوان پروتئین شوک حرارتی نیز شناخته می شوند، در پاسخ به هر گونه استرس سلولی تولید می شوند.
هنگامی که محققان 18 بیمار مبتلا به گلوکوم را مورد بررسی قرار دادند، دریافتند که آنها نیز در مقایسه با افراد سالم، دارای سطح بالای سلول های T خاص پروتئین های <گرماشوک> بودند.

نویسنده گزارش علمی، دکتر ژیانژو چن، استاد زیست شناسی دانشگاه MIT می گوید یافته های آنها روشی جدید برای جلوگیری و درمان گلوکوم با استفاده از درمان هایی است که ضمن کاهش فشار چشم، فعالیت سیستم خودایمنی را بلوک می کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0