علم و دانش

آیا کروناویروس به حیوانات نیز سرایت می کند؟ ابتلای گربه های خانگی نیویورک به ویروس کرونا

دو گربه خانگی در نیویورک، اولین حیوانات خانگی آمریکا می باشند که به کروناویروس آلوده شده اند. این اتفاق، پرسش هایی را در مورد آسیب پذیر بودن حیوانات در برابر ویروس عامل COVID-19 ایجاد کرده است. 

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC) این گربه ها در دو منقطه مختلف ایالت نیویورک زندگی می کنند و هر دو علائم خفیف بیماری را بروز داده اند. 

جالب اینکه هیچ یک از اعضای خانواده ای که یکی از گربه ها نزدشان زندگی می کرد بیمار نبودند. در این مورد دو فرضیه مطرح شده است. یا یکی از اعضای خانواده ناقل بوده ولی هیچ گونه علائم بیماری بروز نداده و یا گربه در خارج از خانه به ویروس آلوده شده است. 

گربه دوم ویروس را از صاحبش که به COVID-19 مبتلا بود، گرفته است. این در حالیست که یک گربه دیگر ساکن همین خانه هیچ نشانه بیماری را بروز نداده است. 

قبل از گزارش ابتلای این دو گربه خانگی، خبر ابتلای یکی از ببرهای باغ وحش Bronx شهر نیویورک به کروناویروس اعلام شده بود. مورد این ببر، اولین مورد سرایت ویروس از انسان به حیوان در آمریکا بود. 

 

 

موارد ابتلای حیوانات به کروناویروس در جهان بسیار نادر است. اما اکثر حیوانات مبتلا شده در اثر تماس نزدیک با افراد بیمار به ویروس آلوده شده اند. 

مقامات بهداشتی به صاحبان حیوانات خانگی توصیه می کنند که از تماس حیوان خانگی با افراد غیر از اعضای خانواده جلوگیری کنند. نگهداری گربه ها در داخل منزل توصیه شده است و سگ ها نیز در هنگام پیاده روی بایستی حداقل 6 فیت از سایر حیوانات و انسان ها دور نگه داشته شوند. به افراد بیمار نیز توصیه شده است که از تماس نزدیک، از جمله نوازش حیوان خانگی خودداری کرده و اجازه خوابیدن سگ یا گربه روی بستر خود را ندهند. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!