املاک و مسکنمقالات

آیا کاهش فروش مسکن به پایین آمدن بهای آن منجر خواهد شد؟

bahman-azimi-gif

ما کانادایی ها تا همین چندی پیش به پیش بینی ها در حوزه مسکن اهمیتی نمی دادیم. اما وقتی در پایان یک دهه مناسب توأم با وام مسکن با بهره پایین و دیگر شرایطی که خرید ملک را آسان تر کرده بودند از جمله با مقررات سخت تر گرفتن وام روبرو شدیم، دانستیم آن پیش بینی ها و هشدارها بی ربط نبودند. کمااینکه در حال حاضر هیچ کس در این مورد تردید ندارد، که افزایش آنچنانی بهای مسکن در کانادا پایان یافته است. چراکه آخرین اعداد و ارقام استخراج شده از اطلاعات موجود و روزآمد در پیوند با ونکوور و تورنتو نشانگر آنند، که آن رونق پیشین دیگر وجود ندارد. به همین سبب اینک خریداران، مالکان، حرفه ای ها و اقتصاددانان، بی صبرانه منتظر آخرین سرنخ های مربوطه هستند.

ونکوور: کمترین میزان فروش ماه ژوئیه از سال 2000 به این سو

براساس اطلاعاتی که در اول اگست از سوی هیئت مشاوران املاک کلانشهر ونکوور منتشر شد، میزان فروش املاک مسکونی در ماه ژوئیه سال جاری به کمترین حد از سال 2000 به این سو رسید.

در تورنتو نیز که هم فروش و هم بهای مسکن فصلی افزایش داشته، این افزایش در پی کساد شدید سال گذشته بازار بوده، که میزان فروش و بهای مسکن به ترتیب 20 و 5 درصد کاهش داشت.

از دیگر سو ساخت و ساز در کانادا صنعتی عمده محسوب می شود، که در کارآفرینی پیشگام به شمار می رود. به همین سبب افراد پرشماری به سلامتی و رونق بازار مسکن اهمیت می دهند.

تفاوت دیدگاه اقشار گوناگون

در عین حال خریداران بالقوه همواره گفته اند، کاهش بهای مسکن سبب نگرانی شان نمی شود. کوشندگان نیز همیشه نگرانند، که گران شدن ملک و املاک موجب کاهش و یا عدم توانایی خرید مسکن برای اقشار کم درآمد گردد. بنابراین هر دوی این گروه ها در این مورد حس و برداشتی مشابه دارند.

در مقابل کسانی که از پیشترها املاک متعددی خریده اند و اینک مالک مستغلات چندگانه محسوب می شوند، دیدگاهی متفاوت دارند. چراکه افزایش بهای مسکن به معنی زیاد شدن دارایی هایشان است. اما برای آن دسته از مالکان که برآنند که مدت ها در تنها ملکی که دارند زندگی کنند، افزایش یا کاهش بهای مسکن واقعا فرقی نمی کند.

سرمایه گذاری برای آینده

البته برای گروهی از دارندگان مسکن که در پی کسب سود هستند، اینگونه تغییرات جدی تر تلقی می شود. در عین حال از آنجاکه حتی به تجربه هم ثابت شده که در پی هر رکودی ولو شدیدترین نوع آن که امکان دارد سال ها هم طول بکشد، دوباره بازار رونق پیدا می کند، اینگونه افراد به خرید ملک به چشم نوعی سرمایه گذاری برای آینده و یا داشتن منبع درآمدی برای دوران بازنشستگی نگاه می کنند. البته اوضاع برای همه مالکانی که در این دسته قرار می گیرند، یکسان نیست. کمااینکه آنهایی که ملک شان را اخیرا خریده اند، قسط های ماهانه برایشان پرهزینه تر است. زیرا ترکیبی از بهره بالاتر وام مسکن و کاهش چشمگیر بهای آن می تواند، سبب نگرانی شان شود. چون می دانند مثلا امکان دارد بیکاری ناگهانی و یا اسباب کشی اجباری، همه حساب و کتاب هایشان را به هم بریزند.

جایگاه اقتصاددانان

در چنین دسته بندی هایی اقتصاددانان از جمله افرادی مانند استیون پولوز رئیس بانک مرکزی کانادا که از سرد شدن بازار مسکن خرسندند و در عین حال می دانند که کاهش شدید بهای ملک و املاک به کل اقتصاد کشور آسیب وارد می کند، در جایی بین گروه های مورد اشاره قرار می گیرند. چراکه آمارهای پس از سقوط شدید بهای مسکن در آمریکا، نشانگر سختی های فراوان مردم این کشور و بیش از همه مالکان کم درآمدتر هستند. البته وضعیت کنونی کانادا تقریبا هیچ گونه شباهتی با اوضاع پیش از ترکیدن حباب مسکن در آمریکا ندارد. کمااینکه شاخص های اقتصادی نشان می دهند که اوضاع بگونه ای است، که بانک مرکزی کانادا می تواند در همین سال جاری هم یک بار دیگر بهره وام مسکن را مثلا در ماه اکتبر افزایش دهد. البته برای چنین اقدامی درنظر گرفتن میزان تورم نیز، ضرورت دارد. اما اگر دست اندرکاران این بانک با توجه به جمیع جوانب چنین تصمیمی بگیرند، طبیعتا خرید ملک مشکل تر می شود، و میزان فروش آن کاهش پیدا می کند. همچنین از آنجاکه چنین کاهشی احتمالا به پایین آمدن بهای مسکن منجر می شود، آقای پولوز می تواند، از افزایش بهره وام برای کنترل قیمت ملک و املاک استفاده کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0