اخباراخبار کانادا

آیا کانادا مانند آمریکا به کردهای سوریه خیانت خواهد کرد؟ 

اتاوا- به نقل از National Post: یکشنبه گذشته دونالد ترامپ با انتشار توییت خبر فراخوان نیروهای آمریکایی از شمال سوریه را اعلام کرد. این اقدام چراغ سبزی بود به رجب طیب اردوغان و دولت ترکیه که حملات خود بر علیه منطقه تحت کنترل کردها را آغاز کند. 

در کمپین های انتخاباتی کانادا، رهبران احزاب فدرال واکنش چندانی به خطری که متوجه مردمان کرد، همپیمان مهم نظامی و سیاسی کانادا در منطقه، نشان ندادند. 

نیروهای آمریکایی برای مبارزه با داعش به شمال سوریه اعزام شدند و در کنار نیروهای کرد جنگیدند. کانادا نیز ماموریت های آموزشی را در شمال عراق انجام داد. حضور نظامیان غربی در منطقه به نیروهای محلی کمک کرد تا کنترل منطقه را بازپس بگیرند. 

ترامپ بلافاصله پس از ورود به کاخ سفید هشدار داد که نیروهای آمریکایی را از شمال سوریه خارج خواهد کرد. با اینکه مشاوران امنیتی قبلا او را از این کار منصرف کردند. اما مسلم بود که ترامپ بالاخره چنین کاری را انجام خواهد داد. با خروج قریب الوقوع آمریکا از منطقه، آنکارا عملیات نظامی گسترده در شمال سوریه را تدارک دیده است. 

ترکیه عضو NATO است و سوریه نیز تحت رژیم دیکتاتوری اداره می شود که کانادا زمانی نه چندان دور ادعای مبارزه با آن را داشت. 

 

 

در مناظره تلویزیونی دوشنبه گذشته رهبران احزاب فدرال، به سیاست خارجی پرداخته نشد. اما پس از مناظره رهبران احزاب دیدگاه هایشان را اعلام کردند. ترودو مدعی شد که از نزدیک وضعیت را تحت نظر دارد. او در عین حال از اشاره به کردها در سخنانش خوداری کرد. 

موضع اندرو شیر اندکی واضح تر بود. او تصمیم سال 2015 جاستین ترودو مبنی بر فراخوان جنگنده های کانادایی از حملات نظامی بر علیه مواضع داعش را محکوم کرد. اما در مورد اینکه برای جلوگیری از درگیری نظامی بین ترکیه و کردها چه خواهد کرد، اظهار نظر ننمود.

جاگمیت سینگ نیز فقط کاخ سفید را مورد انتقاد قرار داد. 

سکوت کانادا در مورد آنچه در منطقه شمال سوریه رخ می دهد تازگی ندارد. هنگامی که آنکارا حملات محدود خود بر علیه کردستان را آغاز کرد. اتاوا سکوت اختیار کرد. کانادا که همواره از زندانیان سیاسی حمایت کرده است، در مورد زندانیان سیاسی کرد در ترکیه اظهار نظر نگرده است. 

با اینکه اعزام نیرو و تجهیزات نظامی کانادا به شمال سوریه منطقی نیست ولی راهکارهای دیپلماتیک برای جلوگیری از قربانی شدن همپیمانان نزدیک کانادا در منطقه وجود دارد. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!