اخباراخبار کانادا

آیا پیمان تجاری جدید سبب گران شدن قیمت دارو در کانادا خواهد شد؟

اتاوا- بلافاصله پس از اعلام خبر نهایی شدن توافقنامه تجاری بین آمریکا، کانادا و مکزیک، گمانه زنی ها در مورد برنده ها و بازنده های توافق جدید آغاز شد. یکی از نتایج این توافق، افزایش قیمت دارو برای کانادایی ها می باشد.

بر اساس توافقنامه USMCA، حداقل دوره <حفاظت از داده ها> یا Data Protection، برای داروهای گرانقیمت که با عنوان Biologics شناخته می شوند، از 8 سال فعلی به 10 سال افزایش می یابد. Biologics، پرهزینه ترین داروها در بازار می باشند که برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها، از جمله انواع سرطان، آرتریت (التهاب مفاصل) و ام اس (مولتیپل اسکلروز) استفاده می شوند. این تغییر می تواند سالانه ده ها میلیون دلار هزینه مضاعف برای کانادایی ها ایجاد کند.

داروهای بیولوژیک، داروهایی هستند که از ارگانیسم های زنده استخراج می شوند. به همین دلیل به مراتب پیچیده تر از محصولات شیمیایی هستند. داروهای بیولوژیک به دلیل پیچیدگی شان، برخلاف داروهای ژنریک شیمیایی به ندرت قابل کپی دقیق می باشند.

امیر عطاران، متخصص زیست پزشکی و استاد رشته حقوق در دانشگاه اتاوا می گوید: <داروهای بیولوژیکی به طور انحصاری در آزمایشگاه ساخته نمی شوند، بلکه داخل سلول هایی که در آزمایشگاه کشت داده می شوند ساخته می شوند. ساخت آنها به سادگی متصل کردن این اتم به آن اتم و ایجاد مولکول کوچک آسان نیست.>

نمونه داروهای بیولوژیک عبارتند از Remicade و Humira که برای کاهش التهاب در بیماری Crohn، رماتیسم مفصلی، پسوریاس و بیماری های دیگر تجویز می شود.

ریچارد گلد، استاد رشته حقوق در دانشگاه مک گیل می گوید که دولت کانادا در حال حاضر در حال بررسی دو راهکار برای محافظت کانادایی در برابر افزایش قیمت دارو است. اما تا آن زمان، مجبور به پرداخت هزینه بالاتر خواهیم بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان