املاک و مسکنمقالات

آیا پیش خرید کاندو قمار است؟!

در مقاله این هفته به موضوع پیش خرید کاندو و اتفاقات و احتمالات پیرامون آن می پردازیم.

 

به حداقل ده ها خریدار گفته شده که علیرغم امضای قرارداد برای پیش خرید کاندو آپارتمان در یکی از پروژه های ساختمانی Lamb Development Corp. واقع در دان تاون، از آپارتمان خبری نیست.

این پروژه به نام Wellington House واقع در #422 Wellington St. W. در سال 2017 به عنوان یک برج 23 طبقه با 129 آپارتمان معرفی شد. پروژه نیازمند شهرداری تورنتو بود، اما مذاکرات فیمابین بی نتیجه ماند و به حذف شدن ده ها واحد (و نه کل پروژه) انجامید. در بخشی از نامه برد لمب (بنیانگذار و مدیر اجرایی Lamb Development) که برای خریداران ارسال شد، آمده است: <طی مذاکرات اخیر با شهرداری و علیرغم بیشترین تلاش هایمان مجبور به تغییر طراحی Wellington House شدیم. تعداد طبقات از 23 به 17 کاهش پید کرده است. در نتیجه این تغییرات چشمگیر، واحد شما دیگر وجود ندارد. در حالی که حداقل یک سال دیگر به تصویب نهایی این پروژه باقی مانده است، می خواهیم به شما اجازه بدهیم که مجددا وارد بازار املاک و مستغلات بشوید. گزینه ای جز آزاد کردن شما از تعهدات قرارداد و بازگرداندن مبلغ پیش پرداخت را به طور کامل، نداریم.>

با مقایسه نقشه های جدید با نقشه های قبلی، به نظر می رسد که 53 واحد آپارتمانی مجددا طراحی شده و یا حذف شده اند و پروژه هم اکنون فقط 104 واحد دارد.

اوایل سال جاری، لمب مجبور به لغو پروژه ساختمانی James واقع در  #452 Richmond St. W. شد که در سال 2014 پیش فروش شده بود. این پروژه نیز در اخذ مجوز rezoning از شهرداری تورنتو با مشکل روبرو شد. در مارچ 2018، با ساخت برج 17 طبقه با 245 واحد موافقت شد. لمب امیدوار است که بتواند پروژه را به خریداران جدید عرضه کند. آقای لمب دو پروژه کاندومینیوم دیگر نیز دارد که در انتظار کسب مجوز rezoning می باشند. پروژه های Bread Company Condos واقع در #193 McCaul St. و Bauhaus  واقع در #284 King St. E. .

در تورنتو آغاز پیش فروش کاندو بدون در دست داشتن مجوز rezoning غیرمعمول نیست. بر اساس تحقیقات موسسه Urbanation Inc.، کمتر از نیمی از 32 هزار و 435 واحد آپارتمانی پیش فروش شده در سال 2017 مجوزهای کامل را دریافت کرده بودند. اما اینکه نیمی از ساختمان بعد از فروخته شدن به خریدار، حذف شود غیرعادی است.

آدری لوئب، وکیل و یکی از شرکای موسسه حقوقی Shilby Righton LLP می گوید: <ساختمان سازان، فروش و بازاریابی کاندومینیوم را قبل از داشتن مجوز نهایی و یا رسیدن به آخرین مراحل اداری آغاز نمی کنند.>

شین فینتون، مدیر شرکت ساختمانی Reserve Properties نیز می گوید: <نمی توانید درباره تصمیم گیری های مردم قضاوت کنید. چه کسی می داند پشت درب های بسته چه اتفاقی می افتد، اما ما، چنین کاری را انجام نمی دهیم. بیش از 30 سال است که در این بخش فعالیت می کنیم. برای ما حسن شهرت اهمیت زیادی دارد.>

یکی از موارد استثنایی پیش فروش بدون تاییدیه، به پروژه Icona در شهر وان – انتاریو مربوط است. صدها خریدار تعدادی از 1 هزار و 650 واحد عرضه شده را از شرکت Gupta Group خریداری کردند. این پروژه بنا بود در زمینی ساخته شود که محدودیت قانونی داشت و ساخت آپارتمان در آن ممنوع بود. پروژه سپتامبر گذشته لغو شد و بیش از 1 هزار خریدار ودیعه پرداختی را پس گرفتند.

از سال 2017، دوازده پروژه ساختمانی شامل 5625 واحد در کلانشهر تورنتو لغو شده است.

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0