مقالاتمقالات اجتماعی

آیا پس از دستگیری برای رانندگی در حالت مستی می‌توان اتومبیل کرایه کرد؟

در کانادا و آمریکای شمالی، بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی، گاهی اوقات اگر راننده ای به خاطر مصرف بیش از حد الکل توسط پلیس بازداشت شود، پس از ضبط گواهینامه‌ و جریمه، دستگاهی به نام دستگاه قفل داخلی سوییچ (IID) بر روی ماشین متخلف نصب می‌گردد. این دستگاه، گاهی اوقات، زمانی روی اتومبیل راننده‌ متخلف نصب می‌شود که او، از همکاری با پلیس و ارائه نمونه‌ تنفسی برای اندازه‌گیری الکل، خودداری کند. دستگاه IID، که به آن Interlock هم می‌گویند، بخشی مخصوص دارد که راننده باید در آن فوت کند تا میزان الکل در نفس او، اندازه‌گیری شود. چنانچه میزان الکل در این نمونه‌ هوا، بالاتر از حد مجاز باشد، IID سوییچ را قفل کرده و از روشن شدن موتور جلوگیری می‌کند. اما آیا اگر کسی به جرم مستی در هنگام رانندگی دستگیر شده باشد، می‌تواند اتومبیل کرایه کند؟

پاسخ البته منفی است. چرا که اتومبیلی که این شخص کرایه کند نیز، باید مجهز به Interlock باشد. آقای اندرو موری، مدیرعامل بنیاد Mothers Against Drunk Driving Canada (مادران علیه رانندگی در حالت مستی) در این باره می‌گوید: متاسفانه، شرکت‌های کرایه‌ اتومبیل، در اتومبیل هایشان، دستگاه Interlock نصب نمی‌کنند. البته این شرکت‌ها می‌توانند چنین دستگاه‌هایی را نصب کنند، اما آنها ترجیح می‌دهند به فردی که یک بار به این جرم دستگیر شده، کلا اتومبیل کرایه ندهند.

بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی کانادا، اگر شما به جرم رانندگی در حالت مستی دستگیر شوید و سطح الکل در خون شما (BAC) بالاتر از 8 درصد باشد، در نخستین بار دستگیری، گواهینامه‌ شما برای دست کم یک سال معلق شده و جریمه‌ای معادل 1000 دلار برایتان تعیین می‌گردد. نصب دستگاه‌های اینترلاک، نیز بخشی افزوده بر این مجازات است که پس از یک سال محرومیت، در روی اتومبیل شما نصب می‌شود و بسته به تعداد دفعات ارتکاب جرم، می‌تواند تا مدتی و یا تا پایان عمر، با شما همراه شود.

قوانین رانندگی با حالت مستی در کانادا، سال گذشته تغییر کردند تا به رانندگان متخلف اجازه دهند تا بلافاصله پس از صدور حکم، بتوانند با اتومبیل مجهز به اینترلاک، رانندگی کنند. اما آقای موری توضیح می‌دهد که علیرغم این تغییر در قوانین فدرال، هیچ کدام از استان‌ها، برنامه‌های اینترلاک خود را با این تغییرات هماهنگ نکرده‌اند. افزون بر این در بیشتر استان‌ها، رانندگان متخلف همچنین باید عبارت مجاز به رانندگی با اینترلاک را، بر روی گواهینامه خود داشته باشند. به این ترتیب، شرکت‌های کرایه اتومبیل نیز، می‌توانند این نشان را دیده و از کرایه‌ اتومبیل به فرد متخلف، خودداری نمایند.

اما کیلا لی، یک وکیل مدافع پرونده‌های کیفری که در ونکوور زندگی می‌کند، می‌گوید شرکت‌های کرایه اتومبیل، به هر حال می‌توانند به سوابق کیفری رانندگی شما دسترسی داشته و دریابند که آیا شما تا به حال به خاطر مستی در حال رانندگی، بازداشت شده‌اید یا خیر. او می‌گوید: آنها، در صورتی که فرد مراجعه کننده سابقه‌ محکومیت برای رانندگی در حال مستی داشته باشد و یا گواهینامه‌اش، به خاطر موارد تنبیهی با تعلیق سه ماهه مواجه شده باشد، از کرایه‌ اتومبیل به او خودداری می‌کنند.

هزینه‌های بیمه‌ای رانندگی در حال مستی

اگر شما، در یک استان و با یک بیمه اتومبیل خصوصی، به خاطر رانندگی در حالت مستی دستگیر و محکوم شوید، نرخ بیمه‌ اتومبیل شما برای شش سال پس از این محکومیت، بالا خواهد رفت. افزون بر این، شما به احتمال زیاد، پوشش بیمه‌ای خود را از دست خواهید داد و برای سه سال نخست پس از محکومیت، باید به سازمان‌های موسوم به Facility Association مراجعه کنید که برای رانندگان پرخطر، بیمه‌نامه ارائه می دهند. این بدین معنیست که شما باید مبلغی معادل 10 تا 20 هزار دلار در سال را، برای بیمه‌ اتومبیل خود بپردازید.

پس از گذشت سه سال در بیمه‌ facility، سه سال دیگر طول خواهد کشید، تا راننده بتواند به بیمه‌های عادی بازگردد. به همین خاطر است که برخی کارشناسان بر این باورند که قوانین بیمه‌ای در این مورد، باید کمی آسانگیرتر رفتار نمایند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان