Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / اخبار / آیا وجود کلینتون بر مسند ریاست جمهوری آمریکا، اوضاع را بدتر می کرد!

آیا وجود کلینتون بر مسند ریاست جمهوری آمریکا، اوضاع را بدتر می کرد!

Behnam Marfou

آمریکا- به نقل از نیویورک پست: برای ارزیابی عملکرد دونالد ترامپ، بد نیست گاها پیامدهای پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری را مجسم کنیم. این پیشنهاد مایکل گوودوین از ستون نویسان New York Post می باشد. او با طرح این پیشنهاد در مقاله 26 ماه می می نویسد: تجربه من این است که این اقدام به قدردانی بیشتر ما از رئیس جمهور منجر خواهد شد. در اینجا چکیده ای از مقاله گوودوین آورده می شود:  

بیایید از کلینتون شروع کنیم. او طی 18 ماه گذشته، همواره تاکید کرده که هنوز نتوانسته تجربه شکست در انتخابات را فراموش کند. او اخیرا در جمع فارغ التحصیلان دانشگاه ییل بار دیگر این ادعا را مطرح کرد. همه کسانی که با او بر خورد کرده اند، می دانند که قربانی جلوه دادن خود، برای کلینتون تازگی ندارد. او که در طول زندگی حرفه ای اش، بارها انگشت اتهام را به سوی دیگران دراز کرده و آنها را مقصر قلمداد کرده است، این رویکرد را با خود به کاخ سفید نیز می برد. تصور اینکه هیلاری کلینتون رئیس جمهور می توانست اعتماد به نفس ملت آمریکا چه در داخل و چه در خارج از کشور را تقویت کند، دشوار است. از نظر اقتصادی، در دوران ریاست جمهوری او نرخ بیکاری به کجا می رسید؟ وضعیت بازار سهام و درآمد اقشار مختلف چه می شد؟ یا به عبارتی چقدر افت می کرد؟

این ها سوالاتی است که ذهن را به خود مشغول کرده است. قول های انتخاباتی او را فراموش نکنید. او بود که قول داد معدنچیان ذغال سنگ را از کار بیکار کند، مالیات ها را افزایش بدهد و سیاست های مهاجرتی نه چندان قرص و محکم آمریکا را از آنچه هست ضعیف تر کند. او عضو تیم باراک اوباما بود که برای وادار کردن رهبران اسرائیل به کوتاه آمدن در برابر فلسطینیان تلاش کرد. در حالی که بسیاری از رهبران اسرائیل آن را برای امنیت کشور یهودی خطرناک می دانستند. اگر کلینتون رئیس جمهور می شد، سفارت آمریکا همچنان در تل آویو باقی می ماند و به بیت المقدس منتقل نمی شد.

موافقتنامه هسته ای با ایران، بدون تغییر باقی می ماند  و ملاها را در تلاش برای در اختیار گرفتن قدرت منطقه ای، مصمم تر می کرد.

درست است که جهان غرب از رئیس جمهور کلینتون بهتر از رئیس جمهور ترامپ استقبال می کرد، اما علت واقعی این می بود که آمریکا منافع خود را در اولویت قرار نمی داد. تحت ریاست جمهوری کلینتون، خبری از America First مطرح نمی شد. در این صورت اروپا می توانست سرنوشت جهان را تعیین کند.

و اما، زیاده طلبی های چین و کره شمالی. آیا کلینتون می توانست موضع سخت تری از ترامپ بگیرد؟ مسلما زنی به اسم استورمی دنیلز مشهور نمی شد و شاید هم دوست و اهداکننده مالی کمپین کلینتون، یعنی هاروی واینستین بر سر پست و مقام خود در هالیوود می ماند و جنبش #MeToo به راه نمی افتاد.

اعتقاد من این است که در ماجرای جیمز کومی (رئیس مخلوع FBI)، کلینتون زودتر از ترامپ کومی را اخراج می کرد. آن هم به دلیل مدارک و شواهدی که کومی بر علیه کلینتون داشت.

از همه سناریوهای طرح شده، یک سناریو قطعی بود. پیروزی کلینتون مانع اطلاع عموم مردم از سوء استفاده های دولت اوباما از قدرت برای کمک به هیلاری کلینتون می شد.

و اما برای ترامپ، پیروزی کلینتون می توانست ویرانگر باشد. ولی احتمالا او شرکت رسانه ای خودش را راه می انداخت و جنبش مقاومت تشکیل می داد. شاید به همین دلیل می توان گفت که شکست در انتخابات می توانست پرسودترین اتفاق زندگی اش باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *