اخباراخبار کانادا

آیا واکسن، ویروس کرونا را ریشه کن می کند یا مصونیت کوتاه مدت خواهد بود؟ 

 

کانادا- CBC News: در سال 1910، یک دختر خردسال مشکوک به ابتلا به هاری در بیمارستان همیلتون بستری شد. تنها پس از فوت او بود که پزشکان دریافتند قربانی به فلج اطفال مبتلا شده بود. آن اتفاق سبب شیوع بیماری ویروسی و مسری در کانادا و مرگ هزاران نفر شد. تنها در سال 1953، سال اوج شیوع بیماری، 9 هزار کودک در سراسر کشور به آن مبتلا شده و 500 نفر جان خود را از دست دادند. اما بعد از گسترش واکسیناسیون فلج اطفال در سال های 1950، ویروس به سرعت ناپدید شد. در سال 1994، یعنی 4 دهه بعد کانادا عاری از فلج اطفال اعلام شد. 

سوال مهم این است: آیا واکسن کروناویروس جدید می تواند نتیجه مشابه داشته باشد، یعنی سبب ریشه کن شدن بشود؟ 

علیرغم همکاری و تلاش صدها دانشمند و پژوهشگر از سراسر جهان برای ساخت حداقل یک واکسن ایمن و موثر، کماکان ابهامات زیادی پیرامون ویروس جدید وجود دارد.

آیا واکسن کروناویروس مصونیت بلندمدت ایجاد کرده و COVID-19 را در کانادا ریشه کن می کند؟ یا مردم مانند واکسن آنفلوانزا، هر سال بایستی آن را تزریق کنند؟ 

 

 

دکتر ماری کارول جنینگز، از پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز اعتراف می کند که پژوهشگران در حال حاضر پاسخ این سوالات را نمی دانند.  

همانطور که گفته شد در ده ها آزمایشگاه پژوهشی در سراسر جهان، از جمله کانادا، چندین نمونه واکسن در حال ساخت و آزمایش است. اما دانشمندان چگونه می توانند از محافظت طولانی مدت مردم در برابر COVID-19 اطمینان حاصل کنند و سوال دیگر اینکه شکل واکسن چگونه خواهد بود؟ پاسخ این سوالات به تست چندباره واکسن در طی زمان طولانی بستگی دارد. فرض کنید دانشمندان مصونیت یک ساله را در نظر دارند. برای کشف موثر بودن واکسن برای نیل به این هدف بیمار بایستی یک سال بعد از دریافت واکسن تست شود تا مشخص گردد آیا کماکان از مصونیت برخوردار است یا خیر. اما با توجه به نیاز فوری به یک واکسن موثر، این روش تست عملا منطقی به نظر نمی رسد. بلکه پژوهشگران بایستی بتوانند میزان مصونیت واکسن را 28 روز پس از دریافت آن پیش بینی کنند. 

پژوهشگران معتقدند که مبارزه با کروناویروس طولانی مدت خواهد بود و احتمال ریشه کن شدن آن اندک می باشد. 

دکتر ناتاشا کراکروفت، متخصص بیماری های عفونی از دانشگاه تورنتو می گوید، نتایج تحقیقات اولیه روی ویروس نشان می دهد که احتمالا نیاز به تزریق سالانه آن نخواهد بود و می توان آن را مانند سایر واکسن ها، از جمله واکسن کزاز، اوریون، سرخک و سرخجه در بیش از یک دز تزریق کرد. وی گفت: نظر کارشناسانه من این است که به تزریق بوستر در فاصله های زمانی خاص نیاز خواهد بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!