علم و دانش

آیا هوای سرد بر طول عمر موجودات زنده تاثیر می گذارد؟

جواب این سوال به ژن های یک ارگانیسم بستگی دارد. دلیل این که محققان به دنبال یافتن تاثیر دما بر موجودات زنده می باشند این است که <علت پیر شدن> را کشف کنند. سوالی که پاسخ قطعی ندارد. آنچه مشخص است، این است که دما نقش مهمی در طول عمر دارد. به نظر می رسد، چندین گونه از حیوانات در دمای پایین تر بیشتر عمر می کنند.  

این مشاهدات اکولوژیکی منجر به طرح شدن نظریه های سلامتی مختلف شده است. مثلا اگر هر روز دوش آب سرد بگیرید، طول عمر خود را افزایش می دهید. اما اثبات این نظریه با داده های علمی دشوار است. بر اساس این نظریه هوای سرد سرعت متابولیکی را کاهش داده و تولید گونه های اکسیدکننده واکنش پذیر کمتر می شود. در نتیجه آسیب های سلولی کمتری در طول زمان رخ می دهد و روند پیری کند می شود. اما دانشمندان می گویند که طول عمر با کاهش دمای هوا افزایش نمی یابد، بلکه به ژنتیک مربوط است.

دانشمندان آزمایشگاه زیست شناسی دریایی وابسته به دانشگاه شیکاگو، با استفاده از موجودات دریایی کوچک به نام Rotifers عوامل موثر بر افزایش سن را مورد بررسی قرار دادند. این موجودات میکروسکوپی در مقایسه با سایر مدل های بیولوژیکی مانند مگس میوه یا fruit flies چندین مزیت داشتند. ابتدا اینکه دارای ژن های مشترک زیادی با انسان هستند و دوما نسبت به نمونه های قبلی از بدن شفاف تری برخوردار می باشند که مطالعه را آسان تر می کند.

گزارش کامل تحقیقات جدید در نشریه Experimental Gerontology منتشر شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0