صفحه اصلی / اخبار / آیا نگهداری پانداها برای باغ وحش تورنتو سودآور بود؟

آیا نگهداری پانداها برای باغ وحش تورنتو سودآور بود؟

تورنتو- خرس های پاندا که برای 5 سال میهمان باغ وحش تورنتو بودند، مارچ سال آینده تورنتو را به مقصد کلگری ترک می کنند.

دو سال قبل،  Er Shunو Da Mao پانداهای نر و ماده ای که به صورت قرضی به باغ وحش تورنتو اهدا شده بودند، صاحب دو توله نر و ماده به نام Jia Pan Pan و Jia Yueue شدند. توله های دوست داشتنی آخر هفته گذشته، دومین سالگرد تولدشان را جشن گرفتند. اما خانواده 4 نفره مارچ آینده تورنتو را ترک خواهند کرد.

کریستینا مکنزی، دبیر اتحادیه Local 1600 که نمایندگی بیش از 400 نفر از کارکنان باغ وحش را به عهده دارد، اعتراف می کند که در مورد اینکه از رفتن پانداها خوشحال است یا ناراحت مطمئن نیست. او از خود می پرسد، آیا سرمایه گذاری عظیمی که برای نگهداری آنها در تورنتو انجام شد، ارزش اش را داشت؟ به عقیده مکنزی، هزینه نگهداری از آنها باعث شد برنامه تعمیر و نوسازی باغ وحش جهت بهبود شرایط زیستی صدها حیوان دیگر به تعویق بیفتد. مکنزی گفت: در اینجا حیواناتی زندگی می کنند که واقعا به توجه و مراقبت بیشتر نیازمند هستند. توجهی که طی چند سال گذشته از آن محروم بودند.

Er Shun و Da Mao، در سال 2013 با بوق و کرنا از چین وارد کانادا شدند. مقامات شهری معتقد بودند که آنها بهترین فرصت را برای بازاریابی و توسعه پیوند کانادا با چین و تورنتویی های چینی تبار فراهم خواهند کرد. از بدو ورود این خرس های دوست داشتنی به این سو، بسیار درباره آنها صحبت شده. حتی جاستین ترودو در اولین سالگرد تولد توله ها، آنها را در آغوش گرفت و عکس گرفت. اما برخلاف پیش بینی ها، حضور این خرس ها از نظر مالی سودآور نبود. تعداد بازدیدکنندگان از باغ وحش به مراتب کمتر از انتظار بود و درآمد ناشی از فروش بلیط، هزینه سنگین نگهداری و تغذیه پانداها را پوشش نداد. این چهار خرس پشمالو، مجموعا یک سوم از بودجه باغ وحش برای تامین غذای حیوانات ساکن آن را به خود اختصاص دادند.

غذای آنها را نوع خاصی از بامبو تشکیل می دهد که دو بار در هفته از ممفیس – تنسی به کانادا حمل می شود. هزینه واردات این بامبوها سالانه 420 هزار دلار است. در حالی که در کل سال 2016، مجموعا 1 میلیون دلار برای غذای سایر حیوانات باغ وحش هزینه شد.

اما هزینه این پانداها به این 420 هزار دلار در سال محدود نمی شود. بر اساس شرایط توافق شده بین کانادا و چین برای انتقال قرضی پانداها، باغ وحش تورنتو ملزم به پرداخت سالانه 1 میلیون دلار آمریکا به صندوق حفاظت از پانداهای بزرگ یا Giant Panda Conservation Fund می باشد. آماده کردن مکان مناسب زندگی برای پانداها نیز 3 میلیون دلار کانادا برای باغ وحش هزینه داشت.

مسوولین امیدوار بودند که پانداها بازدیدکنندگان را به سوی خود جلب کنند، اما استقبال چندان قابل توجه نبود. در سال 2013، بیش از 1.4 میلیون نفر برای دیدن Er Shun و Da mao به باغ وحش تورنتو مراجعه کردند. در حالی که تعداد بازدیدکنندگان 1.6 میلیون نفر پیش بینی شده بود. یک سال بعد از ورود خرس ها به تورنتو، تعداد بازدیدکنندگان به یک پنجم کاهش یافت و از درآمد باغ وحش نیز 14 درصد کاسته شد. مسوولین باغ وحش افتتاح اکواریوم Ripley’s در دان تاون تورنتو را عامل کاهش تعداد مراجعه کنندگان به باغ وحش می دانند.  


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *