صفحه اصلی / اخبار / آیا نوشیدن الکل در حین مصرف آنتی بیوتیک خطری ندارد؟

آیا نوشیدن الکل در حین مصرف آنتی بیوتیک خطری ندارد؟

Razi-Clinic

کلگری- آنتی بیوتیک ها در مبارزه با باکتری ها و عفونت موثر هستند، اما همچنین باعث ایجاد عدم تعادل درفلورای روده می شوند و به طور بالقوه سبب بروز برخی واکنش های آلرژیک می شوند. اما آیا آنتی بیوتیک ها اثر خود را در صورت ترکیب شدن آن با الکل از دست می دهند؟ پاسخ کوتاه به این سوال، آری است.

آنتوان بوفور، استادیار رشته فیزیولوژی و فارماکولوژی دانشگاه کلگری می گوید: مطالعات زیادی بر روی افرادی که مقدار زیادی نوشیدنی الکلی مصرف می کنند و آنتی بیوتیک مصرف می کنند، انجام شده و نشان می هد که میزان جذب الکل و اثرات آن افزایش یافته و از تاثیر دارو کاسته می شود.

با اینکه وی تاکید می کند که مطالعات مشابه بر روی افرادی که میزان کمتری الکل مصرف می کنند، صورت نگرفته است. اما معتقد است که می توان انتظار نتیجه مشابه را در این افراد داشت.

به گفته پزشکان، نه تنها آنتی بیوتیک اثر الکل را افزایش می دهد، بلکه باعث می شود خود را مست تر احساس کنید. ترکیب آنتی بیوتیک و الکل همچنین باعث حالت سرگیجه، استفراغ و اسهال می شود.

بوفور می افزاید: کبد و دستگاه گوارش مسوول پردازش داروهایی هستند که مصرف می کنید. الکل را به این مخلوط اضافه کنید تا کار آنها سخت تر بشود. میزان شدت اثرات منفی ترکیب این دو ماده با یکدیگر، به شخص بستگی دارد. ما می دانیم که تقریبا 50 درصد از مردم آسیایی تبار، فاقد آنزیمی هستند که الکل را تجزیه می کند، بنابراین مخلوط کردن آن با آنتی بیوتیک ها اثر شدیدی خواهد داشت. دیگران ممکن است متابولیسم قوی تری برای مصرف الکل داشته باشند، اما همچنان عوارضی را تجربه خواهند کرد.

به گفته کارشناسان Mayo Clinic، آنتی بیوتیک مترونیدازول (Flagyl)، تینیدازول (Tindamax) و تریمتوپریم-سولفامتوکسازول (Bactrim, Septra) هرگز نباید با الکل ترکیب شوند، چون ترکیب آنها می تواند واکنش شدید از جمله سردرد، استفراغ، حالت تهوع، سرگیجه و تپش قلب ایجاد کند.

پزشکان همچنین یادآوری می کنند که در حین مصرف آنتی بیوتیک، به میزان الکل موجود در محصولات بهداشتی از جمله انواع دهان شویه ها، توجه کنند.

آنها همچنین عدم مصرف همزمان آنتی بیوتیک، الکل و داروهای بدون نسخه مانند تایلانول و ادویل را توصیه می کنند، زیرا ترکیب آنها فشار زیادی به کبد وارد می کند و از تاثیر آنتی بیوتیک می کاهد.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *