املاک و مسکنمقالات

آیا نزدیک شدن به تعطیلات سال نو بازار مسکن تورنتو را راکد کرده است؟

معمولا  برای بازار مسکن تورنتو، نوامبر برهه ای متفاوت به شمار می رود. کمااینکه شمار زیادی از مشاوران املاک نیز می گویند، در این ماه کارشان رونق چندانی ندارد. زیرا نزدیک شدن تعطیلات سال نو سبب می شود، که حتی خریداران کاملا جدی نیز موقتا به سراغ تهیه سور و سات این تعطیلات بروند.

از دیگر سو برخی از معاملاتی که در همین روزها انجام شده اند، نشان از آن دارند که حتی در نوامبر نیز املاک جذاب همچنان به سرعت به فروش می رسند. برای نمونه می توان به خانه پنج اتاق خوابه شماره 67 خیابان ریج و یکی از واحدهای واقع در مجتمع مسکونی شماره 51 خیابان ترولی اشاره کرد، که هر دو به بهایی بیش از آنچه مالکان شان تعیین کرده بودند، به فروش رسیدند. کمااینکه اولی که برایش قیمت 4 میلیون و 500 هزار دلار در نظر گرفته شده بود، تقریبا پنج میلیون دلار، و دومی که مالک 999 هزار و 900 دلار می خواست، یک میلیون و 130 هزار دلار فروخته شدند.

در عین حال امکان دارد سردی بازاری که برخی از مشاوران املاک به آن اشاره می کنند، ناشی از افزایش نرخ بهره وام مسکن باشد که اخیرا از سوی بانک مرکزی کانادا اعمال گردید. بعضی مقولات تاثیرگذار بر اقتصاد جهانی مانند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز، در این سردی نقش دارند. البته این نقش تنها به بازار مسکن کانادا محدود نمی شود. کمااینکه نهادهای مشورتی معتبر سرمایه گذاری آمریکا مانند گروه ونگارد هم، این روزها بر تاثیر مسایل موجود در اقتصاد جهانی بر بازار مسکن تاکید می کنند. برای نمونه دست اندرکاران این گروه می گویند افزایش سریع بهای املاک از سال 2013 به این سو، به نگرانی از ایجاد رکود در برخی از بازارهای عمده جهانی دامن می زند. بااینهمه این دست اندرکاران بر این باورند که حتی با توجه به اینکه شمار زیادی از کانادایی ها با افزایش نرخ بهره وام مسکن و بدهی های سنگین روبرو هستند، اما برای بازارهای مسکن کشور سقوط چشمگیری پیش بینی نمی شود. بااینهمه نسبت بهای مسکن به درآمد مردم کانادا، از کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا بیشتر است. چراکه میزان مناسب عرضه مسکن، نرخ پایین بهره وام به مدت حدود یک دهه، و سرمایه گذاری خارجی ها در بازار مسکن کشور ما، سبب شدند تنها در خلال سه سال اخیر میزان متوسط بهای املاک در کانادا 24 درصد افزایش پیدا کند. اما به گفته تاد شلانگر اقتصاددان ارشد و کارشناس سرمایه گذاری واحد کانادای ونگارد، همه این عوامل تغییر کرده اند. بنابراین روند افزایش مورد اشاره کند شده، و امکان توقفش هم وجود دارد. کمااینکه پیش بینی می کند، بانک مذکور باز هم در آینده نزدیک نرخ بهره وام مسکن را افزایش خواهد داد.

چنین افزایشی سبب می گردد کانادایی هایی که بدهی های سنگین دارند، دچار مشکل شوند. زیرا ناچارند اقساط ماهانه بیشتری بپردازند. پیامد دیگر این وضعیت کاهش قدرت خرید و میزان خرید آنها خواهد بود. در حالی که براساس اظهارات تاد شلانگر میزان خرید مردم تا اندازه زیادی به افزایش سطح تولید ناخالص ملی کمک کرده است. وی در این پیوند می افزاید: ما احساس می کنیم (در هنگام افزایش نرخ بهره وام مسکن)، چنین مخاطره ای (کاهش میزان خرید مردم) مد نظر قرار نگرفته است.

او هشدار می دهد که نرخ بهره های بالاتر سال جاری در مقایسه با 2017 همچنین خطر کند شدن ضرباهنگ اقتصاد را به همراه دارد. البته زیاد در این مورد نگران نیست. کمااینکه می گوید: خطر رکود اقتصادی در مقایسه با سال گذشته بیشتر است. اما چنین رکودی برای کانادا چندان محلی از اعراب ندارد.

ولی با توجه به جمیع جهات بر این باور است، که رشد اقتصاد جهانی کمتر خواهد شد. او همچنین هشدار می دهد که در برهه رکود احتمالی در جهان، بازار مسکن نیز با چالش های بزرگی روبرو می شود. بنابراین سرمایه گذاران در این بازار باید خود را برای حالت های گوناگون آماده کنند. یعنی ممکن است، در یک گوشه دنیا بهای املاک همچنان رو به افزایش داشته باشد. ولی در نقطه ای دیگر از جهان به شدت کاهش پیدا کند. به هر حال تغییرات خیلی سریع در این بازار می توانند، سبب رکود اقتصادی در کشورهای مربوطه شوند.

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان