صفحه اصلی / مقالات / آیا می دانید کدام دارو در درمان سرفه و سرماخوردگی موثرتر است؟

آیا می دانید کدام دارو در درمان سرفه و سرماخوردگی موثرتر است؟

bahman-azimi-gif

آیا وقتی دچار سرماخوردگی، سرفه و گلودرد می شوید، مستقیما سراغ ویتامین C، نوشیدنی Gatorade  یا پودر Cold FX  می روید؟

داروها و شربت های بسیاری در داروخانه ها عرضه می شوند. اما واقعا کدام یک از این داروها موثرتر هستند؟ داروها و شربت هایی که بدون نیاز به نسخه و به صورت آزادانه به فروش می رسند، تنها برای تسکین موقت عوارض بیماری از جمله سرفه و تب موثر هستند.  

افراد بزرگسال هر سال به طور متوسط دو تا سه بار و کودکان زیر دو سال، شش بار به سرماخوردگی مبتلا می شوند. کریستین سینگ، داروساز شاغل در Shoppers Drug Mart  و دکتر مایکل آلن، از محققان دانشگاه آلبرتا، توصیه هایی درباره داروها و شربت های موثر، ارائه کرده اند.

عسل نیز برای درمان عوارض سرماخوردگی نزد کودکان مفید است، ولی نباید برای کودکان زیر یک سال و نوزادان مصرف شود. دکتر آلن افزود: نتیجه برخی تحقیقات نشان می دهد که خوراندن 2.5 تا 10 میلی لیتر یا نیم تا دو قاشق چایخوری عسل به کودکان قبل از خواب، عوارض سرماخوردگی را تسکین داده و به آنها کمک می کند تا راحت تر بخوابند.

آنتی هیستامین ها

نتیجه تحقیقات نشان می دهد که که بزرگسالان می توانند با مصرف داروی مرکب از آنتی هیستامین و دکوژستانت با آستامینوفن یا ایبوبروفن، عوارض بیماری از جمله تب را اندکی کاهش بدهند (داروی معمول حاوی آنتی هیستامین با نام تجاری Benadryl، داروی حاوی استامینوفن با نام Tylenol  و داروی حاوی ایبوبروفن با نامAdvil  عرضه می شوند).

سینگ تاکید می کند که همه این محصولات برای همه افراد به یک اندازه ایمن و بی خطر نیستند و بایستی قبل از خرید با داروساز یا مسوول داروخانه مشورت نمایید.

دکتر آلن می گوید: کودکان زیر 5 سال نبایستی آنتی هیستامین مصرف کنند، اما اگر گلودرد دارند، استامینوفن یا ایبوبروفن می تواند گزینه خوبی باشد. در بین این داروها، ایبوبروفن مناسب تر می باشد.

شربت سینه

دکتر آلن با اشاره به نتیجه تحقیقات خود می گوید: شربت های سینه چندان برای کودکان مفید نیستند اما مختصر سود را برای بزرگسالان دارند. ابهامات زیادی در ارتباط با روش های موثر جهت پیشگیری و درمان سرماخوردگی وجود دارد.

سینگ نیز می افزاید: شربت های سرفه می تواند تعداد دفعات سرفه را کاهش داده یا به خارج شدن مخاط سینه کمک کند.

کارشناسان آژانس دارو و غذا(FDA) ، خوراندن داروهای سرماخوردگی بدون نسخه به کودکان خردسال را توصیه نمی کنند. زیرا هنوز فواید آن دقیقا مشخص نشده و ریسک دچار شدن کودک به عوارض جانبی ناشی از افراط در مصرف این داروها وجود دارد.

زینک

دکتر آلن توصیه می کند که هرگز از اسپری داخل بینی حاوی روی /zinc  استفاده نشود، چراکه ریسک دچار شدن به عوارض جدی وجود دارد.

استراحت و رعایت نکات بهداشتی بهترین راه مقابله با بیماری

بهترین کار برای خلاص شدن از عوارض سرماخوردگی، استراحت کامل می باشد. به فرزندان خود اهمیت شستن دست ها با آب و صابون را گوشزد کرده و در هنگام عطسه کردن، به جای کف دست، روی آرنجتان عطسه کنید تا احتمال انتقال ویروس به اطرافیان را به حداقل برسانید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *