صفحه اصلی / مقالات / آیا می دانید چه میزان نور خورشید برای بدن لازم است؟

آیا می دانید چه میزان نور خورشید برای بدن لازم است؟

هر ساله گزارش های زیادی در تاکید بر قرار گرفتن در معرض نور خورشید به میزان متوسط و ریسک های قرار گرفتن زیاد در معرض آفتاب منتشر می شوند. گرچه اشعه ماورای بنفش سبب بروز سرطان و پیر شدن پوست می شود، اما در کاهش فشار خون، جذب ویتامین دی و بهبود بسیاری از بیماری ها نیز موثر است.

پژوهشگران دانشگاه پلی تکنیک والنسیا – اسپانیا، زمان لازم قرارگیری در معرض نور خورشید برای دریافت میزان لازم ویتامین D بدون آسیب رساندن به سلامتی را بررسی کردند.

در فصول بهار و تابستان 10 تا 20 دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید کافی است، در حالی که میزان مورد نیاز در ماه های زمستان دو ساعت است. بنابراین دریافت میزان مورد نیاز برای بسیاری از مردم ممکن نیست.

کمبود ویتامین دی در بزرگسالان خطر ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش می دهد. از آنجایی که غذاهای کمی حاوی این ویتامین می باشند، قرارگیری در معرض آفتاب، منبع طبیعی دریافت این ویتامین است. دکتر ماریا آنتونیو سرانو، از محققین دانشگاه مورد اشاره، زمان لازم برای تولید ویتامین دی مورد نیاز بدن را – معادل روزانه 1 هزار IU (واحد بین المللی) در محیط هایی همچون والنسیا که میزان زیادی اشعه فرابنفش را در طول سال دریافت می کند – تخمین زده اند.

 

سوختگی در 30 دقیقه

این تحقیق میزان تابش اشعه فرابنفش در حدود ظهر را برای چهار ماه در سال (یک ماه در هر فصل) نشان داد. با استفاده از این آمار و ارقام، زمان لازم برای بروز التهاب (قرمزشدگی پوست سوخته توسط آفتاب) محاسبه شد. بر اساس نتایج این بررسی ها، فردی با نوع پوست سه (رایج ترین نوع پوست در اسپانیا) در ماه جولای نباید بیش از 29 دقیقه در زیر نور خورشید باشد تا از بروز التهاب پوستی جلوگیری شود. در ماه ژانویه، همین فرد می تواند برای 150 دقیقه زیر نور خورشید بماند.

حداقل زمان لازم برای تشکیل ویتامین دی مورد نیاز بدن به همین طریق محاسبه شد. متخصصان اضافه کردند: مشخص کردن مقدار مورد نیاز در زمستان به دلیل سطح پایین تابش اشعه فرابنفش و پوشیده تر لباس پوشیدن، به سادگی قابل محاسبه نبود. در اواسط روز در ماه ژانویه که حدود 10 درصد از بدن نمایان است، روزانه 130 دقیقه برای جذب ویتامین دی مورد نیاز بدن لازم است. این زمان از زمان لازم برای بروز التهاب کمتر است و در نتیجه باعث بروز آفتاب سوختگی نمی شود. در مقابل، در ماه های آوریل و جولای که 25 درصد بدن نمایان است، حدود 10 دقیقه و در اکتبر 30 دقیقه برای جذب ویتامین لازم، کافی است.

سرانو تاکید می کند: این محاسبات برای پوست نوع سه است، اما اعداد و ارقام برای آنهایی که رنگ پوست شان روشن تر یا تیره تر است متفاوت خواهد بود. بایستی توجه داشته باشید که ما درصد طبیعی نمایان بودن بدن در هر فصل را در نظر گرفته ایم. اگر این میزان بیشتر از درصد طبیعی باشد، زمان قرار گرفتن کمتر خواهد بود. ضمن اینکه در روزهای گرم تر نیز زمان کمتری باید در نظر گرفته شود.

 

جذب ویتامین دی در زمستان

این نتایج نشان می دهد با وجود اینکه در کشورهایی همچون اسپانیا تابش نور خورشید به اندازه است، اما تعیین میزان مناسب ویتامین دی در عرض ‌های جغرافیایی شمالی در زمستان (از نوامبر تا فوریه) به دلیل کم بودن زمان تابش خورشید، دشوار است. در این ماه ها که ده درصد از بدن نمایان است در ظهر 2 ساعت قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای تامین ویتامین D مورد نیاز کافی است، اما در ساعت 10 صبح حدود 9.5 ساعت و در ساعت 4 بعد از ظهر حدود 5.7 ساعت مورد نیاز است.

 از طرف دیگر در ساعات میانی روز در تابستان و زمستان که 25 درصد بدن نمایان است، حدود 10 دقیقه از نور خورشید در ساعت 1 بعد از ظهر و 20 دقیقه از ساعت 3 تا 5 بعد از ظهر کافی است. سرانو می‌گوید: تابش دریافت شده به فاکتورهایی چون مزاج، شکل بدن و لباس نیز بستگی دارد. باید به خاطر داشته باشید که تمام قسمت‌ های بدن به یک میزان ویتامین D جذب نمی‌کنند. 

سن فرد نیز نقشی مهم در جذب ویتامین دی از تابش فرابنفش دارد. با افزایش سن توانایی بدن در جذب ویتامین D کاهش می ‌یابد. افراد میانسال 66 درصد توانایی کودکان را در جذب ویتامین دی دارند. 

نتایج به دست آمده به متخصصان سلامت کمک می کند تا به شیوه ای بهتر در مورد نیاز فرد به دریافت ویتامین D از طریق رژیم غذایی یا مکمل های غذایی تصمیم گیری نمایند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *