صفحه اصلی / اخبار / آیا می دانید چرا واکر مخصوص کودکان در کانادا ممنوع است؟

آیا می دانید چرا واکر مخصوص کودکان در کانادا ممنوع است؟

تورنتو- واکرهای مخصوص کودکان نوپا (baby walkers) در کانادا ممنوع هستند. فروشندگان، مجاز به تبلیغ و فروش آن نیستند، ضمن اینکه والدین هم اجازه ندارند که واکر دست دوم خود را به فروش بگذارند. جریمه نقض قانون، حداکثر 100 هزار دلار و 6 ماه زندان است!

ممنوعیت واکرهای مخصوص کودکان نوپا از سال 2004 به اجرا گذاشته شد. در حالی که فروشگاه های کانادایی از 15 سال قبل از آن، به صورت داوطلبانه عرضه آن را متوقف کرده بودند، اما وزارت بهداشت و درمان کانادا تصمیم گرفت در سال 2004 قانون ممنوعیت را به اجرا بگذارد. زیرا بسیاری از مهاجران، همچنان این واکرها را با خود به کانادا می آوردند. وزارت بهداشت و درمان در آن زمان، اطلاعات مربوط به مصدومیت های ناشی از واکر را از 16 بیمارستان در سراسر کشور استخراج کرد و مشخص شد که 1 هزار و 900 کودک 5 تا 14 ماهه در فاصله سال های 1990 تا 2002، در حین استفاده از این وسیله، مصدوم و مجروح شده اند. این مصدومیت ها به دلیل سقوط از پله ها، واژگون شدن واکر، امکان دسترسی کودک به وسایل خطرناک و برنده و نوشیدنی های داغ قرار داده شده روی میز و برخورد با بخاری و اجاق گاز ایجاد شدند.

بر اساس قوانین کانادا، تولید، واردات، تبلیغ و فروش واکرهای کودک در کانادا ممنوع است. کانادا اولین کشور جهان است که چنین ممنوعیتی را وضع کرده است. لازم به ذکر است که این واکرها در آمریکا ممنوع نیستند.

علیرغم این ممنوعیت، برخی از کانادایی ها همچنان تلاش می کنند که از هر طریق ممکن به یکی از این واکرها دسترسی داشته باشند. شاید باور نکنید ولی آنها حتی سعی کرده اند آن را از eBay خریداری کرده و یا به صورت قاچاق از مرز وارد کنند. همانطور که گفته شد، نقض قانون ممنوعیت جریمه سنگین و مجازات حبس دارد.