صفحه اصلی / علم و دانش / آیا می دانید چرا رنگ لباس اکثر قهرمانان زن دیزنی، آبی است؟

آیا می دانید چرا رنگ لباس اکثر قهرمانان زن دیزنی، آبی است؟

behzad-azizi

در حالی که لباس سفید به عنوان نماد بصری معصومیت و بی گناهی تلقی می شود، ولی رنگ مورد علاقه کسانی که به دنبال ماجراجویی قلمرو خود را ترک می کنند، آبی است. آلیس سرزمین عجایب، با لباس آبی رنگ اش به داخل لانه خرگوش می لغزد. دوروتی آبی پوش، قهرمان داستان Wizard of Oz، از طوفان جان سالم به در می برد. گریس کلی در نقش فرانسیس (فیلم To Catch a Thief) در هنگام روبرو شدن با سارق بازنشسته که او را از یکنواختگی زندگی آزاد می کند، لباس آبی بر تن دارد. بل، قهرمان فیلم <دیو و دلبر> نیز پوشیده در لباس آبی به دنبال رسیدن به آرزوهایش می باشد.

 

به گفته لئاتریس آیزمن، مدیر اجرایی Pantone Color Institute، تمایل ما نسبت به این رنگ سرد را  می توان تا حدی به آسمان نسبت داد. آیزمن می گوید: آسمان آبی قابل اتکاء و قابل اعتماد است. ممکن است گاهی ابری بشود، ولی می دانیم که وجود دارد. خصوصیاتی مانند ثبات، اطمینان و وفاداری است که باعث شده رنگ آبی به طور سنتی با مردان و پسرها نسبت داده شود.  
اما وقتی این رنگ به دختران داده می شود، چه اتفاقی می افتد؟ آیزمن معتقد است که پوشاندن لباس آبی بر تن دختران، به آنها قدرت می دهد. این مساله در مورد بل نیز صدق می کند. لباس آبی او در حالی که کتاب می خواند و به پدرش کمک می کند، به عنوان نماد فیزیکی انتقال قریب الوقوع او از یک واقعیت محدود به دنیایی بزرگتر و یک تجربه عبرت انگیز، عمل می کند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *