علم و دانش

آیا می دانید پس از روی آوردن به گیاهخواری مطلق چه تغییری در بدن رخ می دهد؟

وگانیسم یا گیاهخواری مطلق یک روش تغذیه و زندگی است که هدف آن حذف هر نوع محصول حیوانی چه در غذا و چه در مواد مصرفی است. برای وگان (vegan) شدن دلایل زیادی وجود دارد. از جمله رعایت حقوق حیوانات، حفاظت از محیط زیست و حفظ سلامتی.

برای کسانی که بیشتر عمر خود از رژیم غذایی غنی از گوشت و لبنیات استفاده کرده اند، رژیم گیاهخواری مطلق می تواند سبب تغییرات قابل توجه در بدن بشود. اولین چیزی که یک فرد پس از شروع رژیم وگان احساس می کند، افزایش انرژی به دلیل حذف گوشت فرآوری شده است و جایگزین کردن آن با انواع میوه، سبزیجات و آجیل است. این مواد غذایی، میزان ویتامین، مواد معدنی و فیبر را افزایش می دهند. با گذشت چند هفته پس از حذف مواد غذایی حیوانی، عملکرد روده منظم تر شده، اما  بالا بودن محتوای فیبر در رژیم غذایی وگان و افزایش همزمان کربوهیدرات هایی که در روده تخمیر می شود، می تواند سبب نفخ شده و باعث سندرم روده تحریک پذیر بشود. البته این مشکل ممکن است به مرور برطرف شده و منجر به تغییرات مثبت در تنوع باکتریایی در روده بزرگ بشود. به شرطی که رژیم گیاهخواری مطلق از غذاهای فرآوری شده و کربوهیدرات های تصفیه شده تشکیل نشده باشد. دانشمندان معتقدند که تنوع گونه های باکتری های روده می تواند برای کل سیستم مفید باشد.

اما تغییراتی که طی 3 تا 6 ماه بعد رخ می دهند، کدامند. افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات و حذف یا کاهش میزان غذاهای فرآوری شده می تواند به بهبود آکنه کمک کند. اما در عین حال، سطح ویتامین D بدن شما که منبع عمده آن گوشت، ماهی و لبنیات است، افت کرده است. متاسفانه عوارض کمبود ویتامین D دیر نمایان می شود. ویتامین D برای سلامت استخوان ها، دندان ها و عضلات مفید است و کمبود آن با سرطان، بیماری های قلبی، میگرن و افسردگی مرتبط است.

پیروی از رژیم گیاهخواری مطلق می تواند سلامت قلب و عروق را بهتر کرده و از سکته مغزی و قلبی جلوگیری کند. با کاهش میزان آهن، روی و کلسیم دریافتی در رژیم گیاهخواری مطلق، بدن بهتر از قبل این مواد را از روده ها جذب می کند. این مقدار ممکن است برای جلوگیری از دچار شدن به کمبود کافی باشد، اما نه برای همه. در این صورت استفاده از مکمل های غذایی برای جبران کمبود توصیه می شود.

پس از یک سال گیاهخواری مطلق، ذخیره ویتامین B12 از بین می رود. ویتامین B12 برای عملکرد سلول های خون و عصبی لازم است و می تواند تنها در موادغذایی حیوانی یافت شود. برخی علایم کمبود ویتامین B12 عبارتند از: کم خونی، خستگی مزمن، ضعف حافظه و بینایی. خوشبختانه جبران کمبود این ویتامین دشوار نیست. با مصرف 3 وعده مواد غذایی غنی شده در روز یا مصرف مکمل غذایی می توان آن را جبران کرد. توجه داشته باشید که هر گونه کمبود ویتامین، می تواند منافع رژیم گیاهخواری برای کاهش ریسک سکته قلبی و مغزی را خنثی کرده و باعث آسیب دیدگی عصبی و مغزی دائمی بشود.

برای جبران کمبود کلسیم، مصرف سبزیجات غنی از کلسیم از جمله بروکلی توصیه می شود. اما کلسیم گیاهی سخت تر جذب می شود. به همین دلیل مصرف مکمل یا غذاهای غنی شده گزینه بهتری است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0