علم و دانش

آیا می دانید سگ تان واقعا چند ساله است؟ 

مردم عاشق حیوانات خانگی شان هستند و دوست دارند ویژگی های انسانی را به آنها نسبت بدهند. همه ما دوست داریم تا حد ممکن عمر آنها را طولانی تر کنیم.  

تعیین سن واقعی حیوان خانگی بسیار مهم است، زیرا به پزشکان متخصص حیوانات کمک می کند تا مراقبت های متناسب هر مرحله از زندگی حیوان را ارائه نمایند. بر اساس یک باور قدیمی، هر یک سال عمر انسان معادل 7 سال عمر سگ است. اما از آنجایی که سگ ها از لحاظ خصوصیات نژادی با یکدیگر متفاوت هستند، تعیین فرمول واحد برای همه آنها منطقی نیست. 

امید به زندگی حیوانات خانگی در طول سال های اخیر تغییر کرده است، زیرا پزشکان قادر به ارائه مراقبت های بهتری به آنها می باشند. بنابراین پزشکان هم اکنون از یک متدولوژی بهتر برای تعیین سن دقیق حیوان استفاده می کنند. 

همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید، امروزه مراحل زندگی یک سگ به 6 بخش تقسیم شده است: توله، بزرگسال، بالغ، سالمند و سالخورده (geriatric). این شیوه برای تعیین سن به مراتب صحیح تر از اختصاص یک شماره واحد به آن است. نژاد سگ و اندازه آن، در کنار تغذیه و وزن، از علائم مهم در تعیین امید به زندگی حیوان می باشد.  جدول زیر برای سگ های سایز متوسط است؛ سگ های کوچک تر معمولا عمر طولانی تری دارند در حالی که عمر سگ های بزرگ تر کوتاه تر است. 

Canine life stages 

Puppy0 – 0.5Birth to sexual maturity 
Junior0.5 – 0.75Reproductively mature, still growing
Adult0.75 – 6.5Finished growing, sexually and structurally mature
Mature6.5 – 9.75From middle to last 25% of expected lifespan
Senior9.75 -13Last 25% of life expectancy
Geriatricover 13Beyond life span expectation

Chart: The Conversation, CC-BY-ND Source: American Animal Hospital Association (2012)

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان