صفحه اصلی / اخبار / آیا میوه خشک شده واقعا سالم و مغذی است؟    

آیا میوه خشک شده واقعا سالم و مغذی است؟    

آیا میوه خشک شده واقعا سالم و مغذی است؟   V    

تورنتو- همه متخصصین تغذیه خوردن میوه تازه را توصیه می کنند. اما با وجود انواع میوه های خشک در بازار، خرید آنها آسان تر شده است.

اندی دی سانتیس، متخصص تغذیه مستقر در تورنتو می گوید که در کل میوه های خشک مانند میوه تازه منبع غنی فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند. بر اساس دستورالعمل غذایی کانادا، ¼ فنجان میوه خشک شده همچنان ¼  فنجان میوه محسوب می شود.

نتیجه تحقیقات انجام شده بر روی 13 هزار داوطلب نشان می دهد، افرادی که میوه خشک شده میل می کنند، نه تنها وزن مناسب تری دارند، بلکه مواد مغذی بیشتری را دریافت می کنند. اما دی سانتیس، می گوید که در هنگام خرید و مصرف میوه های خشک شده، بایستی به چند نکته مهم توجه کرد.

او می گوید: از آنجایی که آب این میوه ها گرفته شده است، همه شکر و کالری موجود در آن در مقدار نسبتا کمی میوه، متمرکز شده است. به همین دلیل است که میزان مصرف آن ¼ فنجان توصیه شده است. بخصوص که برخی از انواع میوه خشک، با قند اشباع شده اند. بسته های حاوی مانگوی خشک شده، معمولا دارای شکر افزوده هستند. بنابراین باید برای کنترل میزان کالری دریافتی، از زیاده روی در مصرف این میوه ها خودداری نمایید. در هنگام خرید میوه خشک شده، برچسب روی بسته بندی را مطالعه کنید تا ببینید دارای شکر افزوده است یا خیر. حسن میوه های خشک شده این است که می توانید آن را در منزل و با استفاده از فر یا دستگاه خشک کن درست کنید.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، توصیه دندانپزشکان اطفال و ارتودنتیست ها مبنی بر خودداری از خوراندن میوه های خشک شده به کودکان می باشد. یک فنجای آلوی خشک شده دارای بیش از 400 کالری و 45 گرم قند می باشد. اما یک آلوی تازه فقط 75 کالری و 16 گرم شکر دارد. مشکل دیگر میوه های خشک شده این است که به دندان می چسبد و ذرات باقی مانده لای دندان ها با بزاق شسته نمی شوند. در اینصورت باکتری ها اسیدی از خود ترشح کرده و با آسیب رساندن به مینای دندان سبب پوسیدگی آن می شوند.

کایلی بایرون، متخصص تغذیه مستقر در تورنتو می گوید که میوه خشک شده بخصوص برای دوندگان ماراتن و افرادی که به پیاده روی یا صحرانوردی می روند، مفید است. زیرا بدن در حین این فعالیت ها کالری زیادی می سوزاند.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *