املاک و مسکنمقالات

آیا مهاجران و سرمایه گذاران خارجی عامل گرانی مسکن در کانادا می باشند؟ 

کانادا- Financial Post: کریستین ژو، مشاور املاک مستقر در تورنتو، از آغاز پاندمی به این سو در هیچ معامله خرید و فروش یا اجاره نقش نداشته است. مشتریان او را عمدتا اتباع چینی تشکیل می دهند که فرزندان شان به عنوان دانشجو یا دانش آموز خارجی در موسسات آموزشی انتاریو تحصیل می کنند، و یا از پاییز امسال تحصیلات کانادایی شان را شروع خواهند کرد. 

هم اکنون حدود 640 هزار دانشجوی خارجی در کانادا تحصیل می کنند. بیش از 50 درصد از آنها چینی و هندی هستند. اگر پاندمی نبود، ده ها هزار دانش آموز و دانشجوی خارجی جدید و همچنین مهاجر تازه وارد می بایست خود را برای آغاز سال تحصیلی جدید آماده می کردند. اولین اقدام آنها یافتن مکانی برای زندگی با اجاره و یا خرید آپارتمان، می بود. اما متوقف شدن پروازهای بین المللی و بالطبع عدم ورود نومهاجران و دانشجویان خارجی، بر بازار مسکن تورنتو و ونکوور تاثیر منفی داشته و بخصوص بر تعداد واحدهای اجاره ای خالی در دان تاون افزوده شده و سبب افت اجاره بها شده است. 

همچنین بازار خرید و فروش خانه های لوکس و گرانقیمت که معمولا خریداران آنها سرمایه گذاران ثروتمند خارجی هستند، کساد شده است. 

طی ماه آوریل، تعداد نو مهاجرانی که با اقامت دائم به کشور وارد شدند، 80 درصد کمتر از سال 2019 بود. در واقع تنها 4140 نو مهاجر وارد کشور شدند. در حالی که شمار تازه واردین در آوریل سال گذشته 26 هزار و 900 نفر بود. 

هنگامی که در سال 2017 قیمت مسکن در تورنتو و ونکوور سر به فلک کشید، این باور عمومی وجود داشت که دلارهای خارجی عامل افزایش بی رویه قیمت مسکن شده است. بر اساس همین باورها بود که دولت های استانی مالیات 15 درصد را برای خریداران خارجی وضع کردند.

 

 

بر اساس گزارش 2019 اداره آمار کانادا، درصد مهاجران صاحب املاک مستقل (دیتچد) در کانادا به مراتب کمتر از صاحبخانه های متولد کانادا می باشد. با این حال در ونکوور، مهاجران صاحب بزرگترین خانه ها در گران ترین محله ها بودند. تنها 4.95 درصد از خانه های مستقل در ونکوور و 4.71 درصد به مهاجران تعلق داشت. در این دو شهر درصد صاحبان کاندومینیوم نزد مهاجران به مراتب بیشتر از متولدین کانادا بود.  

یک مشاور املاک ساکن تورنتو که اکثر مشتریانش را ایرانیان ثروتمند تشکیل می دهد، گفت: این ایده که خارجی ها عامل افزایش بی رویه قیمت مسکن می باشند، ثابت یا رد خواهد شد. هم اکنون هیچ پرواز بین المللی انجام نمی شود. بنابراین خبری از سرمایه گذاران ثروتمند نیست. 

در فاصله آوریل و می 2020، میانگین قیمت مسکن در ونکوور غربی از 2.8 میلیون دلار به حدود 1.7 میلیون دلار کاهش یافت. خانه های 6 خوابه ای که 6 ماه قبل 4 میلیون دلار قیمتگذاری شده بودند، هم اکنون 2.2 میلیون دلار ارزش دارند. 

پاندمی و پیامدهای آن زمینه را برای مشاهده تاثیر خریداران خارجی در بازار مسکن فراهم کرده است.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید