مقالاتمقالات اجتماعی

آیا مصرف ماری جوانا در حضور کودکان مضر است؟

به گزارش وبسایت کانورسیشن، مراکز بهداشت و سلامت به والدین توصیه می کنند از مصرف ماری جوانا در حضور کودکان خودداری کنند اما والدین مصرف کننده معتقدند ماری جوانا آنها را نسبت به فرزندانشان صبورتر و باحوصله تر می کند.

چه اتفاقی دارد می افتد؟

با گذشت یک سال از قانونی شدن ماری جوانا در کانادا هنوز سوالاتی درباره مضرات و فواید مصرف آن در برخی زیرشاخه های جمعیت بی پاسخ مانده است. یکی از این زیرشاخه ها کودکان هستند. 

در حالی که تاثیرات مصرف ماری جوانا در دوران بارداری و نوجوانی مورد مطالعه قرار گرفته است، اما تحقیقات علمی از بررسی اثرات آن در سنین زیر 13 سال غافل مانده اند. شاید دلیل این بی توجهی این پیش فرض است که کودکان تحت هیچ شرایطی نباید آن را مصرف کنند، اما به خاطر داشته باشیم که تاثیرپذیری تنها از راه مصرف مستقیم نیست.

در واقع، از آنجا که مطالعه اخیر بر روی مصرف ماری جوانا در کانادا حاکی از آن است که 19 درصد بزرگسالان بالای 25 سال مصرف کننده هستند، می توان چنین تصور کرد که بسیاری از این افراد والدین کودکان خردسال هستند. اما واقعا امروز چقدر درباره تاثیر ماری جوانا بر احساسات پدرانه و مادرانه و پاسخگویی مناسب به نیاز کودکان اطلاعات داریم؟

 

 

والدین بی توجه یا باحوصله؟

نگاهی به مطالعات انجام شده در حوزه والدین و ماری جوانا نشان می دهد گروه های مختلف شرکت کننده در این مطالعات پاسخ های مختلف و حتی متناقضی داده اند. 

از طرفی، موسسات سلامت و بهداشت معمولا درباره مصرف ماری جوانا در حضور کودکان به والدین هشدار داده و استدلال می کنند ماری جوانا قدرت تصمیم گیری والدین را مختل کرده و آنها نمی توانند کودک شان را از مخاطرات حفظ کنند. 

از طرف دیگر، رسانه های اجتماعی مدام گزارش پدرها و مادرهایی را پخش می کند که از فواید مصرف ماری جوانا در بهبود توانایی ها و مهارت هایشان به عنوان والدین صحبت می کنند. 

والدین می گویند ماری جوانا به آنها کمک می کند صبورتر، باحوصله تر و مهربان تر باشند و فرزندشان را بهتر درک کنند و خلاصه از آنها والدین بهتری می سازد. به نظر پدیده غریبی می آید! چون به ندرت دیده ایم والدینی اعتراف کنند که مصرف یک ماده خاص باعث شود آنها بیشتر به فرزندشان توجه کنند.

علم در این باره چه نظری دارد؟

ما معتقدیم لازم است این بحث را از نظرات مردمی به آزمایشگاه های تحقیقاتی بکشانیم. بررسی مطالعات انجام شده درباره ماری جوانا و والدین نشان می دهد این مطالعات بسیار محدود و دارای نقطه ضعف های اساسی است، به طوری که نتیجه قاطعانه ای از آنها نمی توان برداشت کرد. 

به ویژه، بسیاری از این مطالعات توجهی به بستر مصرف نکرده اند- مثلا اینکه آیا والدین به طور مرتب این کار را در حضور کودکان تکرار می کنند یا فقط گاهی، و یا اینکه یک مصرف کننده عادی هستند یا شدت مصرف شان در حدی است که از نظر بالینی سوء مصرف مواد محسوب می شود.  

به علاوه، انگیزه های مصرف نیز مورد توجه قرار نگرفته است. بسیاری از والدین مدعی هستند ماری جوانا را برای رهایی از اختلالاتی مانند بی خوابی، افسردگی، استرس و سایر مشکلاتی مصرف می کنند که بر رفتار آنها با فرزندانشان تاثیر منفی می گذارد. اما مطالعات انجام شده، هرچند محدود و فاقد کیفیت لازم، حاکی از آن است که مصرف ماری جوانا منجر به ایجاد مشکل در روابط والدین با فرزندان، سرد شدن رفتار پدر و مادر و در نتیجه ایجاد مشکلات رفتاری در کودکان می شود.  

در مجموع، بسیار عجیب است که پدیده اجتماعی مهمی با این ابعاد برای سلامت جامعه و رشد کودکان چنین مورد غفلت علوم اجتماعی واقع شده است. قانونی شدن ماری جوانا در کانادا زمینه را برای بحث بیشتر در این مورد باز کرده است. این فرصتی است برای آغاز تحقیقات جدید در مورد اینکه تحت چه شرایطی و با چه محدودیت هایی استفاده والدین از ماری جوانا ایمن و قابل قبول است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!