صفحه اصلی / اخبار / آیا مسوولین <اپوتکس>  با ماموران تحقیق قتل شرمن همکاری نمی کنند؟

آیا مسوولین <اپوتکس>  با ماموران تحقیق قتل شرمن همکاری نمی کنند؟

تورنتو- پلیس تورنتو بالاخره با قاطعیت اعلام کرد که بری شرمن و همسرش هانی، با نقشه ای از قبل برنامه ریزی شده به قتل رسیدند. اما چه کسی خواهان مرگ آنها بود و چرا؟

جمعه گذشته، پلیس تورنتو بالاخره به حدس و گمان شش هفته ای در مورد مرگ زوج میلیاردر پایان داد. پلیس تا قبل از اعلام این خبر با 127 نفر گفتگو کرده، 150 مدرک را جمع آوری کرده و حدود 2 هزار ساعت ویدیوی ضبط شده با دوربین های مداربسته را مرور کردند. سوزان گومز، افسر مسوول پرونده و یکی از ماموران باسابقه جنایی، می گوید: ما بر اساس شواهد و مدارک کار می کنیم و نه حدس و گمان! گومز در گفتگو با خبرنگاران به وجود برخی موانع و پیچیدگی های حقوقی در جریان تفتیش و بازرسی، بخصوص جستجو و توقیف دستگاه های الکترونیک در محل کار شرمن یعنی شرکت Apotex اشاره کرد.

آیا منظور گومز این بود که مسوولین شرکت داروسازی شرمن، به نوعی از همکاری با پلیس امتناع کرده و می کنند؟ آیا Apotex در مخالفت با حکم تفتیش، به دادگاه شکایت کرده بود؟ اگر اینگونه نیست، چرا ماموران تحقیق در دسترسی به فایل های الکترونیکی دفتر شرمن با مشکل روبرو شده اند؟

این سوالات در حالی مطرح شده اند که جوردن برمن، سخنگوی Apotex تاکید می کند که مسوولین کاملا با پلیس تورنتو و ماموران تحقیق همکاری می کنند. برمن می گوید: ما هرگز از اجرای دستور مقامات پلیس امتناع نکرده ایم.

مارک پوگاش، سخنگوی اداره پلیس نیز، رابطه ماموران تحقیق با مسوولین Apotex را سازنده توصیف کرد.

دشواری واقعی در مورد احکام تفتیش این است که پلیس مجاز به دسترسی آزادانه به همه اسناد نیست. بخصوص اسناد حاوی مشاوره حقوقی در مورد حل و فصل مورد یا موارد اختلاف خارج از دادگاه. به این دلیل که شرمن و شرکت داروسازی اش، درگیر هزاران پرونده قضایی بودند، تشخیص اینکه کدام پرونده ها و سوابق از دسترسی پلیس محفوظ خواهد ماند، آسان نیست.

آنتونی موستاکالیس، از وکلای شناخته شده جنایی در تورنتو می گوید: اگر با شرکتی سر و کار داشته باشید که درگیر هزاران پرونده حقوقی است، شرکت مسلما حق محافظت از حق و حقوق قانونی اش را دارد. بنابراین مساله این نیست که آنها با حکم تفتیش مخالف هستند، بلکه می گویند تنها حاضرند اطلاعاتی را در اختیار پلیس بگذارند که به موضوع تحقیق، مرتبط باشد.

اینکه ماموران تحقیق بر روی فایل های الکترونیکی شرمن متمرکز شده اند، عجیب نیست. زیرا این فایل ها ممکن است حاوی اطلاعات مهمی باشند که به حل معمای جنایت کمک کند. سوال دیگری که در اینجا مطرح می باشد، این است که اگر این اطلاعات در فایلی نهفته باشد که Apotex مایل به محافظت آن از پلیس است، آن وقت چه خواهد شد؟

در صورتی که پلیس اطمینان حاصل کند که یکی از فایل های محافظت شده حاوی اطلاعات کلیدی درباره قاتل یا قاتلین است، می تواند از دادگاه بخواهد که مهر و موم پرونده را باز کند.

اما دنیل براون، مدیر انجمن وکلای جنایی کانادا می گوید، این اقدام تنها در شرایط بسیار ضروری انجام می شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *