صفحه اصلی / مقالات / آیا مردم با تصویری که رسانه ها از جاستین ترودو ارائه می دهند، موافقند؟

آیا مردم با تصویری که رسانه ها از جاستین ترودو ارائه می دهند، موافقند؟

نوشتار بلند و شبه زندگینامه نشریه رولینگ استون در مورد نخست وزیر ترودو

روز بیست و ششم ژوئیه نشریه معروف رولینگ استون زیر عنوان جاستین ترودو: ستاره شمال، مقاله ای طولانی در مورد نخست وزیر منتشر کرد، که بیشتر به یک زندگینامه شباهت دارد. کمااینکه در این نوشتار از تولد وی، تا چگونگی بزرگ شدن، جدایی والدین، مراحل گوناگون تحصیلی و کاری، مرگ نابهنگام برادر کوچکتر، درگذشت پدر، آشنایی و ازدواج با سوفی گرگور، عدم ورود به عالم سیاست تا 7 سال پس از مرگ پدر، نخستین نامزدی برای نمایندگی مجلس ملی، انتخاب شدن به رهبری حزب لیبرال در سطح ملی و… با ذکر جرئیات بیان می شود.

مقایسه نخست وزیر با دانلد ترامپ

در عین حال در مقایسه بسیاری از ویژگی های وی با دانلد ترامپ، به او دست بالا می دهد. مثلا اینکه شمرده و آرام سخن می گوید، فرزندانش در سنی هستند که نمی توانند در نشست های مهم روی صندلی پدر بنشینند، و یا در رسوایی های جاسوسی دست اندرکار باشد. اینکه نیمی از اعضای هیئت دولتش را زنان و اقلیت ها تشکیل می دهند. سخنانش انسجام دارند، و لازم نیست برای فهمیدن آنها به مترجم گوگل مراجعه کرد (البته به استثنای زمانی که نیاز است بیانات فرانسوی او به انگلیسی برگردانده شوند).

نویسنده به این هم اشاره می کند که جاستین ترودو برغم بار آمدن در خانواده ای مرفه، درد جامعه و کلا آدم ها را درک می نماید. کمااینکه یک سال پس از ورود پناهجویان سوری به کانادا که خود وی شخصا در فرودگاه به استقبال نخستین گروهشان رفت و به آنها کاپشن زمستانی هدیه کرد، وقتی یکی از آنان شخصا در یک برنامه رادیویی از او سپاسگزاری نمود، اشک آقای ترودو درآمد. بااینهمه زمانی که خودش درباره این مساله سخن می گوید، مشارکت همه مردم در تحقق پذیرش این سوری ها را، سبب موفقیت طرح می داند. در مقابل ترامپ در پی ممنوع کردن ورود مسلمانان است.

در این نوشتار برخی از بیانات و رفتارهای آقای ترودو با باراک اوباما و بیل کلینتون مقایسه می شود، و چگونگی تعاملش با ارباب رسانه ها مورد تحسین قرار می گیرد. در عین حال این نقطه نظر نخست وزیر را که می گوید تفاوت پیشینه، دین، زبان و… کانادایی ها با یکدیگر نقطه قوت ما است، با دیدگاه ترامپ مبنی بر کشیدن دیوار در مرز مقایسه می کند.

سپس ذکر می شود جایی که جاستین ترودو دارد سخن می گوید نه سرزمین افسانه ای نارنیا (که در آن از جمله خوبی به جنگ بدی می‌ رود)، که اتاواست، که با واشنگتن دی سی تنها 560 مایل فاصله دارد…. اما این فاصله کوتاه به سبب تفاوت دیدگاه ها و روش های وی و ترامپ در قبال مسایلی مانند خانواده، کورتاژ، ماری جوانا، تغییرات آب و هوا و روسیه، در واقع به اندازه نیمی از دنیا است. همچنین با ذکر نمونه هایی از رفتار و گفتار این دو در قبال یکدیگر، نتیجه می گیرد (که برغم بسیار جوان تر بودن جاستین ترودو) در روابط بین دو رهبر آقای ترودو بزرگسال است.

واکنش کانادایی ها

بسیاری از کانادایی ها و آمریکایی ها به این نوشتار واکنش نشان دادند. از جمله خبرگزاری کانادا و خیلی از دیگر رسانه های کشور ضمن بازانتشار بخش هایی از این مقاله، به تجزیه و تحلیل آن پرداختند.

پشتیبانی قاطع هر دو ملت از جاستین ترودو

از دیگر سو یکی از عناوین فرعی این نوشتار این بود: چرا او نمی تواند، رئیس جمهور ما باشد؟ که در واقع به فارسی سلیس یعنی کاش او رئیس جمهور ما بود. اکثر مردم به این جمله واکنش نشان دادند. کمااینکه بیشترشان در پاسخ به آن از نخست وزیر پشتیبانی کردند، که در ادامه به چند نمونه اشاره می شود.

تقی رضا: ما ترودو را با آمریکا تاخت نمی زنیم…. به عنوان یک کانادایی از اینکه او را نخست وزیر خودمان بنامم، افتخار می کنم.

دان ویتی: سیاستمدار خوبی است، که سطحش بسیار بالاتر از دانلد ترامپ می باشد.

جان مک اسحاق: نخست وزیران لیبرال همواره بهترین ها هستند. زیرا وقتی بر سرکارند، قوی ترین اقتصاد و میزان پایین بیکاری، ما را ملتی سربلند و نیرومند می کند…..

کتی آر زد: آمریکایی ها لطفا از نخست وزیر ما دور شوید….

رزا کاپانو: ما کانادایی ها اصلا تمایلی برای از دست دادن وی نداریم… لطفا آن هیولای نارنجی زهرآلود را در آن سوی مرز نگه دارید، که مال خودتان است.

سریل آبراهام: چندین سال نوری از آن پلیدی و کراهتی که ترامپ نام دارد، جلوتر است.

ریک آملوته: الزاما با همه تصمیمات وی موافق نیستم. اما… و مفتخرم که بگویم کانادایی می باشم، و او نخست وزیرم است.

رزا کاپانو: بله رهبری موثر است، که برغم همسایه جنوبی مان ما را از طریق کاپیتالیسم، ترس های بیهوده، و نفرت پراکنی، ایمن نگه نمی دارد. به شخصه مذاکره کننده ای موثر را، به قلدری ناامن و نامتعادل ترجیح می دهم.

دیزی تیلور ( آمریکایی): بی تردید ترودو شایستگی رهبری آمریکا را دارد. او هوشمند است، و از اهمیت و فوریت مسایل آگاهی  دارد. قلبا مردم را دوست دارد، و می خواهد بهترین کار را برای همه انجام دهد. (دیزی تیلور با حذف حرف نخست نام خانوادگی دانلد ترامپ بقیه را که به معنی ماتحت می باشد، برای او به کار برده، و نتیجه گرفته که وی مانند همین عضو) پر از کثافت می باشد، که ما آمریکایی ها را هم بوگندو کرده است.  

آمریکایی ها تقصیر خودتان است

علی جات: آمریکایی ها لیاقت این مرد را ندارند. زیرا ما کانادایی ها ترامپ را برای آنان برنگزیدیم، خودشان او را انتخاب کردند. پس دست از سر نخست وزیر ما بردارید.

مقایسه دو رهبر

اما برخی هم آقای ترودو را تنها در مقاسیه با ترامپ، بهتر، مانند او، و حتی بدتر از وی، می دانند.

گارت پرسی: ترودو= آدمی خوب، رهبری بد/ ترامپ= فردی آزاردهنده، و رهبری وحشتناک.

گارت بوش: واقعا می تواند، چند جمله را سرهم کند. بنابراین حتما سطح کاخ سفید را بالاتر می برد.

گلن کیلوران: بی تردید در مقایسه با شرایط سیاسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، ترامپ، و رخدادهای کشورهایی مانند مجارستان، لهستان و ترکیه، ترودو از این اوضاع بهره مند می شود. ولی آیا این مساله وی را رهبری بزرگ می کند؟ خیر!….

درو فرایر: ما به رهبر، و نه بازیگر، نیاز داریم. رهبری مستلزم چیزی بیش از قول های خشک و خالی است. مقایسه او با ترامپ احمقانه می باشد. زیرا نخست وزیر ما نباید به صرف اینکه از آن یکی بهتر است، از نظرسنجی ها بهره مند شود.

وین الیوت: او نیز مانند ترامپ از زمان به قدرت رسیدن هیچ کاری انجام نداده است. …

کریگ تامسون: هر دو خیلی بدند. اما ترامپ کشورشان را ورشکسته نمی کند. زیرا برای هوا و هوس های ناشی از خودشیفتگی اش، از پول خودش خرج می کند…..

لوئیزا کوآتس: مال شما باشد… او از ترامپ بدتر است.

منتقدان تند و تیز

اما برخی از کانادایی ها هم به دلایل گوناگون از نخست وزیر راضی نیستند، که به دیدگاه بعضی از آنها اشاره می شود.

1- بی تجربگی

باب اکی: با پیشینه ای که دارد، حتی نمی تواند یک خودروی فروش سیب زمینی سرخ کرده را اداره کند.

کرن ال سی: پسری خوشگل، ترسو و بی خاصیت است.

گری گینزبرگ: حتی برای اسب سواری هم به اندازه کافی خوب نیست…

شاز مارکل: نسخه کانادایی پیتر پن است. پسر کوچکی که هیچ وقت بزرگ نمی شود.

2- بی عملی

مایک میلر: رهبر خوبی است؟… نمی دانم.. این پرسش را بعدا مطرح کنید، که واقعا کاری انجام داده باشد.

استفانی ویلیامز: اگر آمریکا او را می خواهد، خوشحال می شوم که پول بلیط یکسره اش را بپردازم. این مرد برای کانادا هیچ کاری انجام نداده است….

بیل گرنر: از آموزگاری که به جای اینکه در کنار بریتیش کلمبیایی هایی باشد که آتش به جان استانشان زده در راهپیمایی افتخار همجنسگرایان شرکت می کند، چه انتظاری می توان داشت؟

3- پرداخت پول به عمر خضر

مارسل لووسور: تا حالا که در کارش گند زده است. اخیرا ده میلیون دلار به یک قاتل محکوم شده پول داد….

دیوید بوک: مسخره بی خاصیت به تروریست ها پول می دهد، از مزایای پیشکسوتان جنگ می کاهد…

4- عملکرد بد اقتصادی

وین الیوت: او کاری به جز خراب کردن اقتصاد و ما را زیر بار وام بیشتر بردن، انجام نداده است. مال آمریکایی ها باشد.

لوری گیبسون: به اندازه ای کشور را زیر بار قرض برده، که نوه های ما هم باید وام پس بدهند… بدون داشتن طرح درها را به روی هزاران پناهجو گشوده است…. حالا این بیچاره ها به بانک های غذا مراجعه می کنند….

سارا بچر: نگران آنم که فرزندان ما ناچار شوند پول هایی را بپردازند، که او بریز و بپاش می کند….


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *