مقالاتمقالات سیاسی

آیا محافظه کاران به رهبر جدید نیاز دارند؟! 

کلی مک فارلند، با انتشار مقاله ای در National Post  به این سوال پاسخ مثبت داده است. وی می نویسد: لیزا ری معتقد است که اندرو شیر می بایست از فرصتی دیگر برای شکست دادن جاستین ترودو برخوردار باشد. من به عنوان فردی مستقل و بدون هر گونه وابستگی به استراتژیست ها و مشاوران سیاسی، تنها یک راه برای رسیدن اندرو شیر به مسند نخست وزیری می بینم. اینکه جاستین ترودو همچنان مانند 4 سال گذشته رفتار کند و اشتباهات، رسوایی ها و تصمیم گیری های غلط را تکرار کند و البته به افرادی گوش بدهد که توصیه کردند جودی ویلسون-ریبالد را از دولت و حزب لیبرال اخراج کند؛ سفر هند را به منزله میهمانی بالماسکه تلقی کند؛ قول اصلاح سیستم انتخابات را نقض کند و به روش کثیف و موذیانه (مانند رودی جولیانی در آمریکا) مبارزات انتخاباتی اش را انجام بدهد! در این صورت اندرو شیر موفق خواهد شد. 

ترودو به این دلیل از انتخابات جان سالم به در برد، چون علیرغم عملکرد ضعیف اش آنقدر کانادایی ها را از خود ناراضی نکرد تا فرد دیگر را در مسند نخست وزیری ترجیح بدهند. اما اگر به روال قبلی اش ادامه بدهد، چنین اتفاقی رخ خواهد داد. حتی جرالد باتز، مشاور نزدیک ترودو نیز باید این واقعیت را بپذیرد که افت 1 میلیونی آرای لیبرال ها، تبدیل شدن دولت اکثریت به اقلیت، کسب آرای مردمی کمتر در مقایسه با محافظه کاران و بازگشت به حاکمیت تنها با 33 درصد آرا، نمی تواند مثبت تلقی شود. در واقع اگر انتاریو نبود، لیبرال ها حاکمیت را به محافظه کاران واگذار می کردند. 

از سوی دیگر اندرو شیر نیز قول داده تا با دقت علت شکست حزب اش را بررسی کند و به دنبال اصلاح اشتباهات باشد. اما تحقق این هدف تحت رهبری و هدایت شیر آسان نخواهد بود. شیر یک محافظه کار اجتماعی با اعتقادات شخصی است که محافظه کاران سنتی را راضی می کند. مواضع شخصی او در مورد بسیاری از مسایل، هرچند که اعلام کرده آنها را در تصمیم گیری و اداره کشور دخیل نخواهد کرد، می تواند او را در آینده نیز هدف حملات سیاسی قرار بدهد. حتی از سوی حزبی مانند لیبرال که خود کوله باری از رسوایی و اشتباه را یدک می کشد. شیر می گوید که رهبر یک حزب یا نخست وزیر یک کشور می تواند اعتقادات شخصی درباره سقط جنین یا ازدواج همجنسگرایان داشته و با این حال از حمایت اکثریت کانادایی ها برخوردار باشد. اما واقعیت این است که او از این فرصت استفاده نکرد. 

مخالفت شخصی با سقط جنین برای نخست وزیر مجاز است؛ سه نخست وزیر قبلی لیبرال نیز با آن مخالف بودند. اما دیدگاه شخصی شیر درباره ازدواج همجنسگرایان او را در موضع مقابل اکثریت کانادایی ها قرار داد. تنها یک نفر از هر 10 کانادایی شرکت کننده در نظرسنجی ها با ازدواج رسمی همجنسگرایان مخالف بودند. شیر می گوید که ازدواج همجنسگرایان هم اکنون قانونی است و به همین دلیل از قانون حمایت خواهد کرد. با این حال می گوید که به دلیل دیدگاه های شخصی اش در راهپیمایی سالانه دگرباشان جنسی شرکت نخواهد کرد و به شیوه های دیگر از حقوق کانادایی های دگرباش جنسی حمایت خواهد کرد. 

داشتن دیدگاه شخصی حق شیر است. اما این دیدگاه ها در بخش هایی از کشور که محافظه کاران رای پایین را کسب کردند، خریدار ندارد. محافظه کاران به رهبری نیاز دارند که وضعیت اقلیمی را جدی تلقی کند و تنها به مخالفت با مالیات کربن بسنده نکند. او باید این واقعیت را در نظر بگیرد که رای دهندگان تورنتویی، نگران خشونت مسلحانه در شهرشان می باشند و خواهان راهکارهای موثر برای مبارزه با آن می باشند. 

 

 

حزب محافظه کار به یک رهبر جدید- ترجیحا یک رهبر زن- نیاز دارد. فردی که به سیاست های همگام با دوران معاصر معتقد باشد.  

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!