صفحه اصلی / مقالات / آیا ما کانادایی ها کمتر از آمریکایی ها نژادپرستیم؟

آیا ما کانادایی ها کمتر از آمریکایی ها نژادپرستیم؟

به قلم: وارن کینسلا

سیاستمداران کانادا نیز فارغ از خط و ربط و تمایلات سیاسی خود، کمتر از همتایان آمریکایی شان نژادپرست نیستند. چند موردی که در ادامه به آنها اشاره می شود، دلایلی بر این مدعی می باشند.

1- در هر گردهمایی انتخاباتی در کنار جی اف برایانت عضو کوکلاس کلان، یک وکیل جوان بااعتماد به نفس حضور دارد، که به کسانی که به زبانی دیگر سخن می گویند، سرکوفت می زند و آنها را سرزنش می کند. آن وکیل جوان کیست؟

2- سیاستمداری برای دیدار با رئیس آدمکش و فاشیست ضدیهود کشوری دیگر، به خارج  سفر می کند. این سیاستمدار در وصف آن رهبر فاشیست حماسه سرایی می کند، و او را بسیار خردمند، عارف و ناجی مردم خود از استبداد/ دیکتاتوری می خواند. آنها چه کسانی بودند؟

3- یک عضو سرشناس و برجسته روحانی که پدر معنوی ملت امروزی خوانده می شود، و در ادامه نیز مورد علاقه فراوان همه جناح های سیاسی قرار می گیرد، می نویسد یهودی ها خائنند، پیروان خودش برگزیدگان واقعی می باشند، و سیاهان، مردم اقوام نخستین و سایر اقلیت ها، عناصر دون تر و غده سرطانی هستند. آن روحانی که بود؟ تحسین کنندگان نیرومندش چه کسانی بودند؟

4- نویسنده شمار زیادی کتاب مورد تحسین قرار گرفته در یکی از منحصر به فردترین هتل های جهان در مراسمی که کل بلیط هایش به فروش رفته اند، سخنرانی می کند. تامین امنیت این مراسم را نونازی های فاشیست به عهده داشته اند. او در بیاناتش برای مخاطبانی که شماری از آنها را هیئت امنای مدارس تشکیل می دهند، می گوید که ابدا اتاق های گاز آشویتز را که در آنها یک میلیون و 500 هزار یهودی، کولی، لهستانی، ناراضی و همجنسگرا کشته شدند، باور ندارد. آن نویسنده که بود؟ در کجا سخنرانی کرد؟

5- یکی از بنیانگذاران محترم یکی از احزاب سیاسی خواهان پاکسازی و جداسازی افراد نه کاملا عادی از نظر هوش و اخلاقیات می شود. این مرد در نظریه پردازی خویش حتی می گوید، فقر حاصل افرادی از جمله دارای مشکلات روانی می باشد. به عبارت دیگر کسانی که از نظر اخلاقی پایین تر، و باری بر دوش هزینه های دولتی هستند. آن بنیانگذار که بود؟

6- رهبر آینده یکی از کشورهای غربی- و رهبر آینده یکی از احزاب سیاسی- به اتفاق یک رهبر آینده سیاسی دیگر، در جزوه ای 28 صفحه ای خواستار آن می شوند، که به برخی از فرقه های فلان کشور اجازه مهاجرت داده نشود. بعدا هم سیک هایی را که در هنگام خدمت به کشور عمامه به سر می گذارند، بخشی از اقلیت های کانادا می خوانند، که به آنان نیازی نیست. آن جزوه را چه کسانی نوشتند؟

7- رهبر کدام حزب سیاسی اعلام کرد که همجنسگرایی برای فرد، و در درازمدت برای جامعه ویرانگر است؟ وابستگی حزبی یکی از منتخبان قوه مقننه چیست، که گفت اگر حضور غیرسفیدپوستان/ رنگین پوستان سبب ناراحتی مشتری می شود، باید آنها را اخراج کرد؟ وابستگی حزبی یکی از نامزدها چیست، که خاطرنشان کرد: می دانید ما داریم به شمار بیش از اندازه ای از مردم جهان سوم، سیاهان دون، و اسپانیایی تباران دون، اجازه ورود می دهیم؟ آنها دارند مسلط می شوند….

8- مشاور بلندپایه یک رهبر می گوید، نمی خواهد فرزندانش با یهودی ها به یک مدرسه بروند. او با پویش/ کمپین انکار رأی به سیاهان موافق است. این شخص که در عین حال  نشریه نیویورکر می گوید اینک یکی از نزدیک ترین دوستانش می باشد، کیست؟

9- مشاور بلندپایه رهبر یکی از احزاب کیست، که یک شرکت رسانه ای راه اندازی کرد که مقالاتی در مورد اینکه چرا آنها از یهودیان متنفرند، نوشتار کدام روزنامه نگار دیدگاه ضدیهودی و مساله یهودیان است، و چه کسی از رهبران نونازی نقل قول می کند، منتشر می نماید؟

البته می توان همچنان به موارد دیگری اشاره کرد، و این نوشتار را ادامه داد. اما بهتر دیدیم که پاسخ پرسش ها را بدهیم، که به قرار زیرند:

وکیل جوان پرسش نخست جان دایفنبکر است که به فرانسوی ها سرکوفت می زند، و آنها را سرزنش می کند.

رهبر مورد اشاره در پرسش دوم نخست وزیر مکنزی کینگ می باشد، که درباره آدولف هیتلر آنگونه سخن گفت (دولت لیبرال وی یهودی هایی را که از قتل عام/ هولوکاست می گریختند، به کانادا راه نداد).

روحانی پرسش سوم لئونل گرولکس کشیش کاتولیک بود، که ایستگاه های مترو و خیابانی در کبک به اسم او، کلاد رایان رهبر لیبرال، و رنه لوسکو نخست وزیر استان کبک، نامگزاری شده اند، که هر دو از ستایش کنندگان این روحانی بودند.

نویسنده پرسش چهارم دیوید ایروینگ مورخ انگلیسی بود، که در سال 1989 در شاتو لوقیه سخنرانی کرد. فرد مطرح شده در پرسش پنجم تامی داگلاس بنیانگذار حزب دمکرات نوی کنونی می باشد. نویسندگان جزوه مورد اشاره در نمونه شماره شش استیون هارپر و پرستون منینگ هستند، که اولی بعدا نخست وزیر شد. دومی هم بعدها به رهبری حزب مخالف وفاداران به علیاحضرت رسید. مطالب مطروحه در بند هفت اظهارات نامزدهای حزب اصلاحات وقت بودند. فرد مورد اشاره در پرسش هشتم استیو بنن است، که اخیرا از سمت مشاور دانلد ترامپ کنار گذاشته شد.

رسانه مطروحه در قسمت نهم ربل نام دارد، که در سال 2015 از سوی هامیش مارشال بنیان نهاده شد. مارشال گرداننده مبارزات انتخاباتی اندرو شیر برای رهبری حزب محافظه کار بود.

پرسش نهایی: همینگونه که پیش و پس از مساله شارلوتزویل شاهد تراژدی موجود در آمریکا بوده ایم، همینگونه نتیجه می گیریم و باید هم بگیریم که ترامپ هوادار برتری سفیدپوستان است، آیا واقعا فکر می کنیم که خود ما کانادایی ها بهتر از همسایگان آمریکایی مان می باشیم؟ آیا ما کانادایی ها با هر گرایش حزبی-سیاسی واقعا فکر می کنیم، که کمتر نژادپرستیم؟

پاسخ: ما بهتر نمی باشیم. ما کمتر نژادپرست نیستیم.   


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *