اخباراخبار کانادا

آیا ماموران مرزی کانادا اجازه جستجوی تلفن و لپ تاپ شما را دارند؟

تورنتو- اعضای یک گروه حامی آزادی های مدنی، راهنمای جدیدی را در مورد جستجوی دستگاه های الکترونیکی مانند گوشی های هوشمند، لپ تاپ و تبلت توسط ماموران مرزی کانادایی را منتشر کرده اند. اگرچه سوالات حقوقی بی پاسخ در مورد چگونگی این جستجوها وجود دارد، اما اتحادیه آزادی های مدنی بریتیش کلمبیا می گوید که CBSA  یا آژانس خدمات مرزی کانادا می تواند بدون نیاز به حکم بازرسی، دستگاه های الکترونیکی را در مبادی مرزی وارسی کند. ماموران مرزی می توانند ایمیل ها و پیامک های خصوصی، عکس ها، سابقه جستجوی اینترنتی و مدارک حساس دیگر را حتی اگر هیچ خلافی مرتکب نشده باشید، مشاهده کنند.

در اینجا اختیارات ماموران مرزی را با یکدیگر مرور می کنیم.  

توجه داشته باشید که ماموران مرزی بر خلاف پلیس، برای جستجو و وارسی دستگاه نیازی به مشکوک شدن به فرد یا چیزی، ندارند. اما CBSA ماموران خود را ملزم کرده که یک نگاه سریع به هر سند یا مطلب داشته باشند. به عبارتی یک نگاه سریع برای تشخیص اینکه محتویات، مطلب یا عکس با جرائمی مانند مواد مخدر، پورنوگرافی کودکان یا نژادپرستی مرتبط نیست، کافی است. چنانچه مامور مرزی به چیزی مشکوک بشود، جستجوی دقیق تر انجام خواهد شد.

اما آیا ماموران مرزی می توانند رمز عبور دستگاه را درخواست کنند یا صاحب آن را وادار کنند که رمز را باز کند؟ قانونی یا غیرقانونی بودن این کار مشخص نیست. زیرا بر اساس قوانین گمرک کانادا، صاحب بسته یا چمدان موظف به باز کردن آن در برابر مامور گمرک جهت بازرسی محتویات می باشد. همانطور که گفته شد، این اقدام در دادگاه به چالش کشیده نشده، اما CBSA به صورت موردی آن را انجام داده است.

به گفته اتحادیه آزادی های مدنی بریتیش کلمبیا، عدم افشای رمز عبور می تواند مشکلات بیشتری، از جمله افزایش سوءظن و محروم شدن از اجازه ورود به کانادا، توقیف تلفن یا دستگاه الکترونیکی و حتی بازداشت را ایجاد کند.

آیا ماموران مرزی حق دانلود کردن عکس ها، تکست ها یا ایمیل های شما را دارند؟ خیر. ماموران مرزی برای این کار بایستی حکم دادگاه را در دست داشته باشند. ماموران تنها می توانند ایمیل ها و تکست هایی را بخوانند که قبلا دانلود شده و باز شده باشند. این ایمیل ها بایستی read علامتگذاری شده باشند.

فقط توجه داشته باشید که در موارد خاص ماموران مرزی می توانند محتویات تلفن را کپی کرده و یا تلفن را برای بررسی دقیق تر نزد خود نگه دارند. آنها همچنین می توانند در موارد خاص از نرم افزار رمزگشایی استفاده کنند.

بهترین توصیه برای به حداقل رساندن ریسک جستجو شدن تلفن یا دستگاه الکترونیکی توسط ماموران مرزی این است که قبل از سفر محتویات آن را روی هارد دیسک در خانه ذخیره کنند و هر مطلب حساس را از دستگاه پاک کنند.

اتحادیه آزادی های مدنی همچنین توصیه می کند که نام و شماره پرسنلی ماموران مرزی مرتبط با خود را ثبت کنید، تا در صورت نیاز به شکایت بتوانید آن را رسما طرح نمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان