املاک و مسکنمقالات

آیا لغو پروژه های ساخت و ساز تورنتو تقصیر شرکت های مربوطه است؟

دیوانعالی انتاریو شکایتی برعلیه شرکت ساخت و ساز لیبرتی در دست رسیدگی دارد. ممکن است ظرف چهار ماه به این شکایت که پرونده اش در رده بندی محاکم تجاری قرار می گیرد، رسیدگی شود. مساله ای که به نوبه خود سبب می گردد، شرکت های ساخت و ساز از این پس بدون پیش اندیشی پروژه های خود را لغو نکنند.

ماجرا از آنجا آغاز شد، که شرکت مورد اشاره تصمیم گرفت ساخت و ساز پروژه مجتمع مسکونی موسوم به کازموی خود در وان واقع در شمال تورنتو را لغو کند. در مقابل خریداران مغبون، این شرکت را به دادگاه کشانده اند. باب آرون وکیل دعاوی حوزه معاملات املاک بر این باور است، که چنین شکایتی باید مورد توجه سایر شرکت های مشابه قرار بگیرد. کمااینکه می گوید: فکر می کنم، شرکت های ساخت و ساز از این پس در مورد خاتمه دادن به پروژه های خود بیشتر مراقب خواهند بود. زیرا حالا می دانند، که خریداران، اندکی تهاجمی تر از گذشته عمل خواهند نمود. به نظر من خریداران اینک از شانس خوبی برخوردارند. چراکه رفتار شرکت ساخت و ساز موردنظر مناسب نبود. زیرا فکر می کنم براساس قرارداد تعهدی وجود دارد، که در کانادا تعهدی قانونی می باشد، و باید براساس آن عملکرد مناسب داشت. از نظر من این لغو چنین رفتاری محسوب نمی شود.

از آغاز سال گذشته به این سو 11 قرارداد ساخت و ساز لغو شده اند. باب آرون در این مورد نیز، خاطرنشان می نماید: فکر می کنم، دست کم یکی از آنها به سبب آتش سوزی بوده است. به باور من بین کار خدا یعنی چیزی که سازنده برآن هیچ کنترلی ندارد، و آنچه که سازنده خودش عامدانه تصمیم به انجام آن می گیرد، تفاوت وجود دارد.

از دیگر سو در حالی که این ظن وجود دارد که شرکت مورد اشاره پروژه مذکور را به منظور بازگشت به بازار و فروش ساخته های خود با بهای بیشتر لغو کرده باشد، برخی از افراد به سبب اجبار در سر و کار داشتن اینگونه شرکت ها با شهرداری تورنتو، با آنها ابراز همدلی می کنند. کمااینکه داول موریسون کارشناس شرکت معاملات املاک بوسلی می گوید: دلم می خواست مردم پیش از آن که وارد مرحله اعلام خسارت (از شرکت های ساخت و ساز) شوند، از خود بپرسند چرا اصولا چنین رخداد (لغو)هایی اتفاق می افتند؟ مردم از اینکه این شرکت ساخت و ساز دارد پول شان را پس می دهد، برآشفته هستند. اما یکی از دلایل چنین کاری این می باشد، که هزینه پروژه ها بیش از اندازه گران شده است. آیا سبب این گران شدن، گرانی بیش از اندازه دست اندرکاران ساخت مسکن می باشد؟/ آیا از آن ناشی می شود که مصالح ساختمانی که از آن استفاده می کنند، بیش از اندازه گران شده است؟/ آیا به این دلیل می باشد، که گرفتن مجوز ساخت و ساز از شهرداری بیش از اندازه طول می کشد، در نتیجه هزینه زیادی روی دست سازندگان مسکن می ماند، و آنها ناچار می شوند از ساخت و ساز مجتمع های مسکونی دست بردارند؟

البته کارشناس نامبرده خاطرنشان می کند که خودش نمی تواند با اطمینان بگوید، دلیل اقدام شرکت ساخت و ساز لیبرتی چیست. اما به احتمال قوی طولانی بودن روند صدور مجوز سبب این اقدام می باشد. طول کشیدنی که تامین اعتبار مالی پروژه مورد اشاره را برای این شرکت مخاطره آمیز کرد. وی در این پیوند می افزاید: وقتی پای سر و کار داشتن با بازرس ها به میان می آید، به نظر می رسد در روسیه هستیم. کمااینکه هر یک از این بازرس ها در مورد چگونگی قرار گرفتن چیزها، نقطه نظرات خود را دارند. بنابراین زمانی که اطلاعات از سوی بازرس های مختلف به دست شرکت های ساخت و ساز می رسد، بگونه ای مستمر سبب تضاد اطلاعات دریافتی می شود. زیرا در مورد قوانین ساخت و ساز در تورنتو، یک فهرست استاندارد وجود ندارد. در حالی که مردم باید از فهرستی پیروی کنند، که مرز بایدها و نبایدهایش کاملا روشن باشد. اما در تورنتو چنین نیست. بنابراین نوع برداشت بازرس ها تعیین می کند، که در فلان روز شرکت های ساخت و ساز چه دستورالعملی دریافت نمایند. مساله ای که به نوبه خود سبب سردرگمی آنها هم می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان